Askerlik Tecil Ettirme Yaş Sınırı

Kaç yaşına kadar erteleme işlemi yapılıyor?

Askerlik tecil yaptırmak isteyen lise ve üniversite öğrencileri her yıl askerlik tecil hakkında araştırmalar yapmaktadır. Herhangi bir lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerin askerliklerini tecil ettirmelerine gerek yoktur. Askerlik tecil hakkınızı kullanmak için Aile Hekiminizden aldığınız bir sağlık raporuna ihtiyacınız vardır. Fakat askerlik ertelemede yaş sınırı bulunduğu unutulmamalıdır. Bedelli askerlik yaşı için ise farklı koşullar bulunmaktadır.

Askerlik ülkemizde bilindiği üzere son derece kutsaldır. Türk Halkı olarak askerimizi sever ve saygı duyarız. Mehmetçik olarak adlandırılan askerlerimizin iyi,  sağlıklı ve güvenli olması hepimizi mutlu eder. Aile hekiminden rapor alınmalı. Ordumuz da duyduğumuz sevginin ve saygının hakkını verir ve ordumuz dünyanın sayılı en güçlü orduları arasındadır. Ülkemizde askerlik 21 yaşına gelen gençlerimiz için zorunlu olan bir vazifedir. Askerlik muaf tutulma durumları olmayan tüm gençlerimiz, son derece isteyerek görevlerini yerine getirirler. Belirli askerlik süreleri ve kesin yaş sınırları bulunmaktadır. İlk yaş sınırı yukarıda belirttiğimiz gibi askerlik yaşıdır. 20 yaşını dolduran ve 21 yaşına basan erkek vatandaşları yoklama kaçağı askerlik yaşına gelmiş demektir.

Ülkemizde, eğitim durumlarına göre askerlik süreleri belirlenmiştir. Buna göre, lise eğitimine kadar temel eğitim programlarını alan ya da ön lisans mezunu gençlerimiz 12 ay süren uzun askerlik denilen şekilde askerlik görevlerini yaparlar. Lisans ve daha üzeri eğitimlerini alan gençlerimiz ise kısa dönem denilen 6 ay süren askerlik yaparlar. Bu şekilde eğitim alarak gençlerimiz, talep etmeleri ya da değerlendirilmesi durumunda yine 12 ay olan yedek subay askerliği de yapabilirler. Bu askerliğin avantajı aynı zamanda maaş de alma şanslarının olmasıdır. Askerlik mutlaka muafiyet halleri yoksa yapılması gereken bir vazife olmakla birlikte, birtakım şartların olması tecil edilmesini sağlar. Tecil edilmek ileride bir tarihte askerlik vazifesini yapmak üzere ertelenmesi anlamına gelmektedir. Askerlik tecil ettirme yaş sınırı bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Askerlik tecil ettirme yaş sınırı, tecil şartlarında açıkça sayılmaktadır. Yeni askerlik sistemine göre, Lise eğitimlerine, üniversite eğitimlerine devam eden gençlerimiz askerlik tecili için başvurabilirler. Bu şekilde askerlikten tecil başvurularınız için yaş sınırı 29’dur. 29 yaşında gelmeniz durumunda, halen eğitiminiz devam ediyorsa bile askerlik için çağrılırsınız. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden gençlerimiz için askerlik tecil sınırı ise 33 olarak belirlenmiştir. Bu eğitimleriniz devam etse bile, 33 yaşından sonra askerlik yapmanız gerekli belgeler almanız gerekiyor. Lisanlı şekilde sporcularımız da spor hayatlarını aksatmamak noktasında tecil başvuruları yapabilirler. Sporcularımızın tecil yaş sınırı da aynı şekilde 33’tür. Bilim insanları için de özel düzenleme ve yaş sınırı bulunmaktadır. Yurtiçinde ya da yurtdışında, son derece önemli bilimsel gelişmelerde olan, bu noktada dünya çapında araştırmalar ve yenilikler getirme noktasında olan gençlerimizin de bilimsel çalışmaları için en geç 36 yaşına kadar kişilerin askerlikleri tecil hakları bulunmaktadır.

Askerlik tecilinde yaş sınırı için, bir diğer istisna da yurtdışında bulunan vatandaşlarımız için getirilmiştir. Yabancı bir ülkede, çalışma izni ya da oturma izni almış olabilirsiniz. Bu şekilde, yurtdışında buluna gençlerimiz de en geç 38 yaşına kadar askerlik tecil yapabilirler. Askerlik tecil işlemleri için konsolosluklarımıza başvurabilirler. Bu yaş sınırları elbette en üst yaş sınırlarıdır. Bundan sonra askerlik tecil yapılamaz. Vazifenizi yapmanız gerekmektedir. Askerlik süresi tecil işlemlerin takibi internet üzerinden ve edevlet sitesinden takip edilebilir. Bu şekilde, son tecil tarihinizi düzenli olarak takip edebilirsiniz.

askerlik erteleme yaş sınırı

#askerlikteciliyaşsınırı #askerliktecilkaçyaşındasonaerer

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1