Askerlik Tecil Ettirme Yaş Sınırı

Askerlik ülkemizde bilindiği üzere son derece kutsaldır. Türk Halkı olarak askerimizi sever ve saygı duyarız. Mehmetçik olarak adlandırılan askerlerimizin iyi,  sağlıklı ve güvenli olması hepimizi mutlu eder. Ordumuz da duyduğumuz sevginin ve saygının hakkını verir ve ordumuz dünyanın sayılı en güçlü orduları arasındadır. Ülkemizde askerlik 21 yaşına gelen gençlerimiz için zorunlu olan bir vazifedir. Askerlik muaf tutulma durumları olmayan tüm gençlerimiz, son derece isteyerek görevlerini yerine getirirler. Belirli askerlik süreleri ve kesin yaş sınırları bulunmaktadır. İlk yaş sınırı yukarıda belirttiğimiz gibi askerlik yaşıdır. 20 yaşını dolduran ve 21 yaşına basan erkek vatandaşları askerlik yaşına gelmiş demektir.

Ülkemizde, eğitim durumlarına göre askerlik süreleri belirlenmiştir. Buna göre, lise eğitimine kadar temel eğitim programlarını alan ya da ön lisans mezunu gençlerimiz 12 ay süren uzun askerlik denilen şekilde askerlik görevlerini yaparlar. Lisans ve daha üzeri eğitimlerini alan gençlerimiz ise kısa dönem denilen 6 ay süren askerlik yaparlar. Bu şekilde eğitim alarak gençlerimiz, talep etmeleri ya da değerlendirilmesi durumunda yine 12 ay olan yedek subay askerliği de yapabilirler. Bu askerliğin avantajı aynı zamanda maaş de alma şanslarının olmasıdır. Askerlik mutlaka muafiyet halleri yoksa yapılması gereken bir vazife olmakla birlikte, birtakım şartların olması tecil edilmesini sağlar. Tecil edilmek ileride bir tarihte askerlik vazifesini yapmak üzere ertelenmesi anlamına gelmektedir. Askerlik tecil ettirme yaş sınırı bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Askerlik tecil ettirme yaş sınırı, tecil şartlarında açıkça sayılmaktadır. Lise eğitimlerine, üniversite eğitimlerine devam eden gençlerimiz askerlik tecili için başvurabilirler. Bu şekilde askerlikten tecil başvurularınız için yaş sınırı 29’dur. 29 yaşında gelmeniz durumunda, halen eğitiminiz devam ediyorsa bile askerlik için çağrılırsınız. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden gençlerimiz için askerlik tecil sınırı ise 33 olarak belirlenmiştir. Bu eğitimleriniz devam etse bile, 33 yaşından sonra askerlik yapmanız gerekir. Lisanlı şekilde sporcularımız da spor hayatlarını aksatmamak noktasında tecil başvuruları yapabilirler. Sporcularımızın tecil yaş sınırı da aynı şekilde 33’tür. Bilim insanları için de özel düzenleme ve yaş sınırı bulunmaktadır. Yurtiçinde ya da yurtdışında, son derece önemli bilimsel gelişmelerde olan, bu noktada dünya çapında araştırmalar ve yenilikler getirme noktasında olan gençlerimizin de bilimsel çalışmaları için en geç 36 yaşına kadar askerlikleri tecil hakları bulunmaktadır.

Askerlik tecil ettirme yaş sınırı olarak, bir diğer istisna da yurtdışında bulunan vatandaşlarımız için getirilmiştir. Yabancı bir ülkede, çalışma izni ya da oturma izni almış olabilirsiniz. Bu şekilde, yurtdışında buluna gençlerimiz de en geç 38 yaşına kadar askerlik tecil yapabilirler. Askerlik tecil işlemleri için konsolosluklarımıza başvurabilirler. Bu yaş sınırları elbette en üst yaş sınırlarıdır. Bundan sonra askerlik tecil yapılamaz. Vazifenizi yapmanız gerekmektedir. Askerlik tecil işlemlerin takibi internet üzerinden ve edevlet sitesinden takip edilebilir. Bu şekilde, son tecil tarihinizi düzenli olarak takip edebilirsiniz.

#askerlikteciliyaşsınırı #askerliktecilkaçyaşındasonaerer

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1