Yanımda Cep Harçlığı Ne Kadar Götürmeliyim?

Yurtdışında Finans İşlemleri

Yurtdışında eğitim almak için gideceğiniz zaman, eğitim ve konaklama ücretiniz dışında, cebinizde bir miktar harçlığınızın olması gerekiyor. Harçlığınızı kendi ihtiyacınız veya yemek ve içmek ve bulunduğunuz ülkede gezmek için kullanabilirsiniz. Yanımda cep harçlığı ne kadar götürmeliyim? Buna cevap bulabilmeniz için öncelikle ne kadar süre ile gideceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bir veya iki haftalık süre bir süreç için gidecekseniz, çok fazla cep harçlığı götürmenize gerek yok. Hatta birçok ülkeye giriş yaparken cebinizde $5,000 ve değerinde Euro veya ülkenin para birimine göre miktar yanınızda götürebiliyorsunuz. Sadece 1 veya 2 hafta yurtdışında bulunacağınız süreçte cep harçlığı veya ihtiyacınızı gidermek için $5,000 yeterli olacaktır. Tabii ki bu birazda sizin durumunuza bağlı ve gideceğiniz ülkeye bağlıdır.

Bazıları için bu miktar yeterli olurken, bazıları için yeterli olmayabilir. Hatta ülkeden ülkeye değişkenlik göstererek, bazı ülkeler pahalı olacağından, $5,000 yeterli olmayabilir. Eğitim almaya gideceğiniz yere bağlı olarak, ne kadarlık bir cep harçlığı götürmeniz gerektiğine dair, yurtdışı eğitim danışman firmalarından da yardım alabilirsiniz. Bu firmaların gideceğiniz ülkelerin ekonomisi hakkında da bilgi sahibi olacakları için sizi rahatlıkla yönlendirebilirler. Gideceğiniz yerde alışveriş ne kadardır? Yeme ve içme, gıda fiyatları ne kadardır? Kiralar ve ulaşım ne kadardır? Bütün bu konular hakkında yurtdışı eğitim danışman firmalarından yardım alabilirsiniz. Yurtdışındaki ekonomi Türkiye kadar ucuz değildir. Sadece Türkiye’de yaşadığımızda, her şey pahalı bir hale geliyormuş gibi geliyor, fakat aslında öyle değil.

Türkiye’nin yurtdışına göre çok daha ucuz olduğunu anlayabileceksiniz. Bunu aslında yurtdışına gittiğinizde daha rahat anlayabiliyorsunuz. Yurtdışı eğitim danışman firmalarına başvurduğunuzda, size gitmek istediğiniz yerlerdeki ekonomik durumları detaylı olarak anlatacaklardır. Böylece yurtdışında nereye gidip eğitim almak istediğiniz konusunda da daha rahat karar verebilirsiniz. Yurtdışında eğitim almak, hazırlıklı olduğunuz sürece zor değildir. Aynı zamanda eğitim almaya giderken, sadece maddi anlamda değil, ülkenin dilini de az çok bilmeniz gerekir. Örneğin kendinizi ifade edebileceğiniz kadar. Sonrasında zaten dili gittiğinizde günlük yaşantınızda pratik yaparak alıştığınızdan, yavaş yavaş geliştirebiliyorsunuz. Yurtdışında cep harçlığı olarak ne kadar götüreceğiniz tamamen kalış sürenize ve ülkenin ekonomisine bağlıdır. Sonuçta gittiğinizde yememezlik ve içmemezlik edemezsiniz.

Yeni bir yere gideceksiniz, mutlaka etrafınızı keşif etmek isteyeceksiniz. Yurtdışında eğitim almak veya alabilmek çok güzel bir deneyimdir ve imkânı olan herkesin bu deneyimi yaşamaları tavsiye edilir ki özellikle öğrencilerin yurtdışına çıkıp eğitim almaları güzel bir avantaj ve kazanım olacaktır. Bu anlamda yurtdışı eğitim danışman firmaları A’dan Z’ye, cebinizde götürmeniz gerektiği harçlık miktarına kadar her konuda yardımcı olacaktır. Siz yeter ki isteyin, yeter ki ben yurtdışında bir süre eğitim almak istiyorum deyin. Ailenizde size destek veriyorsa, cep harçlığınız ne kadar olursa olsun, yurtdışında eğitim almaya gidebilirsiniz.

#yurtdışımasrafları #yurtdışınagiderkennekadarharcanır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1