Yurtdışında Sağlık İşlemleri

Üniversite Rehberi

Yurtdışına çıkan kişilerin en merak ettiği nokta sağlık hizmetleridir. Kendi ülkelerinde sağlanan ayrıcalıklar gidecekleri ülkelerde geçerli olacak mı olmayacak mı ya da herhangi bir sağlık problemi yaşanırsa hastaneye rahatlıkla gidip ücretsiz tedavi olabilecekler mi çok merak etmektedirler. Ülkemizde sosyal güvenlik imkânları ile ücretsiz devlet hastaneleri muayenede bulunmaktadır. Peki,

yurtdışına tatile gidenler sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi? Yurtdışına çıktığımızda tek korkumuz sağlığımızın bozulmasıdır. Kendi ülkemizde olmadığımız için yurtdışında sıkıntı yaşama ihtimalimizi düşünürüz. Bu sebeple pek çok araştırmaya konu olan bu durum kişilerin aklındaki soru işaretlerini kaldırmak amaçlı belirli ifadelerle açıklanmaktadır.

Yurtdışına tatile gidenler sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi? Bu durum ülkeler arasında yapılan sosyal güvenlik anlaşmaları ile netliğe kavuşmaktadır. Gideceğiniz ülke ile yaşadığınız ülke arasında bir sosyal güvenlik anlaşması mevcutsa gideceğiniz ülkede sağlık hizmetlerinden yararlanmamanız için bir sebep bulunmayacaktır. Eğer Türkiye’de sosyal güvenlik hizmetlerinden yararlanıyorsanız gideceğiniz ülke anlaşma kapsamındaysa orada da yararlanmanız mümkündür. Kişinin kendisi ya da baktığı kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olabilmektedir. Güzel günleriniz sağlık problemleri ile bölündüğünde bürokratik problemler yaşamamanız için yurtdışına çıkmadan önce herhangi bir sağlık problemi bulunuyorsa bu durumu çözüme ulaştırmanızda fayda bulunmaktadır. Türkiye sağlık problemleri yaşamanız durumunda gidebileceğiniz sağlık kuruluşları bulunduran hemen hemen 15 ülke ile anlaşma yapmıştır. Yapılan bu ikili anlaşmalar sayesinde yurtdışında sağlık hizmetlerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.  Bu ülkeler arasında Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, Fransa, KKTC,  Azerbaycan, Bosna Hersek, Romanya, Makedonya, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Lüksemburg ve Sırbistan yer almaktadır. Bu ülkelere yapacağınız tatil seyahatlerinde herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkınız bulunmaktadır. Bu ülkelerde yalnızca acil durumlar SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu aciliyet hastane tarafından belirlenebilmektedir. Çok önemli sağlık problemleri bu kapsama girmektedir. Almanya’da diyaliz veya kronik olan bir hastalık da bu kapsama dâhil edilmektedir.

Yurtdışına tatile gidenler sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi sorusu oldukça kafamızı karıştırmaktadır. Bu konuda eğer hastaneler sizlerden katılım payı ücreti ödemenizi isterlerse ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca yurtdışına çıkışlarınızda öngörülebilir bir sağlık problemi mevcutsa sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Eğer gideceğiniz ülkede sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız SGK’dan formüler adı altında verilen belgeyi almanız gerekmektedir. Bu belge sizlere gideceğiniz ülkede destek olacaktır. Bu belgeyi gittiğiniz hastane ya da başka bir sağlık kurumuna göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca sağlık problemlerinizde dilerseniz özel hastaneleri de tercih edebilirsiniz. Bu hastaneler sizlerden belirli ücretler talep edecektir. Ancak muayene olmanız ya da bir hizmetinden faydalanmanız daha kolay olacaktır. Muayene ücretlerini araştırmanız bu konuda oldukça önemlidir. Uzun prosedürler gerektirebilen konular arasında sağlıkta yer almaktadır. Bu sebeple gideceğiniz ülkenin sağlık hizmetlerini gitmeden önce araştırmanız sizin açınızdan son derece faydalı olacaktır.

#yurtdışındasağlıkhizmetleri #yurtdışındasağlık #yurtdışındatatil #yurtdışındasağlıksigortası

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1