Yeni Pasaport Teslimi Sırasında Hangi Belgeler Getirilmelidir

Memur veya Memur Çocuğu Yurtdışı İşlemleri

Pasaport işlemleri artık Emniyet Müdürlüğünden Nüfus Müdürlüğü’ne verilmiştir. Bu işlemler için birçok gerekli belge bulunmaktadır. Pasaport türleri arasında bordo, yeşil, gri ve siyah pasaportlar bulunmaktadır. Her bir pasaport için farklı başvuru işlemleri ve gerekli belgeler değişmektedir. Pasaportunuzu alabilmek için başvurunuzu internet üzerinden de artık gerçekleştirilme imkânı sağlanmaktadır. E pasaport işlemleri için online adresi üzerinden destek sağlayabileceğiniz gibi pasaport, vize ve sağlık sigortası ile ilgili bir çok konu için detaylı bilgi sağlayabileceğiniz ve hizmet alabileceğiniz firmalar bulunmaktadır.

Yeni pasaport teslimi sırasında hangi belgeler getirilmelidir? Diye sorarsanız yeni pasaportlar e-pasaport olarak isimlendirilmiştir. Diğer ismi ile çipli pasaport veya biyometrik pasaport olarak da bilinen e-pasaportlar eski tip pasaportların yerini almıştır. Eski tip pasaportların kimlik sayfalarında bulunan pasaport numarası isim soy isim, uyruk, kişisel bilgiler, düzenleyen makam, kimlik numarası, geçerlilik süresi, düzenleme, boş sayfalar gibi parmak izi, imza alanları yer alır. Çipli pasaportta tüm bu bilgilerinizin fotoğraf, parmak izi ve imza gibi biyometrik verilerin saklanma bildiği bir pasaport sistemine geçilmiştir. E-pasaport makinede okunabilen pasaportların bir türü olarak oluşturulmuştur. Daha ileri düzeyde güvenlik katmanlarına sahip olan bu pasaporta sahip olabilmek için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır.

Yeni pasaport teslimi sırasında hangi belgeler gerekli araştırmayı yapmadan önce halen kullanmış olduğunuz eski pasaport ile e-pasaport arasındaki farkları neler olduğu konusunda da detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu pasaportun sizlere neler kazandırabileceği ve kullanım özellikleri ile ilgili detaylı bilgiler yazımızın içeriğinde yer almaktadır. E-pasaport ve pasaport arasındaki farklar şöyle, eski pasaportların kimlik sayfaları çıplak gözle görülen genel bilgilerin e-pasaport üzerinde yer almaması ve çıplak gözle görülebilecek fotoğraf dışında hiçbir birinin bulunmaması önemli bir konudur. Güvenlik açısından da bu durum gerçekten dikkat çekici bir özelliktir. Temassız yonga teknolojisi sayesinde bu bilgiler yalnızca özel cihazlar tarafından okunabilmektedir. Böylece pasaport sahipleri artık güvenlik seviyesinde çok daha korunaklı bir ortamda giriş çıkışlarını gerçekleştirmektedirler. Ebatları açısından da e-pasaportlar diğer hususi pasaportlara göre çok daha ideal boyda ve cüzdanınızda saklayabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır.

Yeni pasaport teslimi sırasında hangi belgeler gereklidir? Sorusuna gelince yurt içinde yaşayanların pasaportları doğrudan adreslerine gönderilebilmektedir. Yurtdışında yaşayanların e-pasaportları ise büyükelçiliklerde veya bağlı bulundukları konsolosluklardan imza karşılığında teslim edilmektedir. Yurt dışında yaşayanların e-pasaport başvurusu sonrasında başkonsolosluğa veya büyükelçiliğe davet üzerine teslim edilmektedir. Bunun dışında yeni pasaportunu alana dek kişinin eski pasaportu geçerli sayılmaktadır.

Pasaport vize ve sigorta işlemlerini sizlere sağlayabilen en profesyonel firmalar arasında yer alan online adresimizden pasaport ve vize işlemlerinde işlemlerin gerçekleştirilmesi ve yürütülmesi ile ilgili destek sağlayabilirsiniz. Uzun yıllardır bu alanda çalışmalarını sürdüren ekibimiz bu işte en kısa sürede başvurunuzu ve pasaport işlemlerinizi gerçekleştiren adreslerden biridir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1