Askerlik Tecili İşlemleri Yapılamayacak Olan Adaylar

Erteleme işlemleri kimler için geçersizdir?

Ülkemizde askerlik konusunda bilinmesi gereken pek çok ayrıntı vardır. Okuyan nüfusun artması nedeniyle askerlik tecil işlemlerinde yeni yönetmelikler uygulayan üniversiteler askerlik tecil işlemleri yapılamayacak adaylar için gerekçelerini göstermişlerdir. YÖK tarafından uygun bulunan gerekçeler üniversitelere bildirilerek askerlik celbini almış her öğrencisini uyarmaktadır. Askerlik tecili yapamaz statüsünde olanlar dikkatli olmalıdırlar.

Her öğrenci 29 yaşını doldurmuş ise üniversitede kaydı bulunsa dahi askere alınacaktır. Bu askeriyenin koymuş olduğu kesin bir hükümdür. Kaydı olan öğrenciler yaşlarının dolması nedeniyle üniversitelerde asker kaçağı olarak okuyacaklardır. Yalnız bu durum onların eğitimlerine engelleyebileceğinden öğrenciler tecil ettirme gerekçelerini askeriyeye net olarak sunmalıdırlar. Üniversiteler sadece kaydınızın devamını sağlayabilirler. Ancak bazı üniversitelerde bu riskli durumu göz önünde bulundurmak istemediğinden öğrencinin askerlik tecil belgesini okula istemektedir. Askerlik tecilini okulunuza götürdüğünüzde okulunuz sizin için eğitim görmektedir belgesi ile birlikte tecilinizin 3 yıl ertelenmesini sağlayacaktır.

Askerlik tecili yapılamayacak olan adaylar zaten tecil hakkı olmayanlardır.

Bunun dışında yüksek lisans tamamla ve doktora eğitimi gören öğrenciler yaşları dolana kadar tecil ettirme hakkına sahip olacaktır. Bu öğrencilerin yaş sınırı 35’dir ve 35 yaşını doldurduktan sonra 1 yıl askerliği erteleme hakları vardır. Lisans ve ön lisans tamamlayan öğrenciler yine yaşları dolduktan 1 yıl sonra askere alınacaktır. Yaşları dolmuş olan kişilerin özel görevleri ya da özel mazeretleri yok ise tecil hakları bitmiştir. Özellikle eğitimleri uzun süren Doktorlar için atandıkları bölgelerin durumuna göre tecil ettirme hakları doğabilir. Uzaktan ya da örgün eğitim alan öğrenciler fark etmeksizin askerlik durumlarını yakından takip etmelidirler. Yoklama gününü kaçırarak gitmeyenler asker kaçağı olarak sayılacağından hiçbir şekilde üniversitelere kayıtları kabul edilmeyecektir.

Eğitim dışında kilo sorunu olan kişiler bir ailede birden fazla erkek kardeşin askere alınması gibi durumlarda da tecil işlemleri yaptırılabilir. Diğer bir önemli nokta da bütün işlemlerinizi yaptırırken mutlaka askeriyeye giderek bilgi almalı ve durumunuzu belirtmelisiniz. E- devlet üzerinden bu işlemler kesinlikle yapılmamaktadır. Kişi şahsen giderek elindeki belgeleri askeriye sunmak zorundadır. Sağlık problemlerinden dolayı gidemeyenler Öncelikle askeri hastanede işlemlerini yaptırarak muayenelerini olmalıdırlar. Başka hastanelerin vereceği raporlar geçerli sayılmayacaktır. Tecil için öncelikle sunulan üç sene içinde yine bağlı olduğunuz askeri şubeye giderek tecilinizi onaylatmalısınız. Lisanslı olan sporcular için de askerlik tecili yaş sınırı 33 olarak gösterilmiştir.

Yurtdışında oturan vatandaşlarımız içinde tecil ettirme yaş sınırı 38 olarak belirlenmiştir. Kişilerin bu ülkelerdeki durumları göz önünde bulundurularak öngörülmüş olan bu tescillerde 38 yaşını doldurmuş her vatandaşımız askerlik görevini yapmak zorundadır. Aynı zamanda yurt dışına çıkarak önemli görevlerde bulunan kişilerde yine 36 yas sınırı ile tecil haklarını kullanabilmektedir. Bütün askerlik şubelerinden tecil hakkının nasıl olacağını ve kaç yaşına kadar bu haklara sahip olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

askerlik tecili yapılamayan öğrenciler

#askerliktecilinedenyapılmaz #askerliktecilisonuçları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1