Askerlik Tecil İşlemi Yapılmasında Herhangi Bir Engel Durumu Olmayanlar

Askerlik Tecil İşlemi Yapılmasında Engel Durumu Olmayanlar

Askerlik yaşına girmiş kişiler askeriye tarafından belirlenmiş süre zarfında yoklamalarını yaptırarak işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. 20 yaşına gelmiş her erkek genç e- devlet şifreleri ile askerlik hakkındaki durumlarını öğrenebilirler. Posta yoluyla da askere gidecek kişilere celp adı verilen kâğıtlar gönderilmektedir. Bu kâğıtlarla birlikte askeri şubelere giderek ilk yollamanızı yaptırabilirsiniz. Asgari kâğıdınız gelmeden önce de e- devlet yoluyla zamanınızın gelip gelmediğini öğrenip işlemlerinizi yaptırmaya gidebilirsiniz. Askerlik tecil işleminde engel durumu olmayanlar için bu işlem çok kolaydır.

İlk yoklama kişilerin askere uygun olup olmadığını araştırmak içindir. Askerlik tecil işleminde herhangi bir engel durumu olmayanlar yani eğitim durumunuz askere gitmeye uygun ise ya da sağlık yönünden askere alınmaya müsaitseniz ilk yoklama hızdan onay alırsınız. Bu yoklamayı yaptırmayan kişiler yoklama kaçağı olarak kaydedilerek suçlu durumunda gösterilmektedir. E- devlet şifresi ile yoklamasını yaptırmak isteyen kişiler en yakın postaneye giderek şifrelerini almakla işe başlayacaktır.

E- devlet şifresi ile gireceğiniz sitede asal yoklama bölümünü tıklayarak gerekli olan bilgileri doldurmalısınız. İlk yoklama başvurusunda belirtilen formatlarda resminizi yükleyerek ve istenilen bilgileri net ve tam olarak sisteme geçirerek ilk yoklamanızı yaptırmış olursunuz. Sağlık durumu ile ilgili bilgilerinizi aktarabilmek için aile hekiminden alacağınız bilgiler ve raporlar sonucunda e- devlet başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzun ertesi günü kayıt edildiğinizi görebilirsiniz. Yeni e- devlet üzerinden askerlik durum belgenizi elektronik imzalı olarak alabilirsiniz.

Askerlik şubesine gitmenize gerek yok diyebilirler ancak siz yine de işinizi garantiye alabilmek için askerlik şubesine kaydınızın yapılıp yapılmadığına kontrol etmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda aile hekimlerinin vermiş olduğu sağlık raporlarını askeriye kabul etmemektedir. Sadece kendi bünyelerindeki askeri hastanelerde alınan sağlık raporlarını kabul etmektedirler. Bu yüzden elinizdeki raporlarınızı e-devlet şifrenizi T.C. kimlik numaranızı ve size gelen kâğıdınızı alarak askeri şubeye gitmeniz en iyisi olacaktır.

Askerlik Tecil İşleminde Engeli Olmayanlar

için dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da kişilerin nüfus kayıtlarının bulunduğu şehirdeki askerlik şubelerine gitmeleridir. Çünkü kayıtlı olduğunuz şehirdeki askerlik şubesine gitmediğiniz de yabancı kayıt olarak nitelenecekseniz ve işlemleriniz daha yavaş hale gelecektir. Şubelere belirlenen gün içinde gitmeniz gerekmektedir geç kalmanız dâhilinde yine yoklama kaçağı sayılırsınız. Her asker için ayrı ayrı hazırlanacak olan dosyalar askerin kendi şahsına ait olan bilgileridir. Gideceğiniz yer hakkında bilgiyi daha sonra edinirsiniz. Meslek gruplarına göre askerlik celpleri uygun aylarda verilmektedir. Örneğin öğretmen olanlar için askerlik celp kâğıtlarının gelmesi yaz dönemine getirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Genelkurmay Başkanlığı’nın talimatları ile bu durum belirlenmektedir. Yedek subay ve kısa dönem yapacak olan meslek sahipleri kendilerine gönderilen celpler ile askerlik şubelerine başvurmalıdırlar. Her mesleğe uygun zamanlarda yapılması öngörülen askerlik eğitimi çalışan meslek sahipleri ve öğrencilere uygun görülmektedir.

tecil işlemine engel olmayacak durumlar

#askerliktecilengeldurumu #askerliktecilikimleryapar

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1