Hollanda Pasaport Yenileme Ücreti

hollanda-pasaport-yenileme-ucreti

Hollanda’ya yurtdışında eğitim görmek için gitmek istiyorsanız pasaport çıkarttırmalısınız. Pasaport yenileme ücretleri değişiklik göstermektedir. Yeni pasaport çıkartabilmek için yenileme harç ücretlerini yatırmanız gerekir. Her yıl ücretlerde artış olmaktadır. Hollanda’ya hizmet veren konsolosluklar şunlardır. Amsterdam Başkonsolosluğu, Rotterdam Başkonsolosluğu ve Deventer Başkonsolosluğu’dur. Her yıl maliye makamlığının belirlemiş olduğu pasaport ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Hollanda’da bulunan Türk konsoloslukları, e-pasaport başvurusu için ödenecek tutarı belirlemiştir. Ülkemizde de her yıl Maliye Bakanlığı, pasaport harç ve defter bedellerini yenilemektedir. Pasaport harçları, kullanım süresine göre değişmektedir. Fakat pasaport defter bedeli, sabit bir tutar olup 4 Euro olarak belirlenmiştir. Pasaport yenileme ücretleri ile pasaport çıkarma ücretleri aynıdır.

Pasaport süresine göre, pasaport ücreti + pasaport defter bedeli = pasaport çıkarma ya da yenileme ücreti şu şekilde belirlenmiştir:

6 ay süresi olan pasaport ücreti : 534.40TL

1 yıllık süresi olan pasaport ücreti : 677.40 TL

2 yıllık süresi olan pasaport ücreti : 963.40 TLt

3 yıllık süresi olan pasaport ücreti : 1274.40 TL

4 – 10 yıllık süresi olan pasaport ücreti : 1703.40 TL

Türk vatandaşı iseniz, Hollanda’ya seyahat edebilmeniz için Hollanda vizeniz bulunmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportları olan Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu veya Diplomatik (Siyah ya da Kırmızı) Pasaport sahiplerinden olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz, Hollanda vize işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tabii bu durum için de belli şartların olması gerekmektedir:

Pasaportların geçerlilik sürelerinin devam etmesi,

Pasaportun 10 yıldan eski olmaması,

180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatler

Bu şartların sağlandığı takdirde Hollanda vize işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Hollanda’ya 90 günden az olacak şekilde seyahat edecek olan kişilerin, Hollanda Schengen vizesini almak için başvurması gerekmektedir. Çünkü Hollanda Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkeler arasındadır. Ayrıca bu vizenin bir avantajı vardır.

Seyahatlerine Hollanda’dan başlamak şartıyla Hollanda Schengen vizesi alan kişiler, Schengen Bölgesi’ne ait olan diğer ülkelere de bu vize sayesinde gidebilmektedir. Bu bölgede yer alan ülkeler; İsviçre, İsveç, İspanya, Slovakya, Slovenya, Portekiz, Polonya, Norveç, Hollanda, Malta, Lüksemburg, Litvanya, Letonya, İtalya, İzlanda, Macaristan, Yunanistan, Almanya, Fransa, Finlandiya, Estonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Avusturya’dır. Yani Hollanda Schengen vizesi bu ülkelerde de geçerlidir. Hollanda Büyükelçiliği telefon numarası +90 312 409 1800’dır. Mesai saatleri içerisinde konsolosluğu arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

1 Yorum

  1. tilbe şanlı | 3 Mayıs 2019 at 15:21

    Hollandaya gitmek istiyorum pasaport çıkarmama gerek varmı?

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1