Yurtdışında Pasaport Süresi Uzatma

yurtdisinda-pasaport-suresi-uzatma

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurt dışına gitmek isteyen biriyseniz ve pasaport süreniz dolduysa pasaport sürenizi uzatmanız gerekir. Pasaport sürenizi uzatmak için ise Türkiye’de nüfus müdürlüklerinde işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Pasaport çıkartmak için parmak izi verilmelidir. Pasaport süresini uzatmak için gerekli evrakları edinmeniz gerekir. Pasaport süresine  uzatırken yeniden pasaport harç ve defter bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Yurtdışına gidecek olan kişilerin kafası oldukça karışabilmektedir. Pasaport nasıl çıkarılır, pasaport maliyeti ne kadardır ya da nereden pasaport alınır? Tüm bu soruların cevabına ve sonucuna ulaşılabilir. Ama her şey bunlarla sınırlı kalmaz. Yurtdışına çıkınca da bu tarz problemler devam edebilir. Yurtdışında pasaport süresi uzatma ya da pasaport kayıpları durumunda geçici pasaport alma gibi pek çok konu insanları sıkıştırabilir. Bunlar ve daha fazlası aslında illa ki çözüme ulaşacaktır. Pasaport insanların güvenli bir şekilde seyahat etmesine olanak sağlamaktadır. Kişiler kendi ülkelerinin dışına giderken pasaport şartı sunan her yer için bu şartı yerine getirmelidir. Ülkemizde e-pasaport kullanılmaktadır. Em kendi güvenliğiniz için hem de gideceğiniz ülkenin güvenliği için pasaportunuzu iyi korumanız gerekir. Pasaportunuzu kaybettiğiniz zaman derhal gerekli yerlere bildirmeniz gerekir. Aksi halde herhangi bir suça karışma ihtimaliniz bulunabilir. Yurtdışında böylesi sorunlarla karşılaşmamak için gerekli özveride bulunmanız çok önemlidir.

Ülkemizde pasaportlar harçları ödemeleri artık Nüfus Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Öncesinde bu görev Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yapılmaktaydı. Ancak kurumun iş yoğunluğu sebebi ile alınan kararlarla artık Nüfus Müdürlükleri bu konunun sorumlusu olmuştur. Pasaport alacak kişiler şahsi başvuru sırasında yapmalıdır. Yetişkinlerin çocuklarının pasaport işlemleri yetişkinler tarafından yapılmalıdır. Başkasının yerine başvuru yapma imkânınız bulunmamaktadır. Tüm işlemler alacağınız randevu doğrultusunda ilerleyecektir. İnternet sitesi ya da telefon üzerinden randevu almanız mümkündür. Ülkemizde pasaport süresi bittiği zaman ek süre alma imkânı bulunmamaktadır. Alınan kararlar doğrultusunda bu işlemi yapmanız mümkün değildir. Ancak yeni pasaport başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Pasaport başvurusunda başvuru sahibinin süre uzatma işlemlerinin karşılığı bu şekilde sağlanmaktadır. Yeni pasaportunuzu alırken kaç yıllık alacağınıza karar verdiğinizde eski pasaportunuzda bulunan süre de eklenecektir. Bu durumda kullandığınız eski pasaportu sizlerden istenilen diğer belgelerle birlikte görevlilere teslim etmeniz gerekmektedir. Yurtdışında pasaport süresi uzatma ile ülkemizde pasaport süresi uzatma işlemleri arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Kimi ülkeler kendi belirledikleri harç ücretleri ile gerekli işlemleri yapabilmektedir. Yurtdışında sizlerin sorunları ile ilgilenen konsolosluklar bulunmaktadır. Bu konsolosluklar bizim ülkemizi temsil ettiği için sizlere oldukça yardımcı olmaktadırlar. Bu kapsamda her türlü işlemlerinizi konsolosluklardan yapmanız mümkündür.

Yurtdışında pasaport süresi uzatma işlemleriniz konsolosluklardan alacağınız randevu ile yapılmaktadır. Ancak ek süre tahsis etmek yerine sizlere yeni pasaport verme ihtimalleri de bulunmaktadır. Ülkeler arası kargo sürelerinin uzunluğu baz alınarak gerekli işlemler duruma göre yapılabilmektedir. Ülkemizde ödediğiniz harç bedelleri ile bulunduğunuz ülkede ödeyeceğiniz bedeller aynı olmayabilir. Randevu işlemlerinizi konsoloslukların internet sitesi üzerinden almanız mümkündür. Dilerseniz verilen iletişim numarası ile de iletişime geçebilirsiniz. Sizlere randevu oluşturdukları zaman istenilen belgeleri eksiksiz toplamanız da oldukça önem arz etmektedir. Aksi halde işlemlerinizin gününde aksama olacaktır ve zaman kaybı yaşama durumunuz olacaktır. Verilen randevu saati ve gününde sizlerden istenilen belgeleri yetkiliye sunmanız gerekmektedir. Konsolosluk işlemleri maksimum 1 hafta 10 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1