Pasaport Alma Yerleri

Öğrenci pasaport nereden alınır?

Öğrenci Pasaport Nereden Alınır?

Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler ve bu pasaportu almak isteyen kişilerin 25 yaşın altında pasaportlarını alma hakları vardır. 25 yaş altındaki öğrencilerin pasaport harcı ve defter bedellerini ödeyerek pasaportlarını alabilmeleri mümkündür. 25 yaşlarına kadar bu imkan vardır.

Pasaport ücretleri, pasaport başvuru işlemleri kimi zaman kafamızı oldukça fazla karıştırmaktadır. Hâlbuki pasaport çıkarma işlemleri sanılanın aksine hiçte zor işlemler değildir. Yurtdışına çıkışlarımızda pasaportumuz olmazsa olmazlar arasında yer alır. Öyle ki pasaport bizim kimlik bilgilerimizi içeren bir belge niteliğini taşımaktadır. Herhangi bir güvenlik kontrolü sırasında ya da başımıza gelebilecek her türlü sıkıntı sırasında öncelikle pasaport kontrollerimiz yapılmaktadır. Bu nedenle yurtdışında pasaportumuzu asla yanımızdan ayırmamamız ve kaybetmememiz gerekir.

Öğrenci pasaport nereden alınır?

Öncelikle öğrenci pasaportuna sahip olabilmeniz için belirli koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların başında öğrenci olduğunuz  belli olmalıdır. İkinci olarak ise 25 yaş sınırını aşmamış olmanız gerekmektedir. Böylelikle harçsız öğrenci pasaportu adı ile anılan bu pasaporta sahip olabilirsiniz. Bu pasaportu almak için öncelikler pasaport başvurusu için randevu almanız gerekir. Eski zamanların aksine artık pasaport işlemleri İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri’nden yapılmaktadır. Emniyet, kendi işlerinin yoğunluğu sebebi ile pasaport işlemlerini bu kuruma devretmiştir. İzlenilecek yollar hemen hemen aynıdır. Yalnızca gideceğiniz kurum açısından farklılık bulunmaktadır. Öncelikle Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alma işlemlerinizi yapmanız gerekir. Bu randevu işlemlerini dilerseniz ALO 199 numaralı telefon hattından dilerseniz de internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden randevu alma işlemlerinizi zaman kaybetmeden Randevu adresinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Sistemde kurumun en uygun olduğu tarih ve saatler yer almaktadır. Size de uygun olan tarih ve saatle kurumda olmanız çok önemlidir. Başvuru işlemleri sırasından sizlerden gerekli belgeler istenecektir. Öğrenciler pasaport harçlarından muaf tutulduğu için herhangi bir bankaya harç ücreti yatırmalarına gerek yoktur. Yalnızca defter bedelini ödeyerek gerekmektedir. 2019 yılı için defter bedeli 133,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedeli vergi dairesi anlaşmalı bankalara yatırıp dekontunu almanız önemlidir. Ayrıca dekontun işleminizi yapan görevliler tarafından imzalanması da çok önemlidir. Buna ek olarak öğrenci belgenizi de alıp imzalatmanız gerekmektedir. Öğrenci belgesini okuduğunuz okulun öğrenci işlerinden ya da e-devletten almanız mümkündür. Bunların yanı sıra nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte 2 adet biometrik fotoğraf bulundurmanız da şarttır. Ayrıca eğer önceden alınmış bir pasaportunuz varsa ve süresi geçmişse onu da yanınızda götürmeniz gerekir. Tüm bu evrakları işlemlerinizi yapacak görevliye teslim etmeniz gerekmektedir.

Öğrenci pasaport nereden alınır?

sorusunun cevabı Nüfus Müdürlükleri’dir. Aldığınız randevuya gitmeme hakkınız yalnızca 3 defa ile sınırlıdır. Herhangi bir zorlukla karşılaşmak istemiyorsanız size verilen randevu tarihi ve saatinde Nüfus Müdürlükleri’nde olmanız gerekmektedir. Pasaport ile alakalı merak ettiğiniz tüm konuları pasaport.gov.tr adresinden detaylıca araştırabilirsiniz. Alacağınız öğrenci pasaportu sizlere 25 yaşınızı aşmayacak şekilde verilecektir. Eğer 20 yaşında öğrenci pasaportu almak için başvurduysanız 5 yıllık pasaport verilecektir. 18 yaşından küçükler pasaport başvurusunu ebeveynleri ile yapmalıdır. Bu kişilere pasaport 5 yıllık süre ile verilir. Çünkü görüntü itibariyle sürekli gelişim evresinde olacakları için sonrasında yenilemeleri istenebilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1