Bulgaristan'da Üniversite Eğitimi

Bulgaristan’da eğitim almak istiyorsanız hemen Eurostar yurt dışı eğitim danışmanları ile iletişime geçin. Öss şartı olmadan Bulgaristan üniversiteleri sizleri bekliyor. Dilediğiniz alanda lisans eğitimi almak ve hayallerinizi süsleyen bir bölümden mezun olmak için artık beklemenize gerek kalmadı.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan’da Üniversite

bulgaristanda üniversite

Bulgaristan resmi olarak Bulgaristan Cumhuriyeti, ülkemizin batı komşularından biridir. Türk halkı ile Bulgar halkı arasında ortak tarihten gelen köklü bağlar bulunmaktadır. İki halk arasındaki ilişki zaman zaman bulanıklaşsada günümüzde son derece sıcak ve samimi bir şekilde devam ederler. Birçok vatandaşımız ziyaret amaçlı Bulgaristan’a gitmektedir. Aynı şekilde Bulgar vatandaşları da ülkemizi sıkça ziyaret etmektedir. Öte yandan bu güzel ülkede çok sayıda Bulgar Türkü de yaşamaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan’da üniversite okumak isteyen gençlerimizin de sayısı fazladır.

Ülke genelinde, yaklaşık olarak sekiz milyon insan yaşamaktadır. Bu sekiz milyon insan Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan bu ülkede medeni, huzurlu bir yaşam sürmektedirler. Böylesi yaşamın en temel sebebi temiz, bakımlı, doğa ile iç içe kentlerdir. Bulgaristan’da Tuna nehri gibi doğal güzellikler vardır. Bu güzellikler halkın ve ülkeyi ziyaret edenlerin yaşam kalitelerini yükseltmektedir. Bulgaristan halkı ve yönetimi eğitime de çok önem verir. Verilen bu önem neticesinde okuma yazma oranı son derece yüksektir. Temel eğitimin yanısıra üniversite eğitimine de önem verilmektedir. Bunun neticesinde ülke üniversiteleri köklü ve kalitelidir. Üniversiteleri Türk öğrencilerimiz için de son derece avantajlıdır. 


Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi ve Bulgaristan Eğitim Sistemi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Diğer büyük kentleri ise Plovdiv ve Varna’dır bu şehirlerde de kaliteli üniversiteler bulunmaktadır. Hatta üniversitelerin başında da Sofya Üniversitesi, ABD ve Bulgaristan işbirliğiyle kurulan Bulgaristan Amerika Üniversitesi, Bulgaristan Stara Zagora Trakya Üniversitesi ve Bulgaristan Varna Üniversitesi gibi kaliteli üniversiteler gelir.

Ayrıca Bulgaristan’ın ülkemize çok yakın olması ve yakın ilişkilerimizin bulunması iki ülke arasındaki eğitim turizmini de fazlasıyla etkilemektedir. Bu sebeple Avrupa ülkelerinde yurtdışı eğitim denildiğinde akla gelen ilk ihtimallerden biridir. Dolayısı ile yurtdışında üniversite okumak denilince de aklımıza ihtimallerin başında Bulgaristan gelir. Üstelik olarak da ülkemizden birçok öğrenci bu ülkeye gitmektedir ve yurtdışında üniversiteden ülkemize öğrenci gelir. Özellikle Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yarım asra yakın tecrübemizle gençlerimizin Bulgaristanda  eğitim almalarını sağlamaktayız.

Bulgaristan’da Üniversite Tercih Sebepleri

Bulgaristan’da okumak için kabul şartları şu şekildedir: Bulgaristan Türk gençlerini sınavsız olarak kabul etmektedir. Öğrencilerimizin lise veya dengi bir okuldan mezun olmaları ise Bulgaristan üniversitelerine başvurmaları için yeterlidir. Sınav şartının olmamasının yanında taban puanları gibi ek şartlar da mevcut değildir. Bu sayede öğrencilerimiz hayalindeki mesleğin eğitimini istedikleri üniversitede alabilmektedirler. Mezun olunan okulun meslek lisesi, düz lise, anadolu lisesi ya da fen lisesi olması kayıt için fark etmemektedir. Üniversiteye kabul aşamasında referans mektubuna da gerek duyulmamaktadır. Hatta üniversiteler, eğitime verilen önem noktasında son derece titiz ve donanımlıdır. Böylece de birçok yabancı öğrencinin tercih ettiği ülkelerden biri olmuştur. Ülkede genel planlı ve üzerine düşünülmüş bir eğitim politikası olması da bu tercihin sebeplerinden biridir.

Eğitim Avantajları

Yukarıda belirtildiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinden biridir. Özellikle bu ülkede eğitim alan öğrenciler AB ülkesini olmasının avantajlarından faydalanırlar. Ayrıca Mavi Diploma Avrupa ülkelerinde geçerli bir diploma ekidir. Dolayısı ile Bulgaristan üniversitelerinin sunduğu avantajların başında Mavi Diploma imkanı gelir. Özellikle bu diploma tüm AB ülkelerinde geçerli olan diploma anlamına gelmektedir.

Ayrıca mezun olan öğrenciler bu diplomalarıyla Avrupa Birliği ülkelerinde çalışma olanağı kazanırlar. Bulgaristan Üniversiteleri’nin öğrencilerimize sağladığı bu ise üniversite diplomalarının ülkemiz yüksek öğretim kurumları, YÖK tarafından tanınmasıdır. Yani Bulgaristan Üniversitesi diplomaları “Türkiye’de geçerli mi?” ya da “Bulgaristan Üniversitesi denklik var mı?” diye merak edenler için cevabımız “evet geçerlidir!” YÖK’ün denklik verilen üniversiteler listesinde Bulgaristan üniversiteleri yer almaktadır. Böylece de Bulgaristan üniversiteleri diplomalarının Türkiye denkliği vardır.


Neden Bulgaristan’da Eğitim?  – Bulgaristan Üniversitesi Tercih Nedenleri

Ülkemize çok yakın olan Bulgaristan’a ulaşım çok kolaydır. Çünkü komşu ülkelerimizde biridir. Bu sayede çok fazla mesafe kat etmeden ülkemizden bu ülkeye gidiş geliş yapılabilir. Bu avantaj dolayısıyla da vatandaşlarımız tarafından fazlaca tercih edilen ülkelerden biri olmuştur.

Bir diğer tercih sebebi ise eğitim dili çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Özellikle yaklaşık olarak beş dilde eğitim verilebilen ülkede üniversite eğitim dilleri bölüm ve fakülte bazlı değişebilmektedir. Hatta eğitim dilleri; Bulgarca, Rusça, Almanca, İngilizce ve Fransızcadır. Dolayısı ile Bulgaristan üniversitelerinde, fakültelerin özellikleri ve eğitim ilkelerinde göre bu beş dilde eğitim verilmektedir. Bu dillerden biri olan İngilizce’de eğitim verilen fakültelerde, resmi belgelere yeterlik durumu bulunan öğrenciler hazırlık sınıfı okumadan lisans sınıflarına başlayabilirler. 

İnsanlara eğitim ve bilgi sağla. Barış ve düzenin sağlanmasının kendi çıkarları için gerekli olduğunu onlara öğret.”   Thomas Jefferson

Bulgaristan’da Türkçe Eğtim Veren Üniversite Var mıdır?

Özellikle Bulgaristan’da Türkçe eğitim veren üniversite henüz yoktur. Fakülte eğitim dillerinde dil bilgileri yeterli olmayan öğrencilerin ise yabancı diller sınıfında bir sene hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitim sonrasında eğer başarılı olurlarsa lisans sınıflarına başlayabilirler. Avrupa ülkelerinin çoğunda üniversite eğitimine başlamak için ielts 6,5 veya toefl skoru gerekliyken bu ülkede hazırlık sınıfını geçmek yeterlidir. Yaklaşık olarak dokuz ay yani iki sömestre süren dil eğitimi fakültedeki eğitim diline göre değişebilir. Ayrıca, bölümün özelliklerine göre, hazırlık senesi boyunca bazı temel dersler de öğrencilerin lisans eğitimine ön hazırlık olması için verilebilmektedir. Tüm bunların yanında meslek yüksek okulu mezunları lisans tamamlama eğitimlerini de bu ülkede yapabilirler.

Yurtdışında Ekonomik Üniversite Avantajı

Bulgaristan Üniversitelerinde eğitim fiyatları ve ödeme şekilleri okullara ve fakültelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Son derece makul olan okul ücretleri, Euro ile ödenebildiği gibi aynı miktar eşdeğerinde başka para birimleriyle de yapılabilir. Yılda iki sömestre olduğundan, okul harçları, tek bir seferde ya da sömestre başlarında iki taksit olmak üzere ödenebilir. Hatta bu taksitleri de ülkemizdeki orta gelir grubunda olan bir aile zorlanmadan ödeyebilirler. Özellikle Bulgaristan üniversiteleri eğitim şartları bakımından köklü ve kaliteli eğitim veren üniversitelerdir. Ayrıca üniversitelerde seçkin akademik kadrolarla birlikte özenli bir şekilde eğitim verilmektedir.

Sofya, Plovdiv ve Varna şehirlerinde de son derece elit, özenli üniversiteler bulunmaktadır.


Bulgaristan Üniversiteleri Bölümleri: Bulgaristan’da Üniversite – Tıp Eğitimi

Tamamen sınavsız kabul alabileceğiniz Bulgaristan üniversitelerinde seçkin bir tıp eğitimi alabilirsiniz. Bunun yanında mezuniyetinizle beraber kariyerinize bir hekim olarak başlayabilirsiniz. Bulgaristan Üniversiteleri uluslararası platformda verdiği seçkin tıp eğitimiyle tanınmaktadır. Diğer bölümlerden farklı olarak tıp fakültelerinde eğitim dili değişiklik arz edebilir. Her fakültenin eğitim diline göre yabancı dil hazırlık sınıfları vardır ve öğrencilerin lisans bölümlerinde ihtiyaç duyacakları dil edinimleri buralarda kazandırılır. Lisans eğitiminde öğrencilerin teorik bilgileri öğrenmesi kadar, pratik anlamda kendilerini geliştirmelerine de son derece önem verilmektedir. Bu nedenle, ilk sınıflardan itibaren hastalar üzerinde çalışma, laboratuvar çalışmaları ve klinik uygulamaları yapılmaktadır. Sonuç olarak teorik, pratik ve öğrencilerin staj eğitimleri donanımlı olarak verilmektedir. 

Bulgaristan üniversitesi Tıp fakültelerinde öğrencilerin donanım kazanmaları için her türlü teknik ve teknolojik imkanlar vardır. Bu imkanların başlıcası modern eğitim prensiplerinin benimsendiği fakültelerde pratikler tam donanımlı laboratuvarlar bulunmasıdır. Diğer imkanlar şunlardır: İlki öğrencilerin, alanında yetkin akademik kadrodan eğitim almalarıdır. Bir diğeri imkan ise eğitim sürecinde öğrenci danışmanlarının sürekli yardımcı olmalarıdır. Sonucunda öğrenciler motivasyonları yüksek olarak eksiksiz olarak edindikleri teori bilgilerini uygulama imkanı bulurlar. Bunların dışında öğrenciler; kütüphaneler, bilgisayar ve internet kullanımı eksiksiz olan fakültelerde sosyal ve kültürel anlamda da kendilerini geliştirebilirler. Sonuç olarak da seçkin birer hekim olarak mezun olurlar.

Plovdiv Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

Pleven Tıp Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesi


Bulgaristan’da Üniversite – Diş Hekimliği – Bulgaristan Üniversitesi

 Diş hekimliği eğitimi almak ve donanımlı bir diş hekimi olmak isteyenler için Bulgaristan Üniversiteleri son derece avantajlıdır. Hatta bu avantajların başlıcası Türk öğrencilerimizin diş hekimliği fakültesine lise diplomalarıyla, sınavsız olarak kabul edilmesidir. Bir diğer avantaj ise Bulgaristan Üniversiteleri tıp ve diş hekimliği bölümleri eğitimlerinde Avrupa’nın seçkin eğitim kurumları arasında olmasıdır.  Eğitim genel olarak beş yıl sürmektedir. Dolayısı ile öğrenciler eğitim diline göre,  seviyesi tespit edilerek yabancı dil okulunda hazırlık sınıfına alınır. Gerekli dil seviyesine ulaştıktan sonra ise lisans derslerine başlarlar. 

Diş hekimliği fakültesinde, seçkin akademisyenlerden, klasik eğitim disiplinleri, modern tekniklerle zenginleştirilerek eğitim verilir. Çünkü çalışma alanları, sınıflar, derslikler, laboratuvarlar modern ve öğrencilerin birebir derse katılımlarını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.  Ek olarak lisans döneminde, teorik eğitimin yanında pratik eğitim de eksiksiz olarak verilir. Türk öğrencilerimiz, son derece uygun harç rakamları ile seçkin diş hekimliği fakültelerinde eğitim alabilirler. Bunun için yapmanız gereken Eurostar Yurtdışı Eğitim Kurumları şubelerimiz ve profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan profesyonel destek almanızdır.

Plovdiv Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

Pleven Tıp Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesi


Bulgaristan’da Üniversite – Eczacılık Eğitimi

Eczacılık okunabilecek avantajlı mesleklerin başında gelmektedir. Bu mesleğin avantajlarından ilki sürekli ihtiyaç duyulacak meslek olmasıdır. Bir diğer avantajı da eczacılık mezunlarının kendi eczanelerini açabilmesidir. Ayrıca, hem ülkemizde hem de yurtdışında çok önemli kimya ve ilaç firmalarında çalışabilirler. Hatta uluslararası platformda bu mesleği icra edebilmek için uluslararası statüye sahip olan üniversitelerden mezun olmak gerekir. Bunun için en avantajlı seçenek, Bulgaristan Üniversiteleri Eczacılık Fakülteleridir. Özellikle bu alanda eğitmenin alabilmeniz için Bulgaristan’da Sofya, Plovdiv ve Varna’da son derece kaliteli eczacılık fakülteleri bulunmaktadır.

Eczacılık fakültelerinde İngilizce, Bulgarca, Rusça, Almanca veya Fransızca eğitim verilebilmektedir. Bu dillerin donanımlı şekilde bilinmesi için bir sene, yani yaklaşık dokuz ay hazırlık eğitimi verilmektedir. Ayrıca eczacılık fakültesi eğitimi hazırlık dönemi hariç dört yıldır. Eğitim hem pratik hem de teorik anlamda donanımlı bir şekilde verilmektedir. Dolayısı ile fakültelerden mezun olan gençler mavi diploma almaktadır. Hatta Mavi diploma Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında, Bologna kriterlerine uygun olan üniversiteler tarafından verilmektedir. Bulgaristan Üniversiteleri mezunlarına bu imkanları sunmaktadır. Bu imkanlara ek olarak da kampüs da yaşamı çok önlü ve etkinliğe açık bir yapılanmaya sahiptir. Tüm bunların sonucunda da sosyal ve kültürel anlamda da kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir kampüste eksiksiz bir eczacılık eğitimi alabilirsiniz.

Plovdiv Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi

Pleven Tıp Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesi


İnşaat Mühendisliği – Bulgaristanda Üniversite 

Her zaman önemini koruyan ancak son yıllarda daha da değer kazanan inşaat mühendisliği bölümü popüler mesleklerden biridir. Çünkü uluslararası anlamda önemli projelere imza atan inşaat firmalarımız bu mesleği seçen gençlerimiz için geniş iş imkanları sunmaktadır. İş garantili bu meslek için Sadece lise diplomanızla kabul edileceğiniz Bulgaristan Üniversiteleri’nde inşaat mühendisliği dalında seçkin bir eğitim öğrenciler için bulunmaz fırsattır. Başkent Sofya başta olmak üzere, Plovdiv ve Varna kentlerinde inşaat mühendisliği bölümleri vardır. Dört yıl süren eğitimin sonunda öğrenciler AB ülkelerinde geçerli olan mavi diplomalarını alırlar. Öğrenciler bu diplomaları ile tüm Avrupa ülkelerinde çalışma şansları elde ederler. Diplomalar YÖK tarafından kabul edildiğinde ülkemizde hem kendi inşaat firmanızı açabilir, hem de inşaat mühendisi olarak özel sektörde ya da kamu alanında çalışabilirsiniz.


Mimarlık – Bulgaristan’da Üniversite

Mimarlık gibi popüler bir mesleğin eğitimini seçkin bir üniversitede üstelik sadece diplomanızla almak istemez misiniz? Özellikle bu hayalinizi Bulgaristan üniversitelerinde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca imkansız gibi görünen hayalinizi gerçekleştirmeniz için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzman kadrosuyla yanınızda. Bulgaristan’da mimarlık eğitimi dört yıl sürmektedir. Fakat eğitim dilini bilmiyorsanız hazırlık eğitimi almanız gerekebilir. Özelikle hazırlık eğitimi için, Bulgarca, İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca dillerinde eğitim alabilirsiniz. Bundan sonra, seçkin lisans eğitimi sizleri bekliyor. Mimarlık fakültelerinde, öğrencilerin yaratıcı ve donanımlı birer mimar olmaları için yeterli eğitim kalitesi mevcuttur. Çünkü seçkin akademik kadro, klasik eğitim disiplinleri ile bezenmiş modern eğitim sistemleri, az kişilik sınıflar, teorik ve pratik eğitim gibi tüm imkanlar vardır. Artı olarak kampüs yaşamı da öğrencilerin rahatı, güvenliği ve özgür bir ortamda eğitim almaları için tasarlanmıştır. Mimarlık diplomanız Europass yani mavi diploma olacağından, tüm AB ülkelerinde çalışabilirsiniz.


Makine Mühendisliği-Bulgaristan’da Üniversite 

Makine mühendisliği eğitimi almak için Bulgaristan üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Çünkü ülkemizle komşu olan ve ilişkilerimiz çok eskiye dayanan bu ülkede, geçmişi uzun yıllara dayanan eğitim kalitesi yüksek üniversiteler bulunmaktadır. Bunun sonucunda da bu üniversitelerin makine mühendisliği fakülteleri oldukça donanımlıdır. Ülkemizden öğrencilerimiz üniversitelere sınav ya da taban puanı sistemi, not ortalaması esası olmadan sınavsız olarak kabul edilmektedir. Meslek lisesi ya da lise diploması ile başvurular kabul edilmektedir. Gerekli olması durumunda, bir senelik hazırlık dil sınıfı eğitiminin ardından, lisans eğitimleri başlamaktadır.

Makine mühendisliği fakültesinde eğitim dört yıldır. Öğrencilerin teorik dersleri almasının yanında, pratik alanlarda kendilerini geliştirmelerine önem verilmektedir. Ek olarak da bolca çalışma imkanı bulabilirsiniz. Hem ülkemizde, hem de yurtdışında makine mühendisi olarak kariyer yapabilirsiniz.


Elektrik Mühendisliği- Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan Üniversiteleri, seçkin bir elektrik mühendisliği almak için en doğru seçimlerden biridir. Zira ülkede başkent başta olmak üzere, birçok şehirde altyapısı sağlam ve seçkin üniversiteler bulunmaktadır. Bu üniversitelerin elektrik mühendisliği fakülteler oldukça kaliteli eğitim politika ve şartlarına sahiptir. Netice olarak elektrik mühendisliği alanında da bu üniversitelere güvenebilirsiniz. Profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan üniversitelerin fakülteleri ve eğitim özellikleri, kayıt tarihleri, okul taksitleri gibi birçok konuda yardım alabilirsiniz. Bu yardımlar sonucunda kabul süreci ve kayıt aşamasında sorun yaşamazsınız. Öğrenciler açısından bir diğer kolaylık da elektrik mühendisliği eğitimi almak için sınava tabi olmadan, lise diplomanızla başvurunuzu yapabilmenizdir. Okul ücretleri diğer Avrupa Üniversiteleri ile kıyaslandığında son derece makuldur. 

Ayrıca, Türk öğrenciler için master seçenekleri de bulunmaktadır. Dört yıl sürecek elektrik mühendisliği eğitiminizin ardından, ileri eğitimleri de düşünebilirsiniz. Hem teorik, hem de pratik anlamda kaliteli bir mühendislik eğitiminden sonra aynı zamanda YÖK tarafından kabul edilen mavi diplomanızla kariyerinize başlayabilirsiniz.


Bulgaristan’da Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği son yılların en seçkin eğitimlerinden ve mesleklerinden biridir. Bir bilgisayar mühendisi hem ülkemizde, hem de uluslararası birçok kurumda ve statüde çalışabilir. Ülkemizde bulunan sınav sistemiyle puanı yüksek olan bilgisayar mühendisliğini kazanmak zordur. Fakat Bulgaristan Üniversitelerinde sınavsız ve sadece lise diplomanızla kabul alabilir ve  donanımlı bir kadrodan lisans eğitim alabilirsiniz. Dört yıl süren eğitim sürecinde öğrencilere teorik eğitime ek olarak son derece başarılı bilgisayar ve internet uygulamaları eğitimleri verilmektedir. 

Hazırlık sınıfında, dil eğitimleri yetersiz olan öğrenciler gayet kaliteli bir eğitim almaktadırlar. Bundan sonra, lisans senelerinde seçkin eğitmenlerden eğitim alarak parlak bir bilgisayar mühendisi haline gelmektedirler. Verilen eğitimin kalitesi yanısıra diplomaları YÖK tarafından tanınmaktadır çünkü Mavi Diploma Eki tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve ülkemizde tanınmaktadır.


Bulgaristan Türkiye Uçak – Otobüs – Tren – Gemi Seferleri

Bulgaristan batı sınırımızı paylaştığımız, komşu ülkelerimizden biridir ve ülkemize son derece yakındır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu idaresinde kalan ülke kültürü de kültürümüze çok benzer ve ülkede birçok Osmanlı eseri bulunmaktadır. Sonucunda Türk ve Bulgar Halkı kültürel ve yaşam gelenekleri anlamında benzerlik göstermektedir. Bu benzerlikte ülkede yaşayan çok sayıda Bulgar Türkümüzün payı büyüktür. Tüm bunların neticesinde de Bulgaristan üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerimiz asla yabancılık çekmezler.

Ülkemize yakın olması öğrencilerimiz açısından çok avantajlıdır. Çünkü Karedeniz üzerinden yapılan gemi seferleri, otobüs, tren ve uçak seferleri sık olarak yapılmaktadır ve ulaşım kolaydır. Birçok havayolu firmamız, Sofya ve Varna gibi şehirlere uçuşlar yapmaktadır. Uçuş bilet fiyatları da ekonomik miktarlardadır. Bu da bu ülkenin bir diğer ulaşım avantajıdır. Bu ulaşım yönteminin avantajlarından bir diğeri de yaklaşık bir saat süren uçuşların sorunsuz şekilde gerçekleşmesidir. Öğrenciler tatil zamanlarına göre önceden toplu ve son derece uygun fiyatlı uçak biletleri alabilirler.

Bulgaristan’da Ulaşım Alternatifleri

Tren seferleri de ulaşım için bir diğer seçenek olabilir. İstanbul Halkalı Garı’ndan Başkent Sofya’ya uzanan bir hatta tren yolculuğu yapmak mümkündür. İstanbul Halkalı Sofya Ekpresi ile farklı ve güvenli, aynı zamanda ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık olarak sekiz saat sürmektedir ve akşam saatlerinde gerçekleşmektedir. Yolculuğun bir diğer güzel yanı da kompartımanlar rahat olması böylece de uyuma ve dinlenme yapılabilmesidir.

Bulgaristan ile Türkiye arasında otobüs seferleri oldukça fazladır ve seferler birçok otobüs firması tarafından çok sık yapılmaktadır. İki ülkenin sınır komşusu olması ise iletişim ağlarının güçlü olmasını sağlamıştır. Neticesinde sınır kapısından gerekli kontroller yapıldıktan sonra, otobüsler iki ülke arasında kolayca gidip gelmektedir. Bununla birlikte son derece uygun rakamlara otobüs bileti bulmak mümkündür ve Bulgaristan’ın birçok kentine otobüs seferleri ile gidilebilir. Otobüs yoluluğu da son derece caziptir. Çünkü birkaç saat süren yolculuk, modern otobüslerle son derece keyifli ve rahat şekilde gerçekleşmektedir. Özellikle bu da bu yolculuk alternatifini cazip kılmaktadır. Hatta Bulgaristan araba fiyatları ise orta seviyededir.

Deniz yoluyla ulaşım, iki ülke arasında düzenlenen feribot seferleri ile sağlanmaktadır. Deniz otobüsleri ile zevkli ve keyifli bir deniz yolculuğu ile Varna’ya ulaşmak mümkündür. İstanbul Varna arasında seferler yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir.

Bulgaristan Üniversiteleri Kabul ve Kayıt Süreci

Bulgaristan Üniversitelerinde özellikle sınavsız kabul ile seçkin eğitim alma fırsatını yakalayabilirsiniz. Kayıt şartları ve süreleri ve hatta okul ücretleri, eğitim olanakları, tarihleri, konaklama, ulaşım gibi birçok bilgi için danışmanlığımızı arayabilirsiniz. Komşu ülkemiz olması bakımında, uçak ulaşımı başta olmak üzere, tren seferleri, deniz ulaşımı, otobüs seferleri üzerinden gidip gelmek kolay, mümkün ve aynı zamanda uygun fiyatlıdır. Güvenli, ekonomik, öğrenciler için son derece uygun bir ülkede eğitim almak ve sonrasında mavi diploma ile kariyer basamaklarına uzanmak gençlerimiz için son derece avantajlıdır. 

Ekonomik anlamda zorlanmazsın. Ekonomik olmasının yanında kaliteli eğitimi ülkemizden çok uzak kalmadan alacak olmanız bir diğer avantajdır. Hayalinizdeki üniversiteyi okumanın hazzı ise hiçbir şeyle ölçülemez. Bunun için Eurostar Yurtdışı Bulgaristan Eğitim Danışmanlığı Şubelerimizden, sitemizden ve çağrı merkezimizden her zaman bilgi alabilirsiniz. Okul ücretleri ise diğer Avrupa Ülkelerine oranla son derece makuldür.  Kampüs alanlarında spor faaliyetleri, kültürel ve sanat etkinlikleri yapılabilir. Çünkü kampüs yaşamı öğrencilerin zengin öğrencilik yılları geçirmeleri için tasarlanmıştır.Öte yandan, güvenli ve rahat konaklama olanakları da gençleri cezbeden bir diğer avantajıdır. Konaklama seçenekleri olarak da yurtlar, pansiyon ve 2-3 arkadaş ile birlikte kiralık evler tercih edilebilir.

Türk nüfusunun sık bulunduğu ülkelerden bir tanesi olan Bulgaristan’da eğitim yaşamınız hiç zor olmayacak çünkü Bulgarcanın beraberinde Türkçe konuşulan diller içinde bulunmaktadır. Üniversiteler Sofya, Stara Zagora, Burgas, Varna, Plevne ve Plovdiv şehirlerinde konumlandırılmıştır.

Üniversite Kayıt Tarihleri

Bulgaristan’da okumak için üniversite sınavına girmenize gerek bulunmaz idadi mezunu olmak yeterli olmaktadır. Eğitim başlangıç tarihleri okullara göre değişiklik göstermektedir ama genel tarih 15 Eylül-1 Ekim arasıdır. Üniversite ve diğer eğitim ücretleri her yıl Bulgaristan milli Eğitim Bakanlığı’nın önergesiyle değişiklik göstermektedir. Ülkedeki eğitim dilleri olarak ingilizce, Bulgarca, Fransızca ve Almanca’yı sayabiliriz. Lisans eğitim süreleri genel olarak 4 senedir fakat Diş hekimliği 5 yıl, Eczacılık 5,5 sene, Tıp fakültesi ise 6 yıldır.

Ülke üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır çünkü Mavi diplomanız bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Hatta ülkenin bilinen üniversiteleri; Sofya Tıp üniversitesi, Sofya Teknik üniversitesi, Sofya Uluslararası ekonomi üniversitesi, Sofya inşaat ve Mimarlık üniversitesi, Avrupa Politeknik üniversitesi…

Bulgaristan’ın şehiriçi ulaşımının yanısıra şehirler arası ulaşım ağı da oldukça gelişmiştir. Her saat başı şehirler arası otobüs ve şimendifer bulunur. aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye deki şehirlere otobüs bulunur.

Ekonomik Şartları

Özellikle ülke yaşam giderleri oldukça makul miktarlardadır. Çünkü Yurtlar fiyatları 60-150€ arasındadır. Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. Ek olarak ev kiraları da epey bir ucuzdur. Yurtların yakınlarında büyük marketler bulunması da öğrenciler için yasamlarını kolaylaştırıcı etkenlerdendir.

Dolayısı ile hayat giderleri Aylık ortalama 250–300 Euro arasındadır. Bir diğer yaşam gider kalemi olan kitap ve vasıta gereç giderleri ise yaklaşık olarak 50 Euro civarındadır. Bir otobüs bileti 0,35 Euro’dur fakat öğrenciler 50 €’ya yıllık ulaşım kartları çıkartabilirler.

Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir.

siniz[/vc_column_text]


Yaşam Giderleri

Gıda
Fiyat
Yemek, Ucuz Restoran 10.00 lev
2 Kişilik Yemek, Orta Sınıf Restaurant, Üçlü Yemek 43.05 lev
McDonalds’ta McMeal (Eşdeğer Menü Yemeği) 8.00 lev
Cappuccino 2.26 lev
Kola / Pepsi (0.33 litrelik şişe) 1.60 lev
Su (0,33 litre şişe) 0.99 lev

Temel İhtiyaç Giderleri

Bulgaristan Süpermarketler
Fiyat
Süt (1 litre) 1.98 lev
Taze Beyaz Ekmek (500g) 1.01 lev
Pirinç (beyaz), (1kg) 2.18 lev
Yumurta (12 Adet) 2.86 lev
Yöresel Peynir (1kg) 10.21 lev
Tavuk Göğsü (1kg) 8.75 lev
Sığır Eti (1 kg) (Eşdeğer Kırmızı Et) 13.89 lev
Elma (1kg) 1.92 lev
Muz (1 kg) 2.60 lev
Portakal (1kg) 2.04 lev
Patates (1kg) 1.04 lev
Domates (1 kg) 2.53 lev
Soğan (1kg) 0.93 lev
Marul (1 kafa) 1.03 lev
Su (1,5 litrelik şişe) 0.90 lev
Sigara Paketi (Marlboro) 5.30 lev

Ulaşım Giderleri

Ulaşım Fiyat
Tek yönlü Bilet (Yerel Ulaşım) 1.60 lev
Aylık (Normal Fiyat) 50.00 lev
Taksi Başlangıç (Normal Tarife) 0.80 lev
Taksi 1km (Normal Tarife) 0.79 lev
Benzin (1 litre) 2.09 lev
Volkswagen Golf 1.4 (Eşdeğer Araç) 33,218.00 lev
Toyota Corolla 1.6l (Yeni Araba) 34,517.31 lev
Spor ve Aktivite Fiyat
Fitness Club, 1 Yetişkin için Aylık Ücret 44.28 lev
Tenis Kortu Kiralama (Hafta Sonu 1 Saat) 20.84 lev
Sinema, 1 Koltuk 12.00 lev
Bulgaristan Giyim ve Ayakkabı Fiyat
Kot Pantolon (Levis 501 ya da Benzeri) 96.30 lev
Yaz Giysisi 1 Adet (Zara, H&M veya diğer bilinen markalar) 53.49 lev
Nike Koşu Ayakkabı 1 Çift (Orta Ölçekli) 132.76 lev
1 Çift Deri Ayakkabı 126.04 lev

Konut Giderleri

Aylık Kira Fiyatları Fiyat
Merkezde Daire (1 yatak odası) 614.95 lev
Şehir Merkezinde Daire (3 yatak odası) 1,078.26 lev
Şehir Dışında (3 yatak odası) 764.81 lev
Bulgaristan Faturalar Fiyat
1 Dakika Mobil Tarife 0.28 lev
İnternet (60 Mbps veya daha fazla, Sınırsız Veri, Kablo / ADSL) 16.51 lev
Bulgaristan Satılık Daire Fiyatları Fiyat
Merkezde Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat 2,540.82 lev
Şehir Dışında Apartman Satılık Metrekare Başına Fiyat 1,744.48 lev
Maaşlar Fiyat
Aylık Ortalama Net Maaş 1,126.84 lev

Bulgaristan Videolar


Gezi Rehberi

 • Sofya Üniversitesi Gezi Rehberi
 • Plovdiv Üniversitesi Gezi Rehberi
 • Varna Üniversitesi Gezi Rehberi
 • Şumen Üniversitesi Gezi Rehberi
 • Slistre Üniversitesi Gezi Rehberi
 • Bansko Gezi Rehberi
 • Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan Üniversiteleri Gezileri İle Alakalı Detaylı Bilgi için arayınız

[/vc_column][/vc_row]
Bulgaristanda Üniversite
Bulgaristanda Üniversite
Bulgaristanda Üniversite
Bulgaristanda Üniversite
Puanla
[OY: 17 Ortalama: 4.7]


  Hemen Danışmanlık Alın

  Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  whatsapp1