Bulgaristan Bayrağı

Her ülke bayraklarında bulunan anlamlar gibi Bulgaristan bayrağının anlamı da oldukça özel ve önemlidir. Sırayla yukardan aşağıya doğru çizgili görüntüde bulunan Bulgaristan bayrağı renkleri olarak da beyaz, yeşil ve kırmızı kullanılmıştır.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan Bayrağı

Her ülke bayraklarında bulunan anlamlar gibi Bulgaristan bayrağının anlamı da oldukça özel ve önemlidir. Sırayla yukardan aşağıya doğru çizgili görüntüde bulunan Bulgaristan bayrağı renkleri olarak da beyaz, yeşil ve kırmızı kullanılmıştır. Bayrak üzerinde bulunan renklerinde anlamının olması ile Bulgaristan bayrağı oluşuyor.

Bulgaristan Bayrağı Tarihi

1878 yılında tam anlamı ile Osmanlı devletinden ayrılan Bulgaristan, bayrak üzerinden bulunan renkler arasındaki maviyi yeşil yaparak bağımsızlığını da ilan etmiştir. Hem topraklarının belirlenmesi hem de ülkenin bayrağının anlam kazanması ile Bulgaristan bayrağı ortaya çıkmıştır. Mevcut bayrak üzerinde bulunan mavi renk Bulgaristan’ın tarım ülkesi olmasından ötürü yeşil rengini almıştır.

Bulgaristan bayrağı hangi renklerden oluşuyor?

Şerit şeklinde orta kalınlıkta bulunan ve üç renkten oluşan Bulgaristan bayrağının renklerinin de anlamları bulunuyor. Beyaz, yeşil ve kırmızı renklerden oluşan Bulgaristan bayrağındaki yeşil renk sonradan eklenen bir renk olmaktadır.

Bulgaristan Bayrağı Renkleri Anlamı

Üç renkten oluşan Bulgaristan bayrağının ilk rengi olan beyaz, barışı simgelemektedir. Daha sonra sırası ile belirlenen yeşil renk, Bulgaristan’ın tarım ülkesi olduğunu simgelemektedir. Aynı zamanda bereket ve verimi de yeşil renk anlatmaktadır. Son olarak alt kısımda bulunan kırmızı renk ise bağımsızlığın kazanılmasında dökülen kanların simgesini taşımaktadır.

Bulgaristan Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Daha önceki Bulgaristan bayrağının üst köşesinde amblem bulunuyordu. Şahlanmış aslanı ifade eden bu amblemin her iki tarafında da başaklar vardı. Devlet başkanın değişmesi ile Bulgaristan bayrağı üzerinde bulunan amblemde 1989 yılında kaldırılmıştır. Böylece başka bir değişikliğe uğramadan üç farklı renk ile Bulgaristan bayrağı bağımsızlığını korumaktadır.

Bulgaristan Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Bulgaristan bayrağı yalnızca üç renkten oluştuğundan çizimi zor olmamaktadır. Orta kalınlık belirleyerek eşit olarak sırası ile beyaz, yeşil ve kırmızı renklerin yerleri belirlenir. Daha sonra renkler sırası ile doldurularak Bulgaristan bayrağı anlamlı bir şekilde oluşturulmuştur.

Bulgaristan Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Birçok şekil değişikliğine uğrayan Bulgaristan Osmanlı tarafından özerklik kazanmıştır. M.Ö. 30’lu yıllarda bağımsızlık kazanmaya başlayan Bulgaristan, çeşitli yönetim şekilleri ile de zaman geçirmiştir. Demokratik bir Cumhuriyeti olan Bulgaristan en son beyaz, yeşil ve kırmızı renklerini oluşturarak tam bağımsızlığını ve bayrağını 1878 yılında göklere çıkarmıştır. Bu zamandan sonra herhangi bir değişikliğe de uğramamıştır.

 Bulgaristan Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Bulgar ordusunun kurulmasından bu yana geçen süre tam olarak 140 şeklindedir. Birçok kaynak üzerinden edinilen bilgilerde de Bulgar ordusu 141 yaşında şeklinde söylemler bulunuyor. Ordu kurulduktan sonra da aynı şekilde bayrakta belirlenmiştir. Ortaya çıkan Bulgar bayrağının yanı sıra 1878 yılında son kez oluşturulan Bulgaristan bayrağı da 141 yaşındadır. Yıllarca herhangi bir değişikliğe uğramayan Bulgaristan bayrağı daha önce renk değişimi ve amblem kullanımı da yaşamıştır.


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1