Bulgaristan Askerlik Tecili

Yurtdışında özel öğrencilik statüsünde bulunan kişiler askerliklerini erteletme hakkına da sahip olabilmektedirler. Bulgaristan askerlik tecili (erteleme) işlemleri de Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri tarafından yapılabilmektedir.

Bulgaristan'da Eğitim

Bulgaristan Askerlik Tecili

Yurtdışında Eğitim Rehberi

Yurtdışında özel öğrencilik statüsünde bulunan kişiler askerliklerini erteletme hakkına da sahip olabilmektedirler. Bulgaristan askerlik tecili (erteleme) işlemleri de Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri tarafından yapılabilmektedir. Ayrıca iş için giden kişiler de bu sistemlerden yararlanabilmektedir. Bunun için gerekli belgelere sahip olmak bu durumda sizlere son derece yardımcı olacaktır.

T.C Büyükelçilikleri ya da Başkonsolosluğu sizlere ellerinden gelen her türlü bilgi aktarımını yapacaklardır. Ayrıca gerekli işlemleri sizler için uygulayacaklardır. Her ülkede belirli başlı noktalarda bu tarz temsilcilikler bulunmaktadır. Sizler de ikamet ettiğiniz bölgeye en yakın olan temsilciliklerden dilediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Bulgaristan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için Büyükelçiliklerin Eğitim Müşavirliği’ne ya da Başkonsolosluk Eğitim Ataşeliği’ne başvuru yapmak gerekmektedir. Genel olarak bu tarz konular hakkında bilgi almak için Konsolosluk Çağrı Merkezi’ni +90 312 292 29 29 numaralı hattan arayabilirsiniz.

Konsolosluk adresinden de dilediğiniz bilgilere ulaşmanız mümkün olmaktadır. Askerlik erteleme işlemleri eğitim programınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Lisans eğitimi gören kişiler ile yüksek lisans eğitimi gören kişiler arasında erteleme yılı açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bu tarz işlemleri ikametinizin bulunduğu bölgede bulunan temsilciliklerden yapabilirsiniz. Burgaz Başkonsolosluğu’na 359 56 87 9940 numarasından ulaşmanız mümkündür. Burgaz adresinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz. Eğer posta yolu ile iletişime geçmek isterseniz Consulate adresini kullanabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden Askerlik Tecili

Erteleme işlemleri için sizlerden istenilen birtakım belgeler bulunmaktadır. Öncelikle başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu verilen internet sitesi üzerinden ya da Başkonsolosluklardan temin edebilmeniz mümkündür. Ayrıca en son mezun olduğunuz okuldan alınan mezuniyet belgeniz ile öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgenin bulunması gerekir. Bu belgeyi okuduğunuz okulun Rektörlüğü’nden alabilirsiniz.

Aynı zamanda Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tasdikli olması gerekmektedir.  Eğer elinizde mevcutsa askerlik durum belgeniz de gerekmektedir. Bu belge yoksa Askerlik Şubeleri’ne yapılan sorgulama ile sizler için öğrenci dosyası açılacaktır.  Bu evraklara ek olarak nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi de gerekmektedir.

4 adet vesikalık fotoğrafınızın bulunması da şarttır. Pasaport ve eğer verildiyse oturma izni belgesi de sizlerden istenir. Askerlikle alakalı olan erkekler için hazırlık sınıfında dosya açılması mümkün değildir. Ancak 1. Sınıfa geçildiğinde bu dosya açılabilmektedir.

Bulgaristan askerlik tecili (erteleme) işlemlerini yapabileceğiniz bir nokta da Sofya Büyükelçiliği’dir. Elçiliğin irtibat numarası 359 2 935 550 olarak belirlenmiştir. Fax yolu ile de 359 2 981 9358 numarasından ulaşabilirsiniz. Sofya adresinden de web üzerinden gerekli bilgileri edinmeniz mümkündür. Gireceğiniz site üzerinden sizlere sunulan e-posta adresinden de ulaşma hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca Filibe’de de sizler için bu durumları gerektiği gibi yönlendirecek temsilcilikte bulunmaktadır. Filibe Başkonsolosluğu irtibat numarası +359 32 275 160 /161 /162 /163 olarak belirlenmiştir. Filibe adresine web üzerinden ziyaretlerde bulunmanız da mümkündür. Consulate adresinden de e-posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1