Askerliği Erteleme – Ukrayna

Ukrayna Askerlik Tecil

Ukrayna Askerlik Tecil Ettirme

Ukrayna yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için güzel bir şehir ve vize konusunda çok fazla sıkıntı yaratmayan bir şehirdir. Ukrayna’da Türkiye’den giden yüzlerce öğrenci mezun olduktan sonra kalma şansını da sahiptir. Buradaki büyük şehirlerde bulunan üniversiteler eğitimlerini Avrupa eğitim sistemine göre uygulamaktadır.

Lisans ve ön lisans tamamlamalarını Ukrayna’da yapacak öğrenciler Türkiye’deki asli görevlerini yapabilmek için tecil haklarını kullanmak zorundadırlar. Ukrayna’daki üniversitelerde okuduğunuz da Özel öğrenci kapsamında konsolosluklar sizinle ilgili işler ile ilgilenmektedir. Kiev ve Odessa şehirlerinde bulunan konsolosluklarımız kiev.be.mfa.gov.tr/ ve odessa.bk.mfa.gov.tr/ sayesinde Türk öğrenciler özel sayılmaktadır.

Lisans ve doktora eğitimlerinde her biri 5 er yıl olmak üzere askerlik tecili yaptırmanız mümkündür. Eğitim almak için gerekli olan belgelerin yanı sıra askerlik belgesi de üniversitelere kayıt yaptırmanız için gerekli olacaktır. Konsolosluklar Ukrayna askerlik tecil belgenizin evraklar içinde olmadığını size bildirdikten sonra Türkiye’deki askeri birimler ile iletişime geçerek tecil hakkınızı oluşturmaktadır. Konsoloslukların gerekli bilgileri ellerinde bulunduran bilmeleri için sizin her yıl Ukrayna askerlik tecil bilgilerinizi yenilemeniz gerekmektedir. Türkiye cumhuriyeti konsolosluğu ve Ukrayna konsolosluğunun sizin öğrenci olduğunuza dair bilgilerinizi mutlaka teyit etmesi gerekmektedir. Yine e-devlet şifrenizle bu bilgileri takip edebilirsiniz.

Hangi ülkede olduğunuz fark etmeksizin e-devlet şifreniz her zaman aynı olacaktır. Öğrencilik dışında işveren ya da işçi kimliği ile Ukrayna’da kaldığınızda yine 38 yaşına kadar askerlik tecil yaptırma hakkınız doğacaktır. Milli savunma Bakanlığı’nın göstermiş olduğu bu yaş sınırına kadar kişiler tecil işlemlerini herhangi bir askeri engelleri yoksa gerçekleştirebilirler. Çalışanlar için oturma izin belgesi isteyen Ukrayna öğrencilerden oturma belgesi istememektedir.

Öğrenciler için sadece hangi üniversitede okuyorlarsa öğrenci belgelerinin olmasını istemektedir. Bazı öğrenciler 38 yaşına geçseler de üniversiteyi bitiremedikleri için Ukrayna’da şirket kurarak askerlik tecilleri ne yapmaya çalışmaktadır. Bu durum tıp okuyanlar veya doktora yapanlar için de geçerli olabilir. Yanlış şirket kurduğunuzda çalışan statüsüne geçtiğiniz için Ukrayna sizden oturum izni isteyecektir yani farklı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda bilançoları boş olarak gösterilecek olan şirketlerde her sene belirli bir miktarda para ödenmesi istenmektedir. Bir öğrenci içinde bu oldukça külfetli bir tecil işlemi olacaktır.

Öğrenciler için en iyi seçenek bir an önce okulları bitirmek olacaktır. Üniversitelerde para ödeyerek okudukları için yıl uzatmak da işlerine gelmeyecektir. Zaten tecil yaptırdıkları her bir yıl kendi yaşlarından da bir yıl arttırmaktadır bunu dikkate alarak eğitimlerine devam etmelidirler. Öğrenci oldukları süre boyunca Ukrayna askeri tecil işlemlerini kendileri ilgilenmeden Türkiye cumhuriyeti konsolosluklarımız halledebilirler. Öğrencilerin tek yapması gereken iş evraklarının tam olmasıdır. Yaşı ilerleyen gençler için bedelli askerlik seçeneği de uygun görülebilir. Tecil süresi dolan öğrenci ve çalışanlar bedelli haklarıyla askerliklerini tamamlayabilir. Ancak bu haklar her sene verilmemektedir.

#ukraynaaskerliktecili #ukraynaaskerlikerteleme

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1