Bosna Hersek Üniversiteleri Askerlik Erteleme

Bosna Hersek'te Okurken Askerlik Erteleme

Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Askerlik yaşı gelmiş her erkek bireye zorunlu kılınmıştır. Askerlik kişinin vatani görevidir ve kanun maddesi ile korunur. Kişi her ne sebeple olursa olsun askerliğini ertelese dahi belirlenmiş bir dönemde askerlik yapmakla yükümlü kılınır. Askerlik yaşı geldiği halde askere o dönem için gidemeyen çok fazla insan bulunmaktadır. Bunun sebebi askerlik yaşı ile eğitim yaşının ülkemizde çakışmış olmasıdır. 20 yaş askerlik yaşıdır ancak bu yaşta çoğu kişi üniversite okumaktadır. Bu gibi durumlarda devlet kişilerin mağdur olmaması adına belirli inisiyatifleri kullanmaktadır. Bosna Hersek üniversiteleri askerlik erteleme şansı da yurtdışında üniversite okuyan öğrencilerin imdadına yetişmektedir.

Askerlikte sebeplere bağlı olarak kişilere tecil hakkı tanınmıştır. Tecil askerlik yapma durumunu ortadan kaldırmamaktadır. Yalnızca belirli bir süreliğine askere gitme döneminizi ertelemek, sonraya bırakmaktır. Yurtdışında eğitim görme, oturma izni ya da çalışma izni de askerlik tecili için gerekli sebepler arasında gösterilmektedir.

Bosna Hersek Üniversitelerinde Eğitim Alırken Askerlik Tehiri

Eurostar uzmanları yurtdışında üniversite okurken askerlik erteleme hakkında sizlere yardımcı olmaktadır. Bosna Hersek’te eğitim gören kişilerin askerlik dönemi geldiğinde erteletme yoluna gitmelerinde fayda vardır. Bu durumda üniversite sizlere yardımcı olacaktır. Ülkemizde üniversiteye kayıt yaptıran kişilerin askerlik tecil işlemlerini yine kayıt yaptırdıkları okul üstlenmektedir. Bosna Hersek Üniversiteleri askerlik erteleme konusunda ülkemizde olduğu gibi sizlere yol gösterecektir.

Bosna Hersek Üniversiteleri’nde okuyan bireyler T.C Bosna Hersek Konsolosluğu’ndan mostar.bk.mfa.gov.tr/ gerekli işlemleri takip ve talep etmekte özgürdür. Askerlik işlemlerinizi de yine buradan yaptırmanız mümkündür. Alacağınız eğitimin bölünmemesi için askerliğinizi belirli yıllar için erteleyebilirsiniz. Elbette bu ertelemenin sizler için ortaya koyacağı bir yaş sınırı bulunmaktadır. Bu yaş sınırını aşmanız halinde farklı bir sebep yoksa askere gitmek zorunda kalırsınız. Tecil işlemlerinizi zamanında yapmanız oldukça önemlidir. Yoksa bakaya kalma ve yoklama kaçağı olma ihtimaliniz gün yüzüne çıkacaktır. Konsolosluklardan edineceğiniz başvuru dilekçesi askerlik erteleme işlemlerinde oldukça önemlidir. Bosna Hersek’te lisans eğitimi gören kişiler maksimum 6 yıl askerlik tecili yapabilir. Hazırlık dil okulu sırasında da en fazla 2 yıl tecil hakkı sunulur. Bu sınırlar en fazla 29 yaşına kadar geçerlidir. Sonrasında askere gitmeniz gerekebilir.

Yurtdışında Üniversite Okurken Askerlik Tecil

işlemlerinizi sizin adınıza yapabilir. Ancak bunun sorgusunu ve takibini yapmanızda yarar vardır. Ayrıca sizlerden mezun olduğunuz son kuruma ait diploma, denklik belgesi ve benzeri gibi evrakları toparlamanızı da isteyebilir. Sizler de istenen bu belgeleri eksiksiz ve onaylı bir biçimde gittiğiniz üniversiteye sunabilirsiniz. Böyle bir durumda çoğu belgeyi saraybosna.be.mfa.gov.tr/ T.C Konsolosluklarında ya da ataşelik, büyükelçilikler de çıkarttırabilirsiniz. Askerlik tecil işlemlerini gerekli zamanlarda bildirmeniz çok önemli bir husustur. Herhangi bir cezai işlemle karşılaşmak istemiyorsanız bilgilendirme işlemlerini unutmamalısınız. Ayrıca yurtdışında çalışma ve oturma izniniz sebebi ile de askerliğinizi erteletebilmeniz mümkündür. Bosna Hersek’te hangi üniversitede okursanız okuyun belirli yaş sınırına kadar sizlerin askerlik tecil işlemlerinizi güvenle yerine getireceklerdir.

Bosna Hersek'te Okurken Askerlik Erteleme

#bosnahersekteaskerliktecili #bosnaüniversitesiaskerliktecili

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1