Vizemi Uzattırabilir Miyim?

Yurtdışı İşlemleri

Eğer bir vizeniz varsa ve öğrenciyseniz ve bunun yanı sıra eğitiminiz devam ediyorsa, vizenizi uzatabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ülkede, amacınızı devam ettiriyorsanız, elbette vizenizi uzatma şansınız bulunmaktadır.

Vizemi uzattırabilir miyim sorusunu internet üzerinden de araştırabilirsiniz ve eğitiminiz devam ettiği sürece uzatabileceğinizi görebileceksiniz. Vizenizi uzatabilmeniz için amacınızın devam ediyor olması gerekiyor. Bu sadece eğitim veya öğrencilik için değil, bütün vize türleri için aynı durum geçerli olmaktadır. Eğer öğrenciliğiniz bitiyorsa veya eğitiminiz sona ermişse, öğrenci veya eğitim vizenizi uzatma şansınız olmayacaktır. Bazıları kalabilmek adına bir eğitim kurumu bulup uzattırmayı deniyorlar, fakat bu sadece ekstra ve gereksiz masraf anlamına gelmektedir. Bu sebeple eğer sadece bulunduğunuz ülkede kalmak ve eğitim için değil de, farklı bir sebep için eğitim vizesi alacaksanız, bunu yapmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Vizemi uzattırabilir miyim? Vizemi uzatmam için ne yapmam gerekiyor? Vizemi uzatmam için sadece konsolosluğa gitmem yeterli mi ve buna benzer birçok farklı sorular olmaktadır. Eğer bir öğrenci vizeniz varsa ve öğrencilik hayatınız bulunduğunuz ülkede devam ediyorsa, elbette vizenizi ona göre uzatabilirsiniz. Hatta bazı ülkeler, öğrenciliğiniz süresi boyunca maksimum vize veya ikamet süresi de verebilmektedir. Bu tamamen ülke ve ülkenin yasalarına bağlı olmaktadır. Örneğin öğrenciliğiniz daha 4 yıl sürecek ise, bazı ülkelerde tam 4 yıl olarak ikamet izni verebiliyor veya bazı ülkelerde ise her ne kadar 4 yılınız olsa bile, 1 yıl veriyor ve her yılın sonuna doğru tekrardan yeni bir ikamet almanız gerekiyor.

Birçok ülkede aslında genel anlamda 1 yıl mantığı işlemektedir. Türkiye’de de aslında bakarsanız çoğu öğrencilere 1 yıllık ikamet veya öğrenci vizesi verilmektedir ki ülke konsolosluklarının verdiği süre genellikle 1 yıl olmaktadır. Vizemi uzattırabilir miyim sorusu için de, her şey yasalara uygun olduğu sürece elbette vizenizi uzattırabilirsiniz. Bu konuda hiçbir sorun yaşamazsınız, fakat şuna dikkat etmeniz gerekiyor ki vizenizi uzattırmak istediğinizde, vizenizin bitmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin 1 yıllık vizeniz varsa, 1 yılı doldurmadan 1 ay önce veya bazı ülkelerde 3 ay kadar önce yeni bir vize için başvurmanız gerekiyor. Bazı ülkelerde ise bitmeden 15 gün kadar önce vize için başvurunuzu yapabiliyorsunuz, fakat eğer vizeniz bitmişse veya bitmesine sadece 2-3 gününüz varsa, ülkeden çıkıp tekrar giriş yapmanız ve vizeye başvurmanız gerekecektir.

Bu anlamda çok dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Öğrencisiniz ve o ülkenin bir okulunda öğrenciliğiniz sürüyor olabilir, fakat bu demek değildir ki vizeniz bittiği zaman o ülkede kalabileceksiniz. Bu sebeple vize veya ikamet başlangıç ve bitiş tarihleri çok önemli olmaktadır. Vize o ülkede kalış biletinizdir. Vizemi uzattırabilir miyim, her şey yasaya uygun olduğu sürece elbette uzattırabilirsiniz, fakat ülkeden ülkeye değişkenlik göstererek, hangi ülkede olduğunuzdan emin olarak vize başvurunuzu uzattırın.

#vizeişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1