Vize Görevlileri Hakkında

Yurtdışına Çıkış

Vize başvurusunda bulunmanız için öncelikle konsolosluğa gitmeniz gerekiyor. Öğrenci vizesi için size gerekli olan başlıca evraklar; kimliğiniz, öğrenci olacağınıza dair belge ve nerede kalacağınızı gösteren bir belgedir. Bu belgeler hazır olduktan sonra konsolosluğun vize bölümüne gidiyorsunuz ve evraklarınızın kontrol edilmesi ve onaylandığı takdirde vizenizin verilmesi için dosyasını teslim ediyorsunuz. Vizenizin onay alması maksimum 3 ay kadar sürmektedir. Bazı durumlarda daha erken veya daha uzun bir süreç sonunda alabilirsiniz. Vize başvurusu aslında çok zor değil, sadece süreci beklemek biraz yorabilir.

Vize görevlileri başvurumu değerlendirirken nelere dikkat ediyor

sorusuna bakalım. Vize görevlilerinin vize başvurusunda ne tür noktalara dikkat ettikleri aslında genel bir merak konusudur, çünkü her vize için başvuranlar elbette eksiksiz olarak evraklarını tamamlamak isterler.

Genel anlamda vize başvurusu yapılırken, vize başvuru formunun eksiksiz ve size ait doğru bilgilerle doldurmanız gerekiyor. Kesinlikle bilgiler başkasına ait olamaz ve başkası da formu sizin için dolduramaz. Vize görevlilerinin kontrol ettiği en önemli konu, vize başvurusunun tamamen size ait olup olmadığıdır. Öğrenci vizesine başvurunuzu yapacaksanız ve gideceğiniz okul belirlenmişse ve kaydınız yapılmışsa, o okula gerçekten sizin gidip gitmeyeceğiniz araştırılır. Maalesef sadece başka bir ülkede bulunmak adına öğrenci vizesi başvuruları yapanlar olduğundan, vize birimleri bütün bu konulara dikkat etmektedir. Bu sebeple kimliğiniz ve okuldan alacağınız evraklar tam anlamıyla kontrol edilir ve size ait olmadığına bakılır. Vize birimleri eskiden bu kadar katı kuralları mıydı diye soracak olursanız, aslında hayır, fakat zamanla maalesef vizeleri farklı amaçlarla kullananlar olduğundan, vizelerin alımı daha da zor bir hale gelmiştir.

Öğrenci vizesi almak, turist vizesi veya çalışma vizesi almaktan çok daha kolaydır, çünkü sonuç itibariyle bir öğrenci olarak başka bir ülkede kalmaya gideceksiniz ve işiniz öğrencilik ve eğitim almak olacaktır. Bu sebeple vizeniz en büyük ihtimalle hemen kontrol edilip anında maksimum 3 ayda size teslim edilecektir. Vizenizi teslim almak için de konsolosluğa gidip hem ücretini ödemeniz gerekiyor ve ücret ödemesinin ardından vizenizi alabiliyorsunuz. Vize görevlilerinin kontrol ettiği bir başka nokta ise, aslında birçok kişi için belki gereksiz gelecektir, fakat formların veya bütün yazılması gereken bilgilerin siyah bir tükenmez kalem ile ve aynı formatta yazılmış olması gerekmektedir. Vize görevlilerinin ne şekilde vize başvurunuzu değerlendireceği, aslında tamamen görevlinin insafına kalmış bile denilebilir.

Bazen çok uç ve hiç düşünmediğiniz konuları değerlendirebilirler veya bazen ise endişe duyduğunuz konulara hiç girmeyebilirler de. Çoğu zaman öğrenci vizesi başvurusunda bulunanlar veya diğer vize türlerinin başvurusunda bulunanlarda şöyle bir endişe oluyor ki bu da genellikle turist vizesinde istenmektedir, fakat banka hesabında para bulundurmam gerekiyor mu gerekmiyor mu? Öğrenci vizesi için başvuruda bulunacağınız zaman, genellikle bu noktaya çok fazla değinilmez. Sonuçta öğrenci olarak gidiyorsunuz ve okul ücretiniz veya harcınız yatırılmış ve kullandığınız banka hesabınıza da aileniz tarafından harçlık olarak harcamanız için bir miktar para yatırılmıştır.

#vizeişlemleri #vizesonuçları #vizedeğerlendirmesi #vizesonuçları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1