Askerlik Tecil Nedir?

Erteleme İşlemi Nedir?

Askerlik tecil nedir ve nasıl yapılır, kimler bu durumdan faydalanabilir şeklinde birçok araştırma yapabilirsiniz. Asker, ordu bünyesinde yer alan ve çeşitli rütbelere sahip olan kişidir. Askere gitmekle yükümlü olan her birey 21 yaşına geldiğinde Askerlik Kanunu’na göre askere gitmektedir. Kimi birey yaşı geldiğinde önünde herhangi bir engel bulunmaması sebebiyle askerliğini zamanında yapmaktadır. Kimi bireyse engel durumları göz önünde bulundurup askerliğini tecil ettirme durumunda kalmaktadır.

Tecil erteleme manasına gelmektedir.  Askere gitmeye engel olan durumlar tecil sebepleri arasında yer alır. Kişinin öğrenci olması başlıca sebeplerden biridir. Eğer kişi 21 yaşına gelmiş fakat bir eğitim dönemi içerisinde yer alıyorsa askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptir. Eğitim en önemli tecil sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; üniversitede okuyan bir öğrenci askerlik yaşının gelmesine rağmen bulunduğu koşulları bırakıp askere gidemez. Bu sebeple de askerliği tecil ettirir.

Üniversite okuyan kişiler için tecil yaş sınırı 29’dur. Eğer yüksek lisans ve doktora öğrencisiyseniz bu yaş sınırı 35’e kadar yükselmektedir. Liseyi bitirip herhangi bir üniversiteye kayıt olduysanız askerlik teciliniz okul tarafından yapılır. Üniversiteyi bitirdiğiniz takdirde teciliniz bozulur. Bu durumda 2 ay içerisinden tekrar askerlik şubesine başvurarak askerliğinizi dilerseniz sebeplerinize bağlı olarak tecil ettirebilirsiniz.

Askerlik tecili nasıl yapılır

hangi durumlarda yapılır diye baktığımızda birçok özel neden içerisinde sağlık sorunları da bu sebepler arasında gösterilir.  Yaşı gelmiş kişinin zamanla geçebileceği bir hastalığı mevcutsa, gerekli tedaviler ya da ilaçlar uygulanarak bu durumun sonlanması öngörülebiliyorsa bu durumda tecil yapabilir.

Yoklama Heyeti doktorlarının yapacağı muayene ile kişinin hastalığına konulacak teşhis ve tedaviler neticesiyle tecil yani erteleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Yine lisanslı sporcular da askerlik tecil işlemi yapabilir. 33 yaşına kadar tecil hakkına sahiptirler ve gerekli durumlarda askerliklerini erteleyebilirler.

Fiziksel özellikte tecil nedenlerinden biri olabilir. Kişinin aşırı kilolu olma hali söz konusu ise fiziksel aktiviteleri yerine getiremiyor ve bu durum onun hareketlerine engel oluyorsa kişi askerliğini 1 yıl tecil ettirebilir.

Nedir ve Nasıl Yapılır?

sorusunun en kısa açıklaması; ertelemedir. Tecil yani erteleme kişinin çoğu zaman bulunduğu hal ve durumları temel alır. Tecil işlemleri askerlik şubelerinden yapılmaktadır. Askerliğinizi tecil ettirmeyi düşünüyorsanız askerlik şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu yaptığınızda askerlik şubesinin sizden isteyeceği bazı belgeler olacaktır. Bu belgeleri eksiksiz hazırlamanız gerekmektedir. Eğer tecil yaptırmayı unutur, ya da isteğiniz doğrultusunda yaşınızın geçmesine rağmen askerliğe gitmezseniz birçok yaptırıma maruz kalabilirsiniz. Askerlik tecili yaptırdıktan sonra ne zaman biteceği ve ne zaman askere gideceğiniz hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleri için askerlik şubelerine gitmeye gerek yoktur. Bu sorgulama e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir ve bu site üzerinden yapacağınız sorgulamalar size doğru bilgi vermektedir.

askerlik tecili

#askerliktecilinedir #askerliktecilinasılyapılır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1