Çürük Raporu: Askerlik Erteleme

Sağlıktan dolayı askerlik tecili

Sağlık Problemlerinden Dolayı Askerlik Tecili

Askerlik zor olmanın yanı sıra kişiye duygusal anlamda farklı deneyimler tattıran bir süreçtir. Elbette birçok zorluğu bulunur, kolay gibi görünen bir noktası yoktur. Ancak maneviyat açısından kişide inanılmaz artılar yaratabilir. Tabi ki ailelerinden ya da sevdiklerinden uzak bir şekilde bir süre geçirmek her insanı zorlar. Askerlik her yaşı gelen bireyin tatması gereken büyük bir gururdur. Askere gidemeyeceği kesinleşen insanlar bu kutlu görevden mahrum kalacakları için üzüntü duymaktadır. Askerlik görevinin zamanında yerine getirilememesinde bazı engeller vardır. Bu engeller kişiyi askerlik teciline sevk eder. Askerliği tecil ettirmek için gereken sebepler; eğitim sebebi nedeniyle askerlik tecili, sağlık problemlerinden dolayı askerlik tecili, özel nedenlerden dolayı askerlik tecili şeklinde ayrılabilir.

Eğitim sebebiyle askerlik tecili kişinin okulunu bitirdiğinde sonlanabilir. 29 yaş sınırını aşmadığı sürece bu sebeple askerliği tecil ettirebilir. Sağlık problemlerinden dolayı askerlik tecili kişinin kendisine bağlı bir seçenek olmaktan çıkabilir. Zira eğer askere gitmek için elverişsiz bir haldeyseniz bunun için sizleri zorlamazlar. Ancak bu husustan öncelikle sizleri askeri hastanelerde muayene etmeleri gerekir. Yapılan muayeneye göre askerliğinizin ertelenip ertelenmemesine karar verilir. Bu karar kurul tarafından alınır.

Askeri hastanelerde muayene olduktan sonra kurul sizin adınıza bir rapor çıkarır. Bu durumda askerliğinizi tecil edebilirler. Eğer sağlık probleminiz geçiciyse yani ekim celbinde askere gitmeniz gerekiyorsa ancak bazı sağlık problemleriniz varsa bu durumda yapılan muayenede rapor alabilirsiniz. Alacağınız rapor size celp gelen tarihi de kapsamalıdır. Rahatsızlığınız 1 ay sürdü diyelim bu defa kasım ayında gelen celple askere gidebilirsiniz. Eğer hastalığınız daha uzun sürüyorsa bu durum kontrol edilir. Böylece yapılan kontroller neticesinde askerliğiniz 1 yıl aralıklarla ertelenebilir. Bu durum sizlerin sağlık problemlerinin ehemmiyetine göre karara bağlanır. Eğer rahatsızlığınızın geçmesi öngörülüyorsa belirli ilaç tedavileriyle hastalığınızın geçeceği düşünülüyorsa askerliğiniz tecil edilebilir. Askeri hastanelerde yapılan muayene Yoklama Heyeti tarafından karara bağlanır.

Sağlık problemlerinden dolayı askerlik tecili

3 yıl tecil edilebilir. 1 yıl periyotla tecil işlemi yapılır. 3. yılın sonunda bu probleme kesin bir işlem yapılır. Yani eğer sağlık probleminiz varsa öncelikle 1 yıl erteleme yapılır. Bu duruma ertesi yıla bırakma adı verilir. Ertesi yıla bırakma işleminde 1 yıllık süre bulunur. Askerliğiniz 1 yıl ertelenir. Sonrasında durumunuza tekrar bakılır, yapılan kontrollerde tekrardan tecil uygulanması gerekirse 1 yıl daha tecil işlemi uygulanır.

1 yıllık süreniz dolduğunda askerlik şubelerine, askeri hastaneye tekrar gitmeniz gerekebilir.  Bu şekilde 3 yılın sonunda sağlık probleminizin durumuna göre kesin karar verilir. Durumunuz askere gitmenize hala engel teşkil ediyorsa verilen karar göre askerlik görevinden muaf tutulabilirsiniz. Eğer artık herhangi bir engel görülmüyorsa askerlik görevinizi yerine getirebilirsiniz. Eğer 1 yıllık süreniz dolduğunda askerlik şubesine gitmezseniz cezai işlemlerle karşılaşabilirsiniz.

#askerlikertelemedurumları #askerliktecilişartları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1