Yurtdışında Askerlik 1000 Euro Yapma Şartları

Yeni çıkan yasa ile yurtdışında askerlik 1000 Euro yapma şartları ve muvazzaf askerlik yapılmasının yolu açıldı.  Ancak 1000 Euro ücret vererek bu yasadan faydalanmak için bazı kriterler ve şartlar aranmaktadır. Öncelikle yurtdışında oturma izni olan kişiler bu haklardan yararlanabilir.

Yurtdışında işçi, işveren, sanat veya meslek sahibi olanlar ve bu ülkede en az 3 yıl fiilen bulunlar bu haklardan yararlanabilir. Bu süreye yurtiçine gelip gitmek suretiyle gün harcayanlar için burada geçirdikleri vakit bu 3 yıla dahil sayılmamaktadır. Yedek askeri memurlar, yedek subaylar kanununa tabi olan vatandaşlar 38 yaşını tamamladıkları yıl aralık ayı sonuna kadar durumlarını belirten belgelerle başvuru yapmalıdırlar.

Bu başvurular yurtdışında bulunan Türk konsolosluklarına yapılmaktadır. Bu şartlara sahip olan yurtdışında yaşayan tüm Türk vatandaşları için dövizli askerlik yolu açılmaktadır. Yurtdışında askerlik 1000 Euro yapma şartları tamamlandıktan sonra bu ücretin belirtilen banka hesaplarına yatırırlar. Bu başvuruyu yaptığı halde ödemeyenler dövizli askerlik hakkından çıkarılırlar. Ayrıca 38 yaşına geldiği halde başvuruda bulunmayanlar da bu kapsama giremezler.

Her Türk vatandaşı için askerlik vatani bir görev ve vazifedir. Askerlikten kaçış yoktur. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak askerlik yapamayanlar için ülkemizde dövizli askerlik kanununu ve askerlik tecil olanakları sunulmaktadır. Bu kapsama girmek için belirlenen şartlara uygunluk şarttır.

Yurtdışında askerlik 1000 Euro yapma şartları

bu kapsamdan yararlanmak isteyen tüm yurtdışında yaşayan vatandaşlar için geçerlidir. Yurtdışında evlenen, orada 3 yıldan fazla süre ile ikamet eden, orada çalışan vatandaşlarımız bu şartlar altında askerlik yapmak için ülkeye gelememektedir. Ancak ödenen 1000 Euro ve aranan şartlara uygunluk ile askerliğini yapmış olarak kabul edilirler. Bu kesinlikle askerlikten kaçmak anlamına gelmez.

Ülkemizde yaşayan Türk vatandaşları için de tecil ettirme olanakları vardır. Bir savaş durumu olmadığı sürece ve yeterli asker sayısının olmasıyla bu haklar tanınmaktadır. Aynı zamanda verilen ücretler TSK bünyesinde yine vatana hizmet ve vatana hizmet eden askerler için harcanmaktadır. Tecil ettiren askerler ileride bir savaş veya gereklilik durumunda para yatırmış olsalar bile çağrıldığında askere gitmeye mecburdur.

Dövizle askerlik bedelli askerlik anlamına gelmez. Çünkü dövizle askerlik yapma şartı yalnızca yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için geçerlidir. Bu vatandaşlar 20 yaşından itibaren 3 yıl orada bulunduktan sonra istedikleri zaman dövizle askerlik için başvuruda bulunabilirler. Bunun için 38 yaşını bekleme zorunluluğu yoktur. Özellikle maaşını Türkiye’den alıp yurtdışında yaşayan vatandaşlar dövizle askerlik haklarından yararlanamazlar. Ancak maaşını yurtdışından alanlar bu haklara sahiptir. Bulundukları ülkede oturma veya çalışma izni olmayanlar da bu haklardan yararlanamazlar. Kaçak gidenler veya iltica edenler için de dövizle askerlik başvurusunun kapıları kapalıdır. Ayrıca firar edenler için de bu yasa geçerli değildir.

#bedelliaskerlikücretleri #askerlikertelemeücretleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1