Eğitim için Hangi Vize?

Turist Vizesiyle Eğitim

Turist Vizesiyle Eğitim Alabilir Miyim?

Yurtdışında eğitim almak isteyen, bu konuda hedefi olan öğrencilerimizin harika bir geleceğe adım atmaya niyetlendiklerini altını çizerek belirtelim. Ülkemizde elbette son derece seçkin üniversitelerimiz bulunmaktadır. Ancak, ülkemiz sisteminde bilindiği üzere üniversite girişleri için sınav sistemi söz konusudur.

Şartlarımıza göre olması gereken bir uygulama olan bu sistem yurtdışında yabancı öğrenciler ve birçok ülkede Türk öğrencilerimiz için uygulanmamaktadır. Yurtdışında eğitim seçenekleri hakkında detaylı bilgi ve desteği profesyonel öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Bunlardan biri de öğrencilerimizden sıkça gelen turist vizesiyle eğitim alabilir miyim sorusudur.

Turist vizesiyle eğitim alma aslında ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu konuda farklı uygulamalar olduğunu belirtmek gerekir. Turist vizesiyle eğitim alma hakkı tanıyan ülkelerden biri İngiltere’dir. Katı vize kuralları ile bilinen ülke, son dönemde eğitim alanında bu önemli değişime gitmiştir.

İngiltere turist vizesi olarak, an fazla 6 aya kadar olacak şekilde, kalıcı olma niyetiyle başvuru yapılmayan bir vize imkanı sunmaktadır. Turist vizesi alanlara, iş kurma, çalışma ya da ülkede oturma imkanı sunmamaktadır. Bir süre öncesine kadar eğitim hakkı da tanınmamakla birlikte, artık dil eğitimi almak isteyen öğrenciler bu vize ile dil eğitimlerini alabilirler. Elbette uygulama uzun süre eğitim alacak öğrencileri kapsamamaktadır. En fazla 6 haftalık bir eğitim alacak öğrenciler bu haktan yararlanabilirler. Dil kurslarını kapsayan bu uygulama, dil eğitimi  birçok öğrencimiz için avantajlı olmuştur.

ABD de turist vizesi ile ülkeye giriş yapanlara, belirli bir süre için eğitim alma imkanı sunmaktadır. Bu ülkeye turist olarak ziyaret ya da iş nedeniyle giriş yapabilirsiniz. Bu vizeyi de bu nedenle alabilirsiniz. Ancak, öğrenciler için farklı bir uygulama da söz konusudur. B1 ve B2 vizesine sahip öğrenciler, maksimum 3 ayı geçmemek üzere, ayrıca haftalık olarak 18 saati geçmeyecek şekilde eğitim alma hakkına sahiptir. Farklı ülkelerde, farklı uygulamalar da olmakla birlikte, uzun süreli eğitimler almak isteyen gençlerimizin mutlaka öğrenci vizesi için başvurması gerekmektedir.

Turist vizesi kısa süreli eğitim programlarında yeterli olabilir. Bu şekilde bir kursa katılmak isteyen öğrencilerimiz, öğrenci danışmanlarımızdan rehberlik hizmeti alabilirler. Öte yandan, bir üniversitede lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimleri almak istiyorsanız, mutlaka öğrenci vizesi almalısınız. Vize almanız için birtakım belgelerin hazırlanması ve vize harcının yatırılması gerekmektedir.

Tüm bu belgelerin elde edilmesi aşamasında, kurumumuzdan eksiksiz rehberlik yardımı alacaksınız. Vize işlemlerinizi de sizinle birlikte takip edeceğiz. Birkaç hafta süren başvurunuzu sürecinizde eksik olan belgeleriniz varsa bunların da düzeltilmesi noktasında size yardımcı olacağız. Ülke ve üniversite seçimlerinizde aklınızda soru işaretleri olabilir. Bu durumu da danışmanlık hizmetlerimizle aşabilirsiniz. Turist vizesiyle eğitim alma, okulların seçilmesi, konaklama seçenekleri, eğitim bilgileri gibi birçok konuda eksiksiz destek alacağınızdan emin olabilirsiniz. Doğru seçimler yapacağınızdan ve memnun kalacağınızdan eminiz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1