Yurt Dışında Banka İşlemleri

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

ülkeler kendi tasarrufu içinde olan işlem hacimleri ile çalışmaktadır. Genellikle kendi vatandaşlarına daha kolay işlem imkânı sunarlar. Yurt dışı eğitimlerinde öğrenciler içinde kolaylıklar sunmaktadırlar. Ancak ilk etapta öğrenciye ve yabancılara itimatları olmadıkları için hesap açmakta sorun yaratmaktadır. Öğrenciler üniversite geçişlerinde doktora ve staj tamamlama eğitimlerinde hesap açtırma imkânlarına sahiptir. Üniversitelere size istek yapacağından kaydınız zaten olacaktır. Türkiye’de ortak çalışılan bankalar da vardır. Bunlarda hesap geçişi yapılabilir. Ücret istenilmeyen yapılan geçişlerde paranız Türk lirası olarak geçer çektiğinizde ülkenin para birimine çevrilir. Her para çevirme işleminde komisyon denilen asgari bir yüzdelik çekilmektedir. Bankadan bankaya değiş değişen yüzdelik dilimleri yüzde bir veya iki şeklinde olmaktadır. Öğrencilerin yanlarında giderken nakit para taşımaları komisyon kesilmesini önleyecektir. Yalnız bu paraları taşırken her türlü riske karşı güvenliğinizi sağlayabilmelisiniz. Yurtdışına döviz götürenler için para bozdurma işlemleri havaalanlarından başlayan banka şubeleri ile döviz bürolarında yapılabilir. Paranızı bozdururken yine iniş ve çıkışlara maruz kalacak olan döviziniz istediğiniz miktarı bulmayacaktır. Bu hesaplamayı önceden kafanızda oluşturarak paranızı bozdurmak elinize geçen miktarı bilmenizde yararlı olur.

Hesabınız yoksa alacağınız her kartın yurt dışı bankalarında geçerlilik süresi vardır. Kalıcı olmayan misafirler için uygulanan bu uygulamada kartlar sadece 3 veya 6 aylık olarak çıkarılmaktadır. Hesaplarınız on beş gün içinde kullanılabilir hale gelmektedir.

Yurt dışında banka işlemleri nasıl yapılır?

sıkı bir denetim altındadır. Yurt dışına çıktığınızda herhangi bir devlet borcunuz varsa banka hesabınıza bloke koyar. Bloke olan hesaplarda para çekimi, kart kullanımı, EFT yapılamaz. Devlet siz dışardan geldiğiniz için borçlarınız karşılığında koyabilir.

Yurtdışında banka hesabınızdan başka hesaplara para aktaramazsınız. Sadece kendi bankanızın internet aracılığı ile gireceğini sitesinde bu onayı alabiliyorsanız internet bankacılığı ile işlem yapabilirsiniz. Türkiye’de Kullandığınız telefon numaranız sadece Türkiye’deki bankalardaki SMS almak içindir. Bu yüzden yurtdışına çıkarken kendinize ait olacak başka bir telefon hattını tekrar alarak yakınlarınızla konuşmak için kullanmalısınız. Telefon konuşmalarınızı yaparken sizin aramalarınızda ya da karşı tarafın aramasında farklı tarifeler uygulanabilir. Bu hattınız yurtdışından çıktıktan sonra kullanılmaz hale gelecektir. Bu yüzden kendi bankamızda kayıtlı olan telefon hattınızı mutlaka yanınızda taşımalısınız.

Yurtdışında banka işlemleri

öğrenciler için hızlı ve kullanılabilir olmalıdır. Bu yüzden gideceğiniz ülkede hesap açtırabilir olsanız sizin için daha faydalı olacaktır. Ülkemizdeki bankalarla bağlantılı olan bankalar yurt dışına çıktığınızda aynı isimle işlem yapmamaktadır. Eğer hesap açtırmıyorsanız Kredi kartı üzerindeki ibareleri farklı banka hesabı arasında ATM karşısına geldiğinizde takip ederek ATM’leri kullanabilirsiniz. Yabancı dil olarak sadece Türkçe seçeneği olmayan ATM’lerde diğer dilleri kullanarak işlem yaptırabilirsiniz. Hesabınızda gönderilen havale para transferini veya gelen havale finansal işlemleri mutlaka kullanabileceğiniz limitler gösterilecektir ödeme işlemidir.. Yurtdışına çıkarken bu limitleri öğrenerek harcamalarınızı finansalişleminizi yapabilirsiniz . Her limit hesabınızdaki paranın değerince kısıtlanarak gösterilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1