Öğrenci, Yeşil Pasaport Çıkartma Ücretleri

Öğrenci, Yeşil Pasaport Çıkartma Ücretleri

Pek çok öğrenci yurt dışı eğitim amacıyla pasaport çıkartmak için başvuruda bulunur. Genellikle yurtdışında eğitim görmek oldukça maliyetli olduğu için öğrenciler yararlanabildikleri her hakkı kullanırlar. Öğrenci pasaportlarını harç bedeli ödemeksizin oldukça uygun fiyatlarda çıkartmak mümkündür. Yalnızca cüzi bir miktarda pasaport defter bedelinin ödenmesi yeterlidir. Bunun yanında devlet memurlarına ve kamu kurumunda çalışanlara da yeşil pasaport hakkın tanınır. Yeşil pasaport ücretleri her yıl değişkenlik gösterir. Pek çok kişi öğrenci, yeşil pasaport çıkartma ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak ister. Güncel pasaport ücretleri resmi sitelerden takip edilerek öğrenilir. Pasaport başvurusu esnasında çıkartılması gereken evrakların eksiksiz bir şekilde toplanması da ayrı bir konudur.  Eksik yada hatalı belgeler başvurunun geçersiz sayılmasına neden olabilir. Pasaportların türü ve geçerlilik süresi genellikle ödenen ücretleri belirleme de kriter olarak alınır. Yeşil pasaport ücreti sadece defter bedelini kapsar.

Yeşil pasaportun avantajlarından birisi harç parasından muaf olmalarıdır. Bordo pasaport sahipleri harç ücretinden sorumlu olurken yeşil pasaport için aynı durum geçerli olmaz. Pasaport süresine göre bordo pasaportların ücretleri değişkenlik gösterir. Ancak yeşil pasaport sahibinin ödemekle yükümlü olduğu tutar yalnızca defter bedelidir.  Yeşil pasaportların en büyük avantajı beş tıl geçerlilik süresine sahip olmalarıdır. Bu durum vatandaşın daha fazla dolaşım gücü elde etmesini sağlar. 2019 yılı için yeşil pasaport başvurusu yapan bir vatandaş 133 TL tutarında ödeme yapar. Önceki yılda bu tutar 108 TL’yken bu yıl için 133 TL olarak belirlenmiştir.  Başvuru sahip pasaport defter bedelini öderken mutlaka bankadan dekont almalıdır. Pasaport başvuru yaparken dekont görevliye gösterilmelidir. Dekont başvuru esnasında zorunlu olarak bulundurulması gereken evraklardan bir tanesidir.

Öğrenci yeşil pasaport çıkartma ücretleri

2019 yılı içerisinde başvuruda bulunanlar için 133 TL’dir. Bunun dışında herhangi bir ödemenin yapılması söz konusu olamaz. Başvuru sahipleri anlaşmalı olan bankalara gidip yeşil pasaport ücretini ödemek istediklerini söyleyerek çok kısa bir sürede işlemi tamamlayabilir.  Anlaşmalı bankaların listesi e pasaport resmi sitesinden öğrenilebilir. Yeşil pasaport başvurularını eski bakanlar, 1. Derece kadroyla emekli olan başkanlar, 1.2. ve 3. Derece kadro karşılığındaki kamu görevlileri, devlet sporcusu ünvanı taşıyan atletler ve ihracatla uğraşan iş adamları yapabilir. Başvuru hakkına sahip olmak için gerekli şartlar daha ayrıntılı bir şekilde resmi siteden incelenebilir.  Bunun yanında yeşil pasaport sahibi olanların çocukları 25 yaşın altındaysa ve birlikte yaşıyorlarsa başvuru talep edebilir. Ayrıca iş sahibi olmamaları ve bekar olmaları gerekir. Öğrenim hayatlarına devam ettiklerini belgelemeleri şartıyla yeşil pasaportu alma hakkında bulunabilirler. Öğrenci yeşil pasaport çıkarma ücretleri günümüzde oldukça cüzi bir miktarda olduğu için pek çok kişi bu haktan yararlanır. Gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar kısa bir sürede pasaportlarını alabilirler.

#yeşilpasaport #öğrencipasaport #pasaportücretleri

1 Yorum

  1. buğra yozgat | 3 Mayıs 2019 at 10:54

    Merhaba Yeşil pasaport hakkında bilgi alabilir miyim?Pasaport renklerine göre neye göre ayrılır

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1