Üniversiteden sonra askerlik erteleme

Tecil Yaptırmak

Mezun Olduktan Sonra Kaç Ay İçerisinde Tecil Yaptırmak Gerekir?

Askerlik yaşı geldiği hâlde, eğitim sebebiyle askere gidemeyen kişiler askerlikte tecil hakkını kullanabilir. Bu durum herkes için genel kabul görmüş bir durumdur. İsterseniz lise isterseniz üniversite okuyor olun askerliğinizi erteletme hakkına sahip olursunuz. Eğitim sebebiyle askerlik tecilinde örgün eğitim ya da açık öğretim fark etmez. Her iki sistemde yer alan bireyler askerliğini erteletebilir.

Askerlik Tecili nasıl yapılır?

Belirlenen süreyi kaçırırsak ne olur? Herhangi bir cezaya maruz kalabilir miyiz? Bu sorulara gerekli yanıtları bularak tecil işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Eğitim sebebiyle askere gitmek istemeyen bir kişi öncelikle lise mezunu ise kazandığı okula kayıt yaptırmak zorundadır. Kazandığınız okula kayıt yaptırdıktan sonra tecil işlemine geçilebilir. Peki askerlik tecili nasıl yapılır? Bu durumda tecil işlemleri okulunuz tarafından yürütülür. Okulunuzdan Savunma Bakanlığı’na bir bilgilendirme yazısı gider ve askerliğiniz tecil edilmiş olur. Bu tecilin de yaş sınırı bulunmaktadır. 29 yaşını aşmamak kaydı ile askerliğinizi eğitim nedeniyle tecil ettirebilirsiniz. Açık öğretim okuyan kişiler de askerliğini tecil ettirebilir.

Askerlik Tecil İçin Ne Lazım?

Lisede okuyan kişiler askerliklerini 3 yıl tecil ettirebilirler. Sonrasında bir üniversite kazanıp okula kayıt yaptırırlarsa ek tecil hakkına sahip olurlar. Okulunuzu bitirdiğinizde en önemli olan şey tecil durumunuzu güncellemenizdir. Peki, mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tecil yaptırmak gerekir? Mezun olduktan sonra askerlik tecilinizi güncellemek isterseniz askerlik şubelerine gitmeniz gerekir. Bu durum kişinin kendi tercihine bağlıdır.

Mezun olduktan sonra kişiye 2 yıl tecil hakkı tanınır. Kişi eğer askere gitmek isterse tekrardan bir tecil işlemi yaptırmasına gerek yoktur. Ancak mezun olduktan sonra iş bulma durumuna göre ya da bir sınava hazırlanma durumuna göre tekrar tecil yaptırabilir. Burada önemli olan husus mezun olduktan sonra herhangi bir cezaya düşmemek için tecil işlemlerinizi hemen yaptırmaktır. Örneğin üniversite okumaya başladıysanız, öncelikle okuduğunuz okul askerlik tecil işlemlerinizi halleder.

29 yaşınıza kadar okulunuz bitmezse tecil hakkınız bulunur. Anca 29 yaşından önce de okulunuzu bitirebilirsiniz. Bu durumda mezun olduğunuz zaman askerlik şubesine gidip bu durumu bildirmeniz gerekir. Mezun olduktan sonra 2 ay içerisinde mezunluk durumunuzu bildirip dilerseniz askere gidin dilerseniz tekrar 2 yıllık tecil hakkı kullanın.

Bu durumda dikkatli davranmak gerekir. Eğer bu durum askerlik şubelerine bildirilmezse asker kaçağı sayılabilir, para cezasına çarptırılabilirsiniz. Mezuniyet sonrası tecil için diplomanızın aslı ile birlikte diplomanızın 2 adet fotokopisi, nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte 2 adet fotokopisi ayrıca 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Bu belgeleri toparlayarak askerlik şubelerine gitmeniz gerekir. Askerlik şubesinde sizlere gerekli formlar verebilirler ve bunları doldurmanızı isteyebilirler. Bunlarla birlikte askerliğinizi dilerseniz 2 yıl daha tecil ettirebilirsiniz. Dilerseniz de askere gidebilirsiniz. Bu sizlerin yapması gereken bir seçimdir.

#mezunolduktansonraaskerliktecili #askerliktecilinezamanyapılır #yurtdışındaskerliktecili #askerliktecilişlemleri

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 4]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1