Yurtdışında Uzaktan Eğitim İle Yüksek Lisans Yapılır Mı?

Yurtdışında Uzaktan Eğitim İle Yüksek Lisans Yapılır Mı?

Yurtdışında Uzaktan Eğitim İle Yüksek Lisans Yapılır Mı?

Yurtdışında üniversite, yüksek lisans ve lisans tamamlama programlarına gösterilen yoğun ilgi yenilik çalışmalarını da beraberinde getirmiştir. Öğrencilerin bu taleplerine en teknolojik yollarla cevap vermek için yurtdışında uzaktan eğitim üniversitelerin gündemine girmiştir. Oldukça başarılı şekilde uygulanması ve öğrenciler tarafından talep görmesi bu eğitimlerin tüm dünya ülkelerinde uygulanmasına yol açmıştır. Uzaktan eğitimler ile öğrenciler yurtdışına gitmeden internet üzerinden derslere canlı olarak bağlanıp lisans ve yüksek lisans eğitimi alabiliyorlar. Uzaktan eğitimlerde öğrencileri birçok avantaj bekliyor. Örneğin çalışma saatlerine veya günlük yoğunluklarına göre ders saatlerini ve programlarını kendileri oluşturabiliyor. Bununla birlikte öğrenciler ekstra yurtdışı masrafına gerek kalmadan yalnızca harç ücreti ödeyerek istediği yurtdışı eğitimi alma avantajın sahip oluyor.

Yurtdışında uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapılır mı? Yüksek lisans yapmak için uzaktan eğitim seçenekleri oldukça cazip görülmektedir. Üniversiteyi bitiren öğrenciler için uzaktan eğitim yüksek lisans yapmanın en kolay ve konforlu eğitim şeklidir diyebiliriz. Üniversiteyi bitirdikten sonra çalışan veya çalışmak zorunda olan öğrenciler için çalışmaya ara vermeden yüksek lisans yapma olanağı sunulmaktadır. Uzaktan eğitimler için öğrencilerde aranan bazı şartlar vardır. Örneğin dil eğitimleri İngilizce ise İngilizceyi iyi bilmek ve bu alanda sertifikaya sahip olmak gerekiyor. TOEFL ve IELTS sonuçları da yüksek lisans yapmak isteyenlerden istenen başvuru belgeleridir. Tabi her üniversitenin kendisine göre bir eğitim ekli ve aradığı şartlar vardır. Bazılarında eğitim dili Türkçe olduğu için alım şartları da öğrenciler için daha kolaydır. Avrupa’dan Asya’ya, balkanlardan Amerika’ya dünyanın birçok ülkesinde uzaktan eğitim veren üniversiteler vardır.

Yurtdışında uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapılır mı? Sorusu başta olmak üzere öğrencilerin merak ettiği birçok konu ve endişeleri vardır. Bu sorulara doğru cevap, doğru üniversite seçimi ve kayıt işlemlerinde kolaylık için profesyonel bir danışmanlık firması ile çalışmanız gerekebilir. Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerinde güvenilirliğini ve başarısını ispat eden Euro star 20 yıllık tecrübesi ile uzaktan eğitimlerde de öğrencilerin her aşamada yanlarında oluyor. Öğrencilerin gitmek istedikleri üniversite ile birebir iletişime geçmeleri gerekebilir. Ancak bu konuyu öğrencilerin kendilerinin halletmesi mümkün değildir. Her ülkede üniversitelerle iletişimi olan Euro star sizin için üniversitenin sunduğu tüm imkânları araştırarak kayıt işlemlerinde size profesyonel hizmet olanakları sunmaya devam ediyor. İşletme, finans yönetimi, bankacılık, sigorta, PDR, mühendislik, mimarlık, hukuk kısacası birçok bölümde bu eğitimler için kayıt olanağı vardır. Yüksek lisans programlar bir buçuk iki yıl arasında tamamlanabilir. Bu süre öğrencinin çalışma performansı ve derslere katılımı ile daha kısa veya uzun sürebiliyor. Günümüz teknolojisinde uzaktan eğitimle binlerce öğrenciye yurtdışı eğitim fırsatları sunuluyor. Düşük maliyetli ve diplomanın örgün eğitim diploması ile aynı geçerlilikte olması da bu eğitimlerde kalitenin ve denkliğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Uzaktan Eğitim alırken üniversitenin bulunduğu ülkeye gitmem gerekiyor mu?

Adından da anlaşıldığı gibi uzaktan eğitimlerde yurtdışına ve üniversitenin bulunduğu şehre gitmeden eğitim alabiliyorsunuz. Yani binlerce kilometre uzakta olduğunuz bir ülkenin üniversitelerinde eğitim alarak diploma alabiliyorsunuz. Derslere canlı olarak anında bağlanıp ders ortamını da aynı gerçeklikte yaşayıp takip edebiliyorsunuz. Ödevlerinizi posta yoluyla gönderip, sorularınızı canlı olarak sorabildiğiniz bu ortamda sınav için size özel oturum açılıyor ve sınavlar tamamı ile gerçek bir sınav şeklinde yapılıyor.

Uzaktan eğitim veren üniversiteye kabul edilmem için sınava girmem gerekiyor mu?

Uzaktan eğitim için sınava girmeye gerek yok. Ancak bazı şartlara uygunluk ve istenen sınav sonuç belgelerine sahip olmanız gerekiyor. Örneğin lisans için üniversite puanı, yüksek lisans için TOEFL ve IELTS sınav sonuçları belgesi ve ders ortalamalarınızın olması gerekiyor. Lisans tamamlama ve dikey geçişler için de öğrencilerin daha önceki eğitim sürelerindeki not ortalamaları incelenir. Eğer eğitim İngilizce dilinde verilecekse o zaman dil sertifika veya belgenizin olması gerekiyor.

Uzaktan eğitim alırken derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Derslere devam zorunluluğu yoktur. Ancak girdiğiniz sınavlarda başarı, ders notlarınızın yüksek olması eğitim süresinin kısa veya uzun sürmesinde etkili olacaktır. Ödevlerin yapılması, sınavlara katılım ve eğer tez isteniyorsa tezinde hazırlanması gerekir. Bunların olmaması demek ders notlarınızın ve başarınızın düşük olması demektir. Uzaktan eğitimlerde yüksek lisans, lisans tamamlama ve lisans programları başta olmak üzere doktora ve mesleki sertifika programları da vardır. Bu yüzden istenen belge ve kayıt şartları değişiklik göstermektedir.

Eğitimin etkili olması için günde en az kaç saatimi ayırmam gerekir?

Derslere katılım gerçekten başarı için son derece önemli unsurdur. Gündüz çalışan veya vakti olmayanlar derslere akşam katılabiliyor. Veya akşam müsait olmayanlar derslere gündüz veya sabah saatlerinde katılabiliyor. Aslında dersleri tekrar tekrar izleme avantajının bulunması da bu konuda başarının artmasında etkili rol oynamaktadır. Yurtdışında uzaktan eğitimle yüksek lisans yapılır mı? Diyen öğrenciler için Euro star başvurudan kayıt işlemlerine üniversite seçiminden ülke seçimine kadar her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Uzaktan eğitim ile alınan diplomanın yasal geçerliliği var mıdır?

Uzaktan eğitim ile alınan diploma örgün eğitimle alınan diploma ile aynı geçerliliğe sahiptir. Aldığınız ülkenin eğitim kalitesi ve YÖK geçerliliği de diplomanın geçerliliği için son derece önemlidir. Uzaktan eğitim alanların diplomasında böyle bir ibare veya ifade yer almamaktadır. Eğitim aldığınız üniversite tarafından hazırlanan gerçek diploma ile kariyerinize devam edebilirsiniz.

Uzaktan eğitim ile alınan diplomalar için YÖK denkliğine başvurulabiliyor mu?

Evet, uzaktan eğitim de örgün eğitimle aynı diploma özelliğini taşır ve öğrenciler YÖK denkliği için başvuruda bulunabilirler. Zaten birçok ülkede eğitim kalitesi yüksek olup YÖK denkliği olduğu için aldığınız diplomanın geçerliliği de sağlanmış olacaktır.

Uzaktan eğitim programları Türkçe alınabilir mi?

Bazı ülkelerle Türk üniversiteler arasında yapılan anlaşma gereğince eğitimleri Türkçe olarak veren ülkeler bulunmaktadır. Bu üniversitelerin kayıt şartları da bu anlamda daha kolay oluyor. Yani dil zorunluluğu olmadığı için öğrenciler istedikleri bölümde Yüksek lisans, lisans ve doktora yapabiliyorlar.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1