Yurtdışında Uzaktan Eğitim ile PDR Okunur Mu?

Yurtdışında Uzaktan Eğitim ile PDR Okunur Mu?

Yurtdışında Uzaktan Eğitim ile PDR Okunur Mu?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü olarak hem kurumsal hem de özel sektörde iş bulabileceğiniz alanlardan bir tanesidir. PDR özellikle son yıllarda yurtdışında eğitim alan öğrencilerin tercih ettiği bölümler arasında yer almaktadır. Son zamanların en revaçta eğitim yöntemi olan uzaktan eğitim seçenekleri incelenirken

yurtdışında uzaktan eğitim ile PDR okunur mu?

şeklinde birçok öğrenci araştırma yapmaktadır. Belirli bir sayının üzerinde çalışana sahip olan işyerlerinde bulundurulması zorunlu olan psikolojik danışmanlık ve rehberlik uzmanları bu bölümün ön plana çıkmasını sağlamış ve aynı zamanda Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrenciler için gerekli olan puanların yükselmesine ve kontenjanların artmasına neden olmuştur. Böyle bir durumda uzaktan eğitim yöntemi ile yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısı giderek artıyor. Çevrenizdeki insanlara daha iyi anlayabileceğiniz ve eğitim sonrasında kariyerinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında sürdürebilme hakkına sahip olabileceğiniz bu alan için birçok ülke sizlere uzaktan eğitim imkanı sağlamaktadır.

PDR hem kişisel olarak kendinize katkı sağlamanız da hem de mesleğinizi gerçekleştirirken birçok insana manevi noktada yardımcı olabilmenizi sağlayabilecek bir meslektir. Maddi kazanç kadar bu mesleği icra eden kişiler de manevi kazancında yüksek olduğu biliniyor. İnsanlara doğrudan yardım etmek amacıyla eğitim almanızı sağlayan birçok üniversite bulunmaktadır. Toplumda en çok ihtiyaç duyulan alanlar arasında yer alan psikolojik danışmanlık ve rehberlik mesleği hayat boyu öğrenme sürecinin en çok yaşandığı alanlardan bir tanesidir. PDR bölümü son yıllarda yenilikler ve teknolojinin artmasıyla birlikte uzaktan eğitim sistemi ile de öğrenciler için eğitim alabilecekleri bir alan haline gelmiştir.

Makedonya ve daha birçok Avrupa ülkesinde Türk vatandaşlarına eğitim sağlanmaktadır. Uzaktan eğitimin tüm avantajlarından yararlanarak yurtdışında uzaktan eğitim sistemi ile PDR okuyup çalışmaya başlayabilirsiniz. Canlı olarak derslere katılabileceğiniz internet ortamının bulunuyor olması bu eğitim için yeterli olacaktır. Yılda birkaç kez yine Online olarak düzenlenecek olan sınavlara katılmanız şartıyla eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik yalnızca lisans eğitimi değil yüksek lisans ve doktora programlarına da uzaktan eğitim yöntemi ile katılabilirsiniz.

Yurtdışında uzaktan eğitim ile PDR okunur mu?

diyorsanız tercih edeceğiniz ülkeler arasında ilk sırayı Makedonya almaktadır. Makedonya’da birçok özel ve devlet üniversitesinde uzaktan eğitim olanağı PDR bölümünde sağlanmaktadır. Özellikle eğitim dilinin bu ülkede Türkçe olarak da sağlanıyor olması bu alanda eğitim alabilmeniz ile kendinizi geliştirebilmenizi de sağlayacaktır. Düşük harç ücretleri ödeyerek ve uzaktan eğitimin tüm fırsatlarından yararlanarak sizlerde geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Eğitim kalitesi yüksek olan üniversitelerde anlık olarak derslere katılabilmeniz mümkün olurken aklınıza takılan her konuda da yine Online olarak sorularınızı yöneltebilirsiniz ve uzaktan derslere katılabilmeniz mümkün olacaktır. Canlı olarak derslere katılma şansı bulamadığınızda da üniversitedeki hocaların anlatımları videolar halinde yine sizlere internet sayesinde sağlanıyor. Böylece vakit bulamadığınız zamanlarda derslere katılmadığınız da hiçbir kayıp yaşamamanız sağlanıyor. Daha sonradan videolu anlatım derslerinizde başarılı olabilmek için sizlere yardımcı olacaktır. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü kişisel olarak kendinizi sürekli geliştirme imkânı sağlarken bunun yanı sıra çevrenize de katkı sağlayabileceğiniz bir meslek grubudur.

Yurtdışında uzaktan PDR eğitimi alırken üniversitenin bulunduğu ülkeye gitmem gerekiyor mu?

Yeni nesil eğitim sistemi olarak görebileceğimiz uzaktan eğitim giderek yaygınlaşan bir yöntem haline gelmeye başladı. Küreselleşen dünyada internet ile iletişim teknolojilerini kullanarak eğitim görebilmek mümkün hale geliyor. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için mutlaka örgün eğitim olanaklarının olması gerekmiyor. Yalnızca internet bağlantınızın olması ve iletişim cihazlarınızın bulunuyor olması yurtdışında uzaktan eğitim yöntemi ile de eğitim görebilmenizi sağlayacaktır. Üstelik yurtdışında eğitim gördüğünüz üniversiteye başvuru işlemleri ya da sınavlar için hiçbir şekilde bu ülkeye gitmeniz gerekmiyor. Ülkemizde yaşamınızı sürdürürken bir taraftan da eğitiminizi tamamlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Yurtdışında uzaktan PDR eğitimi veren üniversiteye kabul edilmem için sınava girmem gerekiyor mu?

Türkiye’de üniversiteler sınav şartı ve taban puanı şartı ile öğrenci almaktadır. Bu durum Türk öğrenciler için en çok strese neden olan konular arasında yer almaktadır. Yurtdışında uzaktan eğitim alabilmeniz için yalnızca lise diplomanız yeterlidir. Özellikle Türkçe eğitim veren bölümler de ve üniversitelerde eğitim aldığınız takdirde dil ve benzeri konularda da sorun yaşamayacağız için bu üniversitelere kayıt yaptırmak için hiçbir şey yapmanızda gerekmiyor. Eurostar danışmanlık tarafından yaptıracak olduğunuz başvuruyla üniversiteleri kabul edilmeniz mümkün olacaktır.

Yurtdışında uzaktan PDR eğitimi alırken derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Yurtdışında uzaktan PDR eğitimi alırken başvuru yapmanız yerleşebilmeniz için yeterli olacaktır. Yurtdışında birden fazla üniversitede sizlere uzaktan eğitim imkanı sağlanıyor ve özellikle de eğitim dili olarak Türkçe öğretimin sağlandığı üniversiteye kayıt yaptırıyor. Online olarak derslere katılabileceğiniz gibi devam zorunluluğu olmayan uygulamalar ile daha sonra video olarak dersleri izleyerek de ders alabilirsiniz.

Yurtdışında PDR eğitiminin etkili olması için günde en az kaç saatimi ayırmam gerekir?

Yurtdışında uzaktan eğitim için tercih ettiğiniz fakültelerde örgün eğitim ile hiçbir farkı olmayan ve diplomanızda uzaktan eğitim ibaresinin yer almayacağı bilinmelidir. Uzaktan eğitimin kalitesinden şüphe duymadan eğitim başvurusunda bulunarak gördüğünüz eğitimde müfredat ile uyumlu dersler işlenmektedir. Bunun için uzaktan eğitim sisteminde düzenli çalışma ve prensip önemlidir. Sisteme katılan derslerin öğrenciler tarafından düzenli işlenmesi önem taşır. Başarı bu sayede mümkün olacaktır. Günlük ayıracağınız vakit algılama süreniz ve temelinize göre değişebilir.

Yurtdışında uzaktan PDR eğitimi ile alınan diplomanın yasal geçerliliği var mıdır?

Örgün eğitimde edinmiş olduğunuz diploma gibi uzaktan eğitim sistemi ile alacak olduğunuz diplomanız da yasal olarak geçerliliğini korumaktadır. Birçok üniversitede almış olduğunuz uzaktan eğitim diplomasın da uzaktan eğitim aldığınıza dair bir ibare yer almamaktadır. Örgün eğitim almış olan öğrenciler ile aynı haklara sahip olmanız mümkün olacaktır.

Yurtdışında uzaktan PDR eğitimi ile alınan diplomalar için YÖK denkliğine başvurulabiliyor mu?

Yurtdışında eğitim sonrasında Türkiye’ye gelerek YÖK tarafından denklik talebinde bulunduğunuz takdir de uzaktan eğitim diploması sağladıktan sonra da denklik başvurusunda bulunabilirsiniz. YÖK denkliğinin sağlandığı üniversitelerden mezun olduğunuz takdirde denklik talebinde bulunmanıza da gerek kalmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yurtdışında uzaktan PDR eğitim programları Türkçe alınabilir mi?

Yurtdışında birçok ülkeden Türkçe olarak PDR eğitimi sağlanıyor. Eurostar danışmanları vasıtasıyla hangi üniversitelerde Türkçe olarak eğitim sağlanacağı konusunda detaylı bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1