Öğrenci Pasaportu Ne Kadar?

Öğrenci Pasaportu Ne Kadar?

Günümüzde gerek yurt dışı eğitim gerek turistik seyahatler amacıyla pek çok öğrenci yurt dışına çıkar.  Bütçenin yüksek olması nedeniyle genellikle öğrenci pasaportu hakkından yararlanılır. Böylece ekstra bir masraf yapılmış olmaz. 25 yaşını geçmemiş öğrenim hayatına devam eden herkes öğrenci pasaportu alabilir. Öğrenci pasaportuyla harç ödeme masrafından kurtulmuş olunur. Yalnızca cüzi bir miktar defter bedeliyle pasaportu almak mümkün olur. Bordo renkli olan öğrenci pasaportunun umumi pasaportlardan tek farklı harç parasının ödenmemesidir. Pek çok öğrenci bu haktan yararlanmak için başvurularda bulunur. Böylece uygun maliyetli bir şekilde pasaport çıkarttırılabilir.

Yurtdışına çıkmak başlı başına bir masraftır. Özellikle öğrenciler için bu bütçe maddi olarak yük haline gelir. Bundan dolayı yurtdışına çıkarken öğrencilere sağlanan kolaylıklar araştırılarak yararlanılmalıdır. Öğrenci pasaportu sağlanan kolaylıklardan bir tanesidir. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra pasaportu almak mümkün olur. Pek çok öğrenci resmi kurumlara pasaport başvurusu yaparak süreci başlatabilir. Başvuru esnasında görevlilerin istediği birkaç belge vardır. Bu belgeler öğrenim belgesi, biyometrik fotoğraf ve pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekonttur. Bunun yanına T.C. kimlik kartının aslı görevlilere gösterilmelidir. Belgelerle ilgili hatalı yada eksik bir durum söz konusu olduğunda görevliler başvuruyu kabul etmezler. Bunun için başvuran öğrenci doğru ve hatasız bir şekilde evrakları hazırlamalıdır.

Öğrenci pasaportunu çıkartmak için başvuruda bulunan herkesin aklına ‘’Öğrenci Pasaportu Ne Kadar?’’ sorusu gelir. Bu sorunun cevabı oldukça cüzi bir miktardır. Öncelikle öğrenci pasaportu olduğu için harç parasının ödenmesi gibi bir durum söz konusu olmaz. Bunun yanında yalnızca pasaport defter bedelinin ödenmesi gerekir. Pasaport defter bedelinin ücreti ise 108 TL’dir. Bu tutarın haricinde öğrenci pasaportunu çıkarttırırken başka bir masrafa gerek kalmaz. Pasaport defter bedelinin ücreti her yıl değişkenlik gösterebilir. Öğrenciler resmi sitelerden veya görevlilerden defter bedelini öğrenebilirler.  Bordo renkli olan öğrenci pasaportları harç parasının ödenmemesinden dolayı umumi pasaportlardan ayrılır. Bunun yanında gri ve yeşil pasaportlar da mevcuttur. Her pasaportun prosedürleri ve ücretleri farklılık gösterir. Öğrenciler için en uygun pasaport harç bedeli ödenmeden çıkarttırılanlardır.

Öğrenci pasaportları öğrenim hayatına devam eden her öğrenci için gereklidir. Yurt dışına çıkış işlemlerinde kolaylık sağlaması adına pasaport hakkından yararlanılmalıdır. 25 yaşına kadar her öğrenci pasaport hakkında yararlanabilir. Pasaportun süresi öğrencinin yaşına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin 24 yaşında pasaportunu alan bir öğrencinin süresi 1 yıldır. 20 yaşında pasaportunu alan öğrenciler 5 yıl süreyle kullanabilirler. Pasaport geçerlilik süresine öğrenciler başvururken dikkat etmelidir.  Bunun yanında tüm evraklar hatasız bir şekilde görevlilere gösterilmelidir. Hatalı yada aslı olmayan belgelerle başvuru yapan öğrencilerin pasaport çıkartma işlemleri geçersiz sayılır. Genellikle pasaport işlemi kısa bir sürede halledilir. Acil durumlarda çok daha kısa bir sürede pasaport çıkarttırılabilir.

#öğrencipasaportu #pasaportücretleri

4 Yorum

 1. nuray ışık | 3 Mayıs 2019 at 10:42

  Merhaba,öğrenci pasaportu ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

  Cevapla
  • murat | 5 Temmuz 2019 at 15:04

   6 yıllık 380 tl

   Cevapla
 2. neşe ışık | 3 Mayıs 2019 at 10:53

  Öğrenci pasaportu ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim

  Cevapla
  • murat | 5 Temmuz 2019 at 15:05

   6 yıllık 380 tl

   Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1