Yurtdışında Öğrenci için Pasaport

Öğrenci Pasaportu Hangi Ülkelerde Geçerli

Öğrenci Pasaportu Hangi Ülkelerde Geçerli

Günümüzde öğrencilerin tercih ettiği bordo renkli harçsız pasaportlar uygun maliyetlerde çıkarılabilmektedir. Harç parasının geçerli olmaması ve kolay bir şekilde çıkartılması nedeniyle öğrenci pasaportları tercih edilir. Gerek yurtdışı eğitim gerek turistik seyahatler nedeniyle başvurulan pasaport işlemleri belirli kriterlerin sağlanmasını gerektirir.  Bu durum

’Öğrenci pasaportu hangi ülkelerde geçerlidir?’’ sorusunu da beraberinde getirir.  Öğrenci pasaportları dünyanın pek çok yerinde geçerlidir. Özellikle eğitim, konferans ve seminer nedeniyle alınan pasaportlar gidilecek olan ülkede bir sorun çıkarmaz. Diğer taraftan ülkenin vize işlemleri için öğrenci pasaportları kolaylık sağlar. Pasaportun eğitim sebeplerinden dolayı alınmak istenmesi ülkelerin daha kısa bir sürede vize vermesine zemin hazırlar.

Öğrenci pasaportunu almak için belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Bunlardan biri öğrencinin 25 yaşını aşmamasıdır. Öğrenim hayatına devam etmek ve gerekli belgelerle görevlilere başvurmak öğrenci pasaportunun çıkarttırılması için yeterlidir. Diğer taraftan öğrencinin eğitim hayatına devam ettiğine dair resmi belge görevlilere gösterilmelidir. Yalnız defter bedeliyle birlikte çıkarttırılabilen öğrenci pasaportu harç parası alınmaması sebebiyle tercih edilir. Pasaport başvurusunu yaparken öğrenci eğitim aldığı okuldan  orijinal yazı içeren belge almalıdır. Harçlı bordo pasaporta oldukça benzeyen öğrenci pasaportu yalnızca harç bedeli olmamasıyla ayrılır.  Harçsız pasaport bazı durumlarda akademik sebeplerden dolayı yurtdışında geçirilecek süre kadar verilebildiği için vize alma konusunda sıkıntı yaratabilir. Örnek vermek gerekirse schengen vizesi kriterlerine göre 6 aydan kısa bir süre kullanımı kalan pasaportların vize alması mümkün değildir. Bundan dolayı öğrencilerin pasaportu  ülkelerde geçerli olması ve vize çıkması için kullanım süreleri göz önüne alınır. Gidilmesi planlanan ülkenin konsolosluk sayfasından vizeyle ilgili yer alan bilgilerin kontrol edilmesi gerekir. Bu durum T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi içinde geçerlidir. Bazı durumlarda ülkelerin vizelerle alakalı çok hızlı gelişmeleri olabilir. Bundan dolayı siteler sık sık ziyaret edilmelidir.

Öğrenci pasaportları Japonya, Amerika, Ukrayna, İtalya, Polonya, İngiltere ve Rusya olmak üzere pek çok ülkede geçerlidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ülkelerin öğrencilere tanımış olduğu vize haklarıdır. Kimi ülkeler vize şartı aramazken kimi ülkeler de çok sıkı kontrollerden geçilmesini gerektirir. Vizesin gidilebilen ülkeler arasında Fas, İran, Hong Kong, Makedonya, Japonya ve Lübnan yer alır. Bu ülkelere vizesiz giriş yapılabileceği gibi 90 gün kalma izni alınabilir. Ayrıca vizesin gidilebilen ancak kısa süreli kalma izni veren ülkelerde mevcuttur. Moğolistan, Maldivler, Dominika, Filipinler, Tayland ve Svaziland 20 ile 30 gün arasız vizesin kalma izninin veren ülkelerdir. Kimi ülkelerde kapıda vize yöntemiyle veya e-vize uygulamasıyla ziyaretçilerine vize verir. Bazı ülkelerin özel durumları vardır yalnızca  vatandaşın T.C. kimliğini göstermesi ülkeye giriş iznini alması için yeterlidir. Ancak bununla ilgili en doğru bilgi Dış İşleri Bakanlığı’nın internet sitesinden öğrenilebilir.

#öğrencipasaportu

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 3]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1