Pasaport Olmadan Yurtdışına Gitmek

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Türkiye’den Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pek çok ülke pasaport ve vizeyi şart kılmışken bazı ülkeler pasaportsuz geçiş hakkı tanımaktadır. Bizler yurtdışına çıkış olanaklarımızı en iyi şekilde kullanmak isteriz her zaman.

Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkeler bizler için şahane bir ayrıcalıktır.  Pasaport çıkarttırma derdiyle uğraşmak istemeyen insanlar pasaport gerektirmeyen yerlere seyahat etme fikrine daha sıcak bakabilir. Pasaport çıkarttırma işlemleri kimi zaman bizlere büyük bir yük gibi gelmektedir. Aslına bakılacak olursa pasaport çıkarma yollarını öğrendiğimizde bu durumu gözümüzde fazla büyüttüğümüzü görebiliriz. En kolay yoldan yurtdışında vakit geçirmek isteyenler pasaportsuz geçiş hakkı veren ülkeleri tercih edebilir.

Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkeler, pasaportla gidilen ülkelere kıyasla oldukça azdır. Vize istemeyen ülke sayısı pasaport istemeyen ülke sayısına oranla daha fazladır. Vize isteyemeyen ülkelere pasaport şartı koyabilmektedir. Yine vize istemeyen ülkeler pasaport şartını da ortadan kaldırabilmektedir. Vizesiz ülke ziyareti hakkı tanıyan ülkeler bunu bizlere sınırsız bir şekilde sunmamaktadır. Belirli gün sayısı vardır ve buna göre vizesiz işlem sağlayabilirler.

Çoğu insan yeni yerler keşfetme, yeni yerler tanıma, yeni kültürlerle karşılaşma, farklı ırklardan milletlerle bir şeyler paylaşma fikrine oldukça sıcak bakarlar. Gittiği ülkenin örf ve adetlerini yakından incelemek isterler. Hangi koşullarda yaşamlarını sürdürdüklerini, ne koşullarda çalıştıklarını, neler yediklerini gözlemlemekten ve bu gözleme dayalı bir paylaşım yapmaktan oldukça mutluluk duyarlar. Kendi ülkeleriyle hangi yönlerde benzerlik var hangi yönlerde taban tabana zıtlık var karşılaştırma yaparlar.  Bu bazen kişinin vatanına çok uzak bir ülkede bazen de çok yakın bir ülkede sağlanır.

Türkiye’den pasaportsuz gidilen ülkeler yeni yerler tanıyıp keşfetme arzusunda bulunan her insan için oldukça avantajlıdır. Bu ülkeler arasında hepimizin tanıdığı yavru vatan olarak nitelendirdiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmaktadır.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gezilip görülmesi gereken yerler arasında gelir. Oldukça eğlenceli bir gece hayatı, görülmeye değer tarihi dokusu ve tatil yapma mekânları açısından bizlere güzel bir ayrıcalık sunar.  Türkiye’den varış süreci olarak oldukça yakın olan Kıbrıs bizleri yolda geçen zaman açısından yormamaktadır. Kıbrıs’ın yanı sıra Gürcistan da Türkiye’den pasaportsuz geçiş hakkı tanımaktadır. Karayolu ile de ulaşım sağlandığı için Gürcistan ziyaret listemizde olmalıdır. Ve son olarak Ukrayna…  Ülkelerin kendi arasında yaptığı anlaşmalarla Ukrayna Türkiye’den gidilen ziyaretlerde pasaport şartını ortadan kaldırmıştır. Farklı bir yer görmek isteyen ve bu gezisinde pasaport çıkartma sıkıntısıyla uğraşmak istemeyenler pasaportsuz ziyaret imkânı tanıyan bu 3 ülkeyi gönül rahatlığı ile tercih edebilir. Elbette pasaportsuz çıkışlar sınırsız şekilde kişinin isteğine göre şekillenmemektedir. Yine koyulan kurallar doğrultusunda gitme amacınızı yerine getirdikten sonra ülkenize dönmeniz gerekir. Verilen gün sınırlarına uygun davranılmak zorundadır. Gün sınırını bile isteye ihlal eden kişiler hakkında cezai işlemler başlatılabilir.  Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak adına verilen gün sayısına uymak şarttır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1