Kimliğimle yurtdışına gidebilir miyim?

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Pasaport, belli nedenlerle yurtdışına çıkmak isteyenlerin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu uluslararası bir kimliktir. Birçok ülke için pasaport çıkarılması gerekmektedir. Fakat bazı ülkeler için pasaporta gerek duyulmaz. Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile gidilebilmektedir. Tek şart kimliğin yenilenmiş olmasıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Bahreyn gibi ülkelere sadece kimlikle gidilebilmektedir. Bu ülkelere giden kişilere, vizesiz kalabilecek günler belirlenmiştir. Her ülke için farklı olan bu günlerin sonunda kalınmak istenirse vize alınması gerekmektedir.

En çok gidilen ülkelerden olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, gece hayatıyla, üniversiteleriyle bilinmekte olan bir ülkedir. Ayrıca turistik yerleriyle de dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihi yapıtlar, plajlar, eğlence mekanlarıyla öne çıkmaktadır. Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Başkenti olan Lefkoşa, adanın ortasında yer alıp ülkenin en kalabalık şehridir. Kültür, sanayi, ticaret, ulaşım merkezleriyle önemlidir. Liman şehirleri de olan Kuzey Kıbrıs’ın en çok tercih edilen tatil şehri Girne’dir. Hatta Girne, turizm başkenti olarak adlandırılmaktadır. Vizesiz kalma süresi 30 gündür.

Türkiye’den en kolay gidilen vizesiz ülke, komşumuz olan Gürcistan’dır. Ekonomik bir yer olan bu ülkenin başkenti Tiflis’tir. Tiflis, tarihi İpek Yolu’nda bulunmaktadır. Sanayi, sosyal ve kültürel olarak merkezi bir kenttir. Karadeniz kıyısında bulunan Batum, Türklerin geçiş yaptığı noktadır. Leziz mutfakları ve doğasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Gürcistan’ın Kutaisi şehrinde bulunan Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Ayrıca Kutaisi, Gürcistan’ın ikinci büyük şehridir. Yeni yapılan düzenlemeler sayesinde, vizesiz kalma süresi 1 yıla çıkarılmıştır.

Türkiye tarafından en çok gidilen pasaportsuz ülke sıralamasında ikinci olan ülke, Ukrayna’dır. Avrupa’nın en ucuz ülkelerindendir. Ekonomik olan bu ülke, hareketli gece hayatıyla, tarihi mekanlarıyla bilinmektedir. Ukrayna’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kiev, turistler için en gözde şehirdir. Tarihi yapıtlarla dikkat çekse de, konsept kafe ve barlarda fazlasıyla dikkat çekicidir. Yeşil alanlar görmek, uygun fiyatlı bir gece hayatı yaşamak istiyorsanız Lviv şehrine gidebilir; deniz tatili yapmak istiyorsanız Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olan Odessa şehrine gidebilirsiniz. Ayrıca Avrupa’nın en büyük şehir merkezini de Ukrayna’nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv’e giderek görebilirsiniz. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz kalma izni verilmektedir.

Moldova, özellikle bu dönemlerde tercih edilen ülkelerdendir. Tarihi yapıtlarıyla meşhurdur. 90 gün vizesiz kalma izni verilmektedir.

Arjantin, Buenos Aires, Ushuaia gibi şehirleriyle ön plandadır. 90 gün vizesiz kalma izni vermektedir.

Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Botsvana ülkeleri 90 gün; Bahreyn 15 gün; Belarus ise 30 gün vizesiz kalma izni veren Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır.

Türk vatandaşı iseniz, yukarıda sayılan ülkelerden birine gitmek istediğiniz takdirde pasaporta ihtiyaç duymaz, sadece yeni kimliğinizle gidebilirsiniz. Fakat belirlenen günler vizesiz kalabilir, sonrasında kalmak isterseniz vize almanız gerekmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1