Yurtdışında Para Değiştirirken Ne Kadar Komisyon Öderim?

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında öğrencilerimizin zorlanmadan, bütçelerinizi ayarlanarak öğrencilik hayatlarını sürdürmeleri mümkündür. Yurtdışında eğitim almak için mutlaka çok büyük paralar harcamak zorunda değilsiniz. Ortalama gelir grubunda olan bir aile ve gencimiz olabilirsiniz. Bu şekilde, bazı detaylara dikkat ederek bütçenizi doğru şekilde ayarlayabilirsiniz. Tabi yurtdışında para kullanımına ilişkin birtakım detaylara dikkat etmeniz lazımdır. Örneğin, yurtdışında para değiştirirken komisyon miktarları gibi detaylarda dikkatli olmalısınız. Yurtdışında para değiştirirken ne kadar komisyon öderim? bu soru gençlerimiz tarafından sıkça sorulmaktadır.

Yurtdışında para değiştirmek için birtakım yerler bulunmaktadır, tıpkı ülkemizde olduğu gibi, İlk olarak döviz bürolarından bu işlemi yapabilirsiniz. Havalimanlarında, otobüs istasyonlarında, tren istasyonlarında bulunan bürolardan değil ama şehrin merkezinde olan döviz bürolarından güvenilir şekilde işlem yapabilirsiniz. Aslında, bu durum ülkemizde de aynıdır. Genellikle, hava limanlarında döviz bürolarında çok daha yüksek komisyon alınmaktadır. Gideceğiniz ülkenin parasından, halihazırda ülkemizde iken bir miktar almanız yerinde olur. Bu şekilde, acil havalimanından ya da istasyonlardan para değişimi yapmak durumunda kalmazsınız.  Üstelik, genel anlamda,

yurtdışında para değiştirirken komisyon miktarları bakımından bu merkezler her zaman en güvenlidir. Şehir içlerinde karşınıza birçok döviz bürosu çıkacaktır. İstasyon noktalarından da elbette bunların arasında güvenilir olanlar da bulunmaktadır ancak genel anlamda, bu merkezlerde son derece yüksek komisyonlar alınmaktadır. Yüksek kurlar üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Bu nedenle, en doğru seçeneklerinin belirttiğimiz merkezler olduğunu ekleyelim. Bankalar da döviz değişimleri yapmak bakımında her zaman seçeneklerden biridir. Yurtdışında birçok ülkede, hem kamu bankalarımızın hem de özel bankalarımızın şubeleri bulunmaktadır. Bulunduğunuz yere yakınsa, banka şubelerinden para değişimi işlemlerini yapabilirsiniz.

Aynı şekilde, yurtdışında buluna bankalar da para değişimleri konusunda işlem yapabileceğiniz yerlerdir. Banka şubeleri mesai saatlerinde görev yaptıklarından, şehir merkezinde olan döviz büroları esnek çalışma saatleriyle çok daha pratik işlem yapmaktadır. Hafta sonlarında ve gece saatlerinde açık olan merkezdeki döviz bürolarında da hizmet alabilirsiniz. Bunun nedeni, bu saatlerde döviz kur sistemlerinin kapalı olmasıdır. Yine de riske girmemek için mesai saatlerinde değişim yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü açık yer az olduğundan, yüksek komisyon alan bürolarla muhatap olmak durumunda kalabilirsiniz.

Yurtdışında para değiştirirken komisyon miktarları

konusunda bilgi sahibi olmak için internet üzerinden, döviz kurları hakkında inceleme yapmanız yerinde olacaktır. Bu şekilde, hangi büro ne kadar komisyon almaktadır, hesaplayabilirsiniz. Herhangi bir durumda, nakit sorunu yaşamamak için nakit para kartınızın da yanınızda olmasında yarar vardır diyelim. Bu kartlarınız üzerinden vereceğiniz komisyon bellidir. Çok yüksek para değişimleri komisyonları söz konusu ise, daha güvenli bir döviz bürosu bulana kadar nakit para kartlarınızı kullanabilirsiniz. kredi kartınızın da yurtdışı kullanımına açık olması çok önemlidir. Bu şekilde, nakde sıkıştığınızda kredi kartınızdan yararlanabilirsiniz.

Kredi kartından subway surfers gibi macera oyunlarında para hileli apk alışverişi yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Uluslararası platformlarda kartla alışverişlerde dolandırıcılığa dikkat edilmelidir. Bunun önüne geçmek adına yarış oyunları için geliştirilen sınırsız para apk dosyasını indirip kartınızdan fazla çekilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1