Pasaport İşlemleri – Ukrayna

Ukrayna Pasaport Başvurusu

Ukrayna Pasaport İstiyor mu?

Doğal güzelliklerle süslü en güzel ve üst standartlardaki Avrupa ülkesi Ukrayna’da eğitim görmek bir ayrıcalık olabilir. Ukrayna, gece hayatı, tarihi mekanları ve ekonomik oluşuyla bilinen bir ülkedir. Başkenti Kiev, ülkenin en büyük şehridir. Bu güzel şehre gitmek için pasaport çıkartmanıza gerek yoktur. Pasaport olmadan sadece kimlik belgeniz ile bile ülkeye giriş yaparak gezebilirsiniz. Yurtdışında eğitim gören öğrenciler 90 gün süre ile ülkede turist olarak vizesiz kalabilirler.

Turistlerin gözde mekanı olan Kiev, tarihi yapıtlarıyla, gece hayatıyla dikkat çekmektedir. Konsept kafeler, barlar insanları kendilerine çekmektedir. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olduğu için, yeme – içme, gezme, kalma bakımından baya uygun bir tatil yapılabilmektedir. Ayrıca isteyenler için deniz tatili, isteyenler için yeşil alanların bol olduğu bir yerde tatil, istenilirse de gece hayatıyla fazlasıyla ön planda olan şehirleri vardır. Ukrayna, her kesime hitap eden bir tatil mekanıdır. 90 gün vizesiz kalma izni verilmiştir.

Ukrayna, Türk vatandaşlarına vizesiz, pasaportsuz giriş imkanı sağlamaktadır. Fakat 180 gün içinde 90 günün aşılması durumunda vize istemektedir.

Pasaport başvuruları, başkonsolosluk ya da büyükelçiliklere yapılmaktadır. Öncesinde buralardan randevu alınmalı, randevuya gitmeden önce de pasaport harç parasının belirtilen bankalardan yatırılması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, öncesinde alınmış bir pasaport var ise o pasaport, 1 adet biyometrik fotoğraf bulunması gereken başvuru dosyasında, bir de pasaport harç ücretinin ödendiğine dair makbuzun yer alması gerekmektedir. Belgeler eksiksiz bir şekilde tam olduğu takdirde, 5 – 10 dakika içinde başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Başvuruyu yapan kişiden, randevu da alınan bilgiler, 30 saniye gibi kısa bir sürede Ankara’da bulunan tanzim merkezine güvenilir elektronik ortamdan gönderilmektedir. Bundan sonraki aşama ise baskı/yazım aşamasıdır. Büyükelçilik ya da başkonsolosluğun pasaport başvurularının yoğunluğu pasaportun çıkarılmasında etkili olmakla birlikte, e-posta hizmet süresi de etkilemektedir. 5 – 7 gün içerisinde iletilmesi amaçlansa da, yoğunluk durumuna göre bu süre uzayabilmektedir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki pasaport süresi geçildiği takdirde, pasaport süresi uzatma gibi bir işlem artık yapılmamaktadır. Yeni pasaport çıkartılması zorunludur.

Ukrayna herhangi bir pasaport masrafı istememektedir. Masrafsız bir şekilde pasaport çıkartılabildiği gibi kolayca vize de alınabilmektedir.

Ukrayna’dan pasaport almak istiyorsanız, Kiev Büyükelçiliğine ya da Odessa Başkonsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Veyahut başvurunuz Kiev Büyükelçiliğine ya da Odessa Başkonsolosluğuna gitmektedir.

Kiev Büyükelçiliğine ulaşmak isterseniz 38 04 42 81 07 50 numarasını arayabilir, eksik görülen bir belgenin iletimi gerekli olduğu takdirde fakslanması için faks numarası 38 04 42 85 64 23 numarasına gönderilmektedir. Mail adresleri embassy olup, internet siteleri Kiev ‘dir.

Odessa Başkansolosluğuna ulaşmak isterseniz de telefon numaraları +380 48 722 79 11’dir. Faks numaraları +380 48 722 14 78, mail adresleri de Consulate ‘dir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1