Üniversite Askerliği Tecil Ettirir mi?

Erteleme İşlemleri

Tecil süresi ne kadar? Hepimizin kafası zaman zaman bu konular sebebiyle karışabilmektedir. Tecil konusu kafa karışıklığına sebep olabilir. Ancak yolu yordamı öğrendikten sonra tecil işlemlerinin bizleri zorlayacağı bir tarafı kalmamaktadır. Tecil işlemlerini iyice araştırmamız gerekir. Böylece ne kadar süre ile ve ne şekilde tecil yaptıracağımıza daha kolay adapte oluruz. Elbette bu tecil işlemleri sınırsız süre ile geçerli değildir. Sebebinize bağlı tecil işlemleriniz belirli sürelere göre yapılmaktadır. Verilen süreleri, tecil sebepleri arasında gösterilen başka bir nedenle uzatmak isterseniz bu konu hakkında askerlik şubelerini bilgilendirmeniz gerekir. Tecil sebepleri arasında eğitim, sağlık ve o an içinde bulunulan özel durumlardır. Bu başlıklardan herhangi birinde belirlenmiş sebebiniz mevcutsa askerliğinizi tecil ettirebilmeniz olasıdır.

Lise mezuniyeti sonrasında her genç üniversite okuma hayalinde olmayabilir. Bu kişinin içinde bulunduğu durum ve şartlara göre değişiklik gösterebilir. Üniversiteye gitmek isteyen kişiler askerlik yaşı geldiği halde okuma özgürlüğüne sahiptir. Bu kişiler kazandıkları üniversiteye kayıt yaptırdığında askerlik tecili için hak kazanırlar.

Üniversite askerliği tecil ettirir mi

sorusunun cevabı bu kapsamda evet olarak değerlendirilir. Hatta sizlerin kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanız askerlik tecili için yeterli olacaktır. Kayıt yaptırdığınız üniversite tarafından Savunma Bakanlığı’na sizin okulda öğrenci olduğunuz bilgisini verdikleri bir yazı gönderilir. Savunma Bakanlığı bu bilgi doğrultusunda gerekli işlemleri yapar. Askerliğiniz bu sayede tecil ettirilmiş olur.

Dilerseniz bu tecil işlemlerinin sorgulamasını yapabilirsiniz. Bu konuda e-devlet üzerinden yardım alabilirsiniz. Eğer açık öğretim okuyorsanız açık öğretim kaydınızdan sonra askerlik şubelerine gitmeniz gerekir. Bu süreçte askerlik tecilinizi kendiniz yapabilirsiniz. İster örgün eğitimde yer alın isterseniz de açık öğretim de askerlik tecil hakkınız her iki koşulda da geçerli olacaktır. Eğitim sebebiyle askerlik tecili 29 yaş ile sınırlandırılmıştır. 29 yaşına kadar askerliğinizi erteletebilirsiniz. Ancak bu yaş sınırının sonrasında askere gitmenize başka bir engel yoksa askere alınırsınız. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen kişilerin askerlikleri belirli bir süre daha tecilli durumuna düşürülebilir. Yine üniversiten mezun olduktan sonra 2 yıllık bir tecil hakkı sunulmaktadır. Bu tecil hakkını kullanmak kişinin isteğine bağlıdır. Dilerseniz mezun olduktan sonra ilk celp dönemiyle askere gidebilirsiniz. Dilerseniz de askerliğinizi sınavlara hazırlanmak ya da çalışmak için 2 yıl daha erteletebilirsiniz.

Üniversite askerliği tecil ettirir mi?

Yaptığınız tecil işlemlerinin sürelerinin geçmemesine dikkat etmeniz gerekir. Tecil süreleri kanunlarla belirlenmiştir. Bu sürelerin geçmesi dâhilinde cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaptığınız ya da kurumların yaptığı tecil işlemlerini takip etmeniz sizin açınızdan oldukça önemlidir. Aksi bir durumla karşılaşmamak için takip işlemlerinizi gerekli şekilde yapmanız gerekir. Askerlik kaçağı yani yoklama kaçağı sayılmamak için belirlenmiş süreleri aştıktan sonra askere gitmeniz gerektiğinden askerliğinizi yapmanız gerekir.

Üniversite askerlik tecili

#üniversiteaskerliktecili #üniversiteaskerlikişlemleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1