Yurtdışında Harita Mühendisliği YÖK Diploma Denkliği

Üniversite Eğitim Rehberi

Dünya genelinde geçerliliği olan önemli mesleklerden biri olan harita mühendisliği özellikle günümüzde birçok kişi için ilk tercihlerden biri olarak gösterilmektedir. Bu eğitimi almak için girdikleri sınavlar da gerekli puanları alamayan kişiler özellikle sınav stresi yaşamamak ve direk kayıt olanaklarını kullanabilmek için seçimlerini yurtdışı üniversitelerinden yana kullanabilmektedirler. Ancak bu üniversiteler seçilirken dikkat edilmesi gereken birçok farklı kriter bulunmaktadır. Bunların başında ise ilgili üniversitelerin ülkemizde denklik verip vermedikleri gelmektedir.

Denklik işlemleri insanların aldıkları diplomaların ülkemizde geçerli olması ve mesleklerini diledikleri gibi yapabilmeleri anlamına gelmektedir. Denklik belgelerini almayan kişilerin ülkemiz de kesinlikle üniversite mezunu olarak kabul edilmediklerini unutmamak gerekmektedir.

Harita mühendisliği Yök diploma denkliği işlemleri

başlamak için başvurularını yapan kişiler kendilerinden istenen tüm belgelerin asıllarını ve aynı zamanda fotokopilerini de temin etmelidirler. Özellikle bu fotokopilerin mutlaka noter onaylı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tüm belgelerin saklanabilmesi için gerekli olarak büyük boy zarflar da öğrencilerden talep edilmektedir.

YÖK bu başvurulardan sonra ilgili öğrencilerin eğitim aldıkları üniversiteler ve aynı zamanda eğitim aldıkları ülkeler de yer alan Türk temsilcilikleri ile iletişime geçmektedirler. Bu kurumlar arasında yapılan yazışmalar ve bilgi alışverişleri kimi zaman tahmin edilenden daha uzun sürebilmektedir. Bu sebeple denklik işlemleri için acele etmek ve gerekli adımları en kısa zaman içinde atmak gerekebilmektedir.

Denklik İşlemlerinde Uzman Desteği

Harita mühendisliği mezunu olarak mesleklerini bir an önce yapmaya başlamak isteyen kişiler tüm yurtdışı üniversite mezunları gibi mutlaka denklik belgelerini almakla yükümlüdürler. Bu belgeleri almak isteyen kişiler kimi zaman ülkemize döndükleri anda hemen işlemlere başlayabildikleri gibi kimi zaman ise seçtikleri üniversitelerin ülkemizde ki denklik özelliklerine göre farklı koşulları yerine getirmek zorunda kalmaktadırlar. Hangi bölüm olursa olsun denklik işlemlerinde sorun yaşamak istemeyen kişiler üniversiteleri seçerken mutlaka dünya sıralamasının ilk 1000 sırasında yer alan üniversiteleri seçmelidirler. Ülkemiz de bu sıralama içinde olan tüm üniversiteler için denklik işlemlerine direk başlama hakkı verilmektedir.

Doğal olarak harita mühendisi olabilmek için yurtdışında kaliteli bir eğitim almak isteyen ve bu bölüme yerleşmek için herhangi bir sınavın stresini çekmek istemeyen kişiler mutlaka ilk 1000 içinde yer alan üniversitelerden birini seçmeye özen göstermelidirler. Bizler de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yardım isteyen tüm öğrencilere bu konular hakkında gerekli bilgileri verip her zaman doğru seçimler yapmalarını sağlıyoruz. Aynı zamanda denklik işlemlerine başlayan kişiler de bizlerden yardım aldıkları takdirde tüm işlemlerin kısa zaman içinde sona ermesi ve gerekli belgelerin en kısa zaman içinde alınması konusunda zorluk yaşamamaktadırlar. Bu sebeple yurtdışında harita mühendisliği yök diploma denkliği işlemleri için sizde bizi seçin ve uzman desteği ile sorunsuz bir süreç geçirin.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1