Yurtdışında Diş Hekimliği Yök Diploma Denkliği

Yurtdışında Diş Hekimliği Yök Diploma Denkliği

Üniversite Eğitim Rehberi

YÖK diploma denkliği artık yurtdışında üniversite eğitimi alan ve bu eğitimlerinin ülkemizde resmi olarak tanınmasını amaçlayan öğrencilerin kesinlikle bilmeleri gereken bir konudur. Bu konu hakkında uzman yardımı almak isteyen kişiler her zaman Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilir ve ilk seferinde en doğru seçimleri yapabilirler. YÖK denkliğiin tüm üniversiteler için geçerli olmadığını bilmek gerekmektedir. Bu sebeple üniversite seçimlerine kesinlikle çok dikkat etmek gerekmektedir. Yurtdışında diş hekimliği yök diploma denkliği de hekimlik mesleğini ülkemizde sorunsuz bir şekilde yapmak isteyen kişiler için en önemli konuların başında gelmektedir.

Diş hekimliği eğitimlerini dünya sıralamasının ilk 1000 sırası içinde yer alan üniversiteler de tamamlayan kişiler ülkemize döndükleri zaman denklik işlemlerine hemen başlayabilmektedirler.

3YÖK mevzuatına göre dünya genelinde saygınlığı olan bazı kurumlar üniversiteleri denetlemekte ve bu sıralama her sene yapılmakta olan incelemeler ile değişebilmektedir. Yani bu sene denklik hakkına sahip olan bir üniversite ertesi sene aynı hakka sahip olmayabilmektedir. Bu sebeple öğrenciler seçimlerini yapacakları zaman kesinlikle en güncel denklik veren üniversiteler listesini incelemelidirler. Diş hekimliği diploması denklik işlemleri içinde tüm bölümlerde olduğu gibi aynı belgeler talep edilmektedir. Diploma ve kimlik fotokopilerinden resimlere ve aynı zamanda yurtdışında alınan dersler ile alakalı belgelere kadar birçok belge talep edebilen YÖK denklik birimi duruma göre farklı talepler de bulunabilmektedir.

Diş Hekimliği Denklik İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aldıkları diplomalar ile mesleklerine hemen başlamak isteyen tüm diş hekimliği mezunları bunu yapabilmek için gerekli tüm belgeleri hemen temin etmeli ve en kısa zaman içinde başvurularını yapmalıdırlar. Bu işlemlerine ne kadar süreceği hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte ortalama olarak 3 ile 6 ay gibi bir süre alabildiği bilinmektedir. Özellikle yurtdışı ile yapılacak olan bilgi alışverişlerinin uzun sürebilmesi ve aynı zamanda ek olarak istenecek olan belgelerin temini konusunda da belli bir zamana ihtiyaç olması sebebi ile insanlar denklik işlemlerine mümkün olduğu kadar erken başlamaya özen göstermelidirler.

Tamamlanan işlemlerden sonra aldıkları denklik belgeleri ile meslek hayatına atılabilen öğrenciler bu sayede hem özel hem de resmi sektörlerde mesleklerini gönül rahatlığı ile yapabilmektedirler. YÖK diş hekimliği gibi özel bölümlerden mezun olan kişiler için kimi zaman mesleki yeterlilik veya seviye tespit sınavı adı ile bazı özel sınavlar uygulayabilmektedir. Bu sınavlardan gerekli puanları alan öğrenciler en kısa zaman içinde denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. Aynı zamanda dünya sıralamasının ilk 1000 sırası dışında yer alan okullardan mezun olan kişiler içinde bu sınav uygulanabilmektedir. Bu sebeple yurtdışında diş hekimliği okumak isteyen kişiler kesinlikle denklik veren üniversiteleri seçmeye özen göstermeli ve denklik işlemlerine de hızlı bir şekilde başlamalıdırlar.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1