Vize Alabilmek İçin Bankada Ne Kadar Param Olmalı?

Online Üniversite Rehberi

Yurtdışına gitmek için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin en çok endişe ettiği veya kafasını karıştıran sorulardan bir tanesi vize alabilmek için bankada ne kadar param olmalı? Bu sorunun aslında net ve sabit bir cevabı veya kuralı ya da şartı yoktur. Her gittiğiniz ülkenin farklı bir vize kanunu olduğunda, ille şu miktarda parayı banka hesabınızda bulundurmanız gerekiyor diye bir şey söylemek doğru değildir. Özellikle turist vizesi ile herhangi bir ülkeye giriş yapacaksanız ve 1 ay veya 3 ay ya da 6 ay kadar kalacaksanız, vize başvurunuzu yaparken, nerede kalacağınız ve kalacağınız sürede yeteri kadar maddi desteğinizin olup olmadığını göstermeniz gerekiyor. Çalışmak için veya öğrenci olarak bir ülkeye giriş yapacaksanız, bu durum söz konusu olmayabiliyor.

Neden, çünkü öğrenci olarak bir başka bir ülkeye gidip yaşayacaksanız, zaten okul masraflarınız karşılanacağı için, herhangi bir miktarda para göstermenize gerek yok. Cebinizde veya banka hesabınızda ailenizin harçlık için yatırdığı bir miktar para olabilir, fakat bunun dışında bir şey olmayacağından vize alabilmek için bankada ne kadar para olmalı diye düşünmenize gerek yok. Diğer yandan, çalışmak için başka bir ülkeye gidecekseniz de, yine göstermeniz gereken herhangi bir para miktarı olmayabilir, çünkü çalışmaya ve parayı kazanmaya gideceksiniz. Banka hesabınızda para bulundurmanız gereken durum, genel anlamda turist vizesi ile başka bir ülkeye giriş yaptığınız gerekmektedir. Sonuçta turist olarak giriyorsunuz, dolayısıyla yasal olarak yapabileceğiniz tek şey aslında gezmektir.

Para kazanmak için çalışamazsınız veya öğrenci olarak görünemezsiniz. Ne tür bir vize almak istediğinize göre ve hangi ülkeye gideceğinize göre, aslında bankada para bulundurup bulundurmayacağınız belli olmaktadır. Bu yüzden öncelikle hangi ülkeye gideceğinize karar verin. Ülkenin vize yasalarını kontrol edin ve en son konsolosluklara giderek net bilgi alıp ona göre vize başvurusu için hazırlığınızı yapabilirsiniz.  Vize alabilmek için bankada ne kadar param olmalı diye başta endişe edip merak etmeyin. Bu tamamen gitmek istediğiniz ülkeye neden gideceğinize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bunun için önce sakin olup hangi ülkeye neden gitmek istediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Sonrasında ise ona göre vize başvurusu için nelerin gerektiğini kontrol etmeniz lazım.

Vize için gerekli olan evrakları kontrol ederken, turist vizesi dışında hiçbir vize için normalde şu kadar parayı banka hesabınızda bulundurmanız gerekiyor demez. Evraklarınızı hazırladıktan sonra, vize konsolosluk veya elçilikte bulunan vize birimi size ekstra olarak banka hesabı cüzdanınızın fotokopisini isteyebilir veya sadece bankanızda sizi geçindirecek kadar paranız var mı diye sorabilir. Bu sebeple banka hesabınızda paranın olması gerekip gerekmediğini son adımlara kadar aslında düşünmenize gerek yok. Bazen sadece soru olarak cevap vermenizi isterler, bazen ise ekstra evrak veya fotokopi isteyebilirler. Vize başvurusu için gerekli olan en önemli iki evrak, birincisi kimliğiniz ve ikincisi ise gitmek istediğiniz ülkeye neden gideceğinizi ifade eden bir evrak ya da dokümandır.

#vizeücreti #öğrencivizeücreti

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1