Yurtdışında Ücretsiz Para Nasıl Çekebilirim

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurt dışında dışarıdan gelen bütün kişiler için para çekme işlemlerinde komisyon istenmektedir. Türkiye’den giden öğrenciler çalıştıkları bankaların devamı olan bankaların bulunduğu ülkelere gittiklerinde bu komisyon çekimi alınmadan işlemlerini yaptırabilirler. Ülkemizdeki bankaların hemen hemen hepsi yarı yarıya yabancı ülkelerle çalışmaktadır. Bu da yurt dışına çıkan kişiler için avantaj haline gelmiştir. Bankalarımız ortağı olduğu ülkelerin bankalarından yararlanarak sizin hesaplarınızı kullanmanızda komisyon kesilmesini önlemişlerdir.

Bağlı olduğunuz bankalarınıza yurtdışında ücretsiz para nasıl çekebilirim

diye sorduğunuzda size net bir yanıt vereceklerdir. Visa, Visa electron, Maestro master kart, master kart, debit kartlarınız var ise yurt dışında bütün bankalardan para çekebilirsiniz. ATM’lerden çekeceğiniz ücretsiz paralar sizin göstermiş olduğunuz para birimi ile verilecektir. Bazı ülkelerde yine Türk Lirası olarak alabileceğiniz paranız değer kaybetmemiş olur. Paranızı çekerken kamera sistemi bulunan güvenliği olan ATM’leri kullanmayı tercih etmelisiniz. Kartınızı hiçbir şekilde ATM’lerde unutmamalısınız. Genellikle bankalarda 3 dolar ile 7 Türk Lirası arasında para kesintisi uygulanmaktadır. Para kesintisi olmayan bankalarla önceden çalışan Arkadaşlarınıza tanışarak kesin bilgiye ulaşabilirsiniz. Bankalar komisyon kesmiyoruz diyerek sizleri yanıltabilir. İşleminizi gerçekleştirdiğinizde komisyon kesiliyorsa yapacak hiçbir şeyiniz kalmaz. Bankanızı seçerken öğrenci olarak farklı ülkelere geçiş yapmak istiyorsanız yine yolculuklar da size yardımcı olabilecek konumdaki bankaları tercih etmeniz de uygun olacaktır. Bu bankalar genellikle komisyon kesmedikleri gibi havaalanlarında da müşterilerine hızlı ve ucuz hizmet verebilme şansına sahiptirler. Gezmek için gideceğiniz diğer ülkelere bu sayede ucuz yollarla geçiş yapabilirsiniz. Öğrenci için en iyi eğitim alma durumu parayı en az kullandıkları ülkeler olacaktır.

Yurt dışında ücretsiz para nasıl çekebilirim

diye düşünen öğrenciler bankalarına bırakacakları hesaplarındaki telefon numaralarını beraberlerinde yurtdışına taşımalıdırlar. Buradan alacakları mesajlarla kartlarını kullanarak komisyon kesilip kesilmediğini öğrenebilirler. Bu kart sadece mesajları görebilmek için kullanılmaktadır. Yurt dışına çıktığınızda kendinize tekrar bir telefon hattı oluşturarak iletişim Bilgilerinizi internet üzerinden yenilemeniz gerekmektedir. Bu yenileme sayesinde internet bankacılığını kullanabilme şansınız artacaktır. İnternet bankacılığında komisyon kesilme olasılığı yoktur. Farklı bir aynı zamanda da farklı bir iletişim hattı kullandığınızda kartınızın bloke olmasını engellemiş olursunuz. Bankanız sizin kartınızla yurt dışında herhangi bir işlem yapıldığında Hattınız kendi ülkenizde kaldığı için direkt olarak kartınızı kapatmaktadır. Bunu güvenlik işlemi olarak gerçekleştirmektedir.

Paranızın gittiğiniz ülkenin para birimine dönüştürülmesinde öncelikle Euro veya dolar olarak çevrilip daha sonra ülkenin kullanmış olduğu genel para birimi ne ise ona çevrilmesi de komisyonun uzun daha fazla kesilmesine neden olacaktır. Çünkü Türk liranız iki kere döviz kuruna girmiş olur. Ayrıca kendi ülkemizden Bulunduğunuz ülkeye para geçişinde de bir komisyon ücreti daha kesilebilir. Bu işlemleri bankanızla ayrıntılı olarak konuşmalısınız. Ya da kendinize güveniyorsanız yurt dışında ücretsiz para nasıl çekebilirim yerine her türlü çalınma ve kaybetme riskini göze alıyorsanız çantanızda paranızı nakit olarak taşımalısınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1