Askerlik Tecil Randevu

Erteleme işlemleri için randevu almak

Askerlik 21 yaşını doldurmuş olan her Türk genci için vatani görevdir ve gençlerimiz bu görevlerini, askerlik dönemi geldiğinde büyük bir gururla yapmaktadır. Bu genel kural olmakla birlikte, birtakım istisnaların olması halinde, gençlerimiz askerlik görevlerini tecil ettirebilirler. Bunun için de askerlik tecil randevu su alarak işlemlerini yaptırabilirler.

Tecil Randevu Nasıl Alınır

alınır ve gerekli belgelerin sunulması, işlemlerin yapılması ise askerlik tecil belgesi alınır. Tecil için yasalarda düzenlenen birtakım nedenlerin olması gerekmektedir. Bu nedenlerden birinin olması halinde gençlerimiz www.mfa.gov.tr adresine randevu için başvurabilir. Birçok farklı nedenle askerliğinizi tecil ettirmek için başvurabilirsiniz.

Eğitimle ilgili olan şart, lise ya da dengi okullar, üniversite eğitimlerine devam eden gençlerimiz, bu eğitimlerinin aksamaması noktasında, en geç 29 yaşına kadar, askerlik tecil başvuru yapabilirler. Öte yandan, gerek yurtdışında, gerekse yurtiçinde staj yapacak, master ya da doktora eğitimi yapacak gençlerimiz de 33 yaşına kadar askerlik tecil için askerlik tecil randevu alabilirler, başvuru yapabilirler.

Fazla kilolu olan gençlerin sağlık koşulları açısından askere alınmalarında sakınca olacağından, fazla kilosu olan gençlerimiz bir sene askerlik tecil yapabilirler. Lisanslı sporcularımızın 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirme hakları vardır. Halihazırda, ağabeyi veya kardeşi de vatani görevini yapan gençlerimiz, askerlikleri bitene kadar tecil ettirebilir. Yüksek öğrenim eğitimi almış gençlerimiz, gerek yurtiçinde, gerekse yurt dışında, çeşitli bilim dallarında önemli projeler yürütmekte ise, bunların aksamaması noktasında askerlikleri, 36 yaşına kadar tecil edilebilir. Yabancı ülkede çalışan ya da oturma izni lan gençlerimiz de 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilir. Başvurularını bulundukları ülkelerin konsolosluklarından yapabilirler.

Sağlık açısından askerlik yapmalarında problem olan gençlerimiz, durumlarının sağlık raporları ile tespit edilmesi halinde, tecil ettirebilirler. Askerlik tecil işlemleri yurtiçinde bulunan gençlerimiz için sadece askerlik şubelerinden yapılabilir. Bu noktada bir kolaylık, mutlaka ikametgahınızın olduğu şubeden değil, herhangi bir şubeden başvuru yapılabilmesidir. Askerlik tecil randevu alınarak, şube tarafından mutlaka istenilen belgelerin hazır edilmesi ve bu şekilde kuruma gidilmesi gerekir. Buna göre, diploma ile 4 adet fotokopi, kimlik belgesi ve 4 adet fotokopi, ehliyetiniz varsa belgesi ve 2 adet fotokopisi ile 6 adet vesikalık fotoğrafların hazır edilmesi gerekmektedir. Bundan sonra sıranız gelecek ve sizde sağlık raporu istenecektir. Sağlık muayenenizin yapılmasının ardından, tecil işlemleriniz yapılacaktır.

Başvuru sırasında iki adet form doldurulur. Bunlar askerlik şubelerinde bulunmaktadır. Tamamen doğru ve tam doldurulması çok önemlidir. Bazı gençlerimizin tecilleri yasalara göre yapılmaktadır. Bu gençlerimizin ayrıca tecil başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Liseden mezun olan ve üniversite eğitimlerine başlayan gençlerin tecilleri otomatik olarak yapılmaktadır. Üniversite mezuniyeti sonrasına ise direk teciliniz kalkar. Bu noktadan sonra tecil işlemi yaptırmak niyetindeyseniz, buna göre askerlik tecil işlemleriniz için başvurularınızı yapmalısınız. Usulüne uygun şekilde yapılan başvurularınız ile işlemlerinizi kolayca yapacaksınız.

askerlik tecil randevu

#askerlikrandevuişlemleri #askerliktecilirandevuları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1