Askerlik Tecil İşlemleri Nerede Yapılır?

Erteleme işlemleri için nereye başvurulur?

Askerlik tecil işlemleri nerede yapılır sorusu karşımıza çok çıkmaktadır. Askerlik yükümlülüğünü yaşında yerine getiremeyecek kişiler tecil işlemine başvurur. www.mfa.gov.tr/ internet sayfasından istediğiniz ülkenin başkonsolosluk sayfasını bulup randevu almanız önem taşır. Bu tecil işlemleri kişinin kendi sebeplerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Tecil işlemi yapmak isteyen vatandaşlar bu konu hakkında nereye başvuru yapması gerektiğini bilmeli ve işlemi ona göre gerçekleştirmelidir.

Askerlik tecil işlemleri nerede yapılır şeklindeki aramalarımızın başlıca sonucu tabi ki askerlik şubeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.  Askerlik şubeleri tecil işlemlerini gerçekleştirmektedir. Tecil işlemleri için gerekli evraklarınızı hazır bulundurmanız durumunda askerlik şubelerine müracaat edebilirsiniz. Tecil için gerekli evrakları hazırlamadıysanız yahut hazırlayıp yanınıza almadıysanız tecil işleminiz gerçekleştirilmez.

Bu tarz aksamalara mahal vermemek adına tecil işlemi için gereken belgeleri toparlamanız gerekmektedir. Bu belgeler sizlerin tecilini kanıtlaması açısından önemlidir.  Eğitim sebebi, sağlık sebebi, aşırı kilolu olma durumu, aynı evin içerisinde ağabey ya da kardeşin asker olması,  yabancı bir ülkede izinli bir şekilde oturma yahut çalışma durumu, lisanslı sporcu olma durumu askerlik tecili için yeterli sebeplerdendir. Bu sebeplerden birini taşıyan kişi tecil hakkından isteği doğrultusunda yararlanabilir.

Askerlik tecili için istenen belgeler, diplomanın aslı ya da noterden onaylı örneği ile beraber 4 adet fotokopisi, nüfus cüzdanınızın aslı ve 4 adet fotokopisi, varsa ehliyetinizin aslı ve 4 adet fotokopisi, en az 3 vesikalık fotoğraf. Bazı askerlik şubeleri fotoğraf çekmektedir fakat yine de tedbirli olmak gerekir. Bu belgeleri toparladığınız takdirde tecil işlemleriniz için başvuru yapabilirsiniz. Eğer bir sağlık sorununuz varsa aile hekiminden sağlık raporu da alabilirsiniz. Sağlık sorunları olan kişiler askeri hastanelerde muayene edilir ve alınan karara göre bir yol belirlenir. Kurulun bu konuda verdiği karara bağlı olarak askerlik işlemlerinizi yapabilirisiniz. Bu durumda kurul sizi yönlendirecektir.

Askerlik tecil işlemleri nerede yapılır, nasıl yapılır soruları hakkındaki bilgileri toparladığınız zaman tecil için herhangi bir engeliniz kalmamaktadır. Eğer işlemlerinizi internet üzerinden yapmak istiyorsanız e-devlet üyeliği almanız gerekmektedir.

En yakın PTT şubesinden e-devlet şifrenizi alıp sistem üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekenler e-devlete giriş yaptığınızda Milli Savunma Bakanlığı başlığı altında ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne giriyorsunuz. Öncelikle kişisel bilgilerinizi girip fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir. Orada size sunulan formu doldurmanız gerekmektedir. Celp dönemi tercihlerinde askerliğinizi erteleme seçeneği yani tecil seçeneği karşınıza çıkmaktadır. Tecil yaptırmak istiyorsanız evet seçeneğiyle başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Tüm bunları gerçekleştirdiğiniz takdirde aile hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Aile hekimi sağlık raporu açısından önem arz etmektedir. Aile hekiminde gerekli muayeneleri olmanız gerekmektedir. Muayenede herhangi bir problem görünmediği takdirde aile hekiminin sizin adınıza çıkardığı rapor sisteme eklenmektedir. Fakat herhangi bir problem varsa aile hekimi kişiyi gerekli sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk edebilmektedir. Bu durumda aldığınız raporu elden askerlik şubesine vermeniz gerebilir. Tüm bu koşullar sağlandığında askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

tecil nerede yapılır

#askerliktecilişlemleri #askerliktecilinasılyapılır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1