Yurtdışında Nasıl Banka Hesabı Açılır

Üniversite Eğitim Rehberi

Yabancı ülkelerde kendi vatandaşı olmayan kişiler için banka hesabı açtırmak biraz zordur. Ülkeler paralarını koruyabilmek için herkese hesap açma maktadır. Dolandırıcılık ve kara para aklamaya karşı bankalarını korumak isteyen ülkelerde eğer öğrenci iseniz kendi hesabınıza açtırmanız elinizde belgeleriniz yok ise kesinlikle açılmayacaktır. Yurtdışı eğitiminde üniversiteler arası Erasmus programlarına katılan öğrenciler ve geliş geliştirmek için staj amaçlı Türkiye’nin göndermiş olduğu öğrenciler dışında yabancı öğrencilere hesap açtırmak da zorluk çıkartmaktadırlar. Öğrencilerde güven problemi yaşayabilen bankalar hesap açmakta zorluklar gösterebilir. Eğer ki yüklü miktarda hesabınızda para varsa ya da geri döneceğinize dair ya da tamamen kalacağınıza dair bir belgeniz varsa işiniz kolaylaşacaktır.

Türkiye’deki bazı bankalar internet aracılığıyla hesap açmanıza izin verirken bazıları da şahsen ülkeye gittiğimizde de hesap açtırmanın onaylamaktadır. Ancak sizi gideceğiniz ülkede hesap açmaya gönderen bankalarla çalışmanız zorluklarla karşılaşmanızı arttıracaktır. Çünkü ülke vatandaşları ile aynı potansiyeli göstererek hesap açtırmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da size hiç hesap açtırma hakkı verilmeyebilir. Bunları ülkeye geçiş yaptığınızda size verilen haklar ya da kendi vatandaşlarına uyguladıkları haklar olarak sunabilirler.

Yurtdışında nasıl banka hesabı açılır

diye düşünen öğrenciler danışman eğitmenlerin sayesinde neler yapabileceklerini öğrenebilirler. Burada açılan hesaplar sayesinde kredi kartı kullanımınız da kolaylaşacaktır. Bağlı olduğunuz banka hesabınızdan kredi kartınızı kullanma sorununuz olmayacaktır. Bütün kullanımlarınız da kredi kartını aktararak banka işlemlerinizi yapabilme yetkisine de sahip olursunuz. Banka hesabı açılmadan geldiğinizde bu yetkileriniz sizden alınacaktır. Öğrenci olarak sürekli ailenizden dostlarınızdan maddi destek almak istiyorsanız yurtdışında nasıl banka hesabı açılır konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Gerek onların size para göndermesi gerekse sizin onlara para göndermeniz bankalarda hesabınız varsa olabilir.

Dijital ödeme hizmeti sunabilen şirketler aracılığıyla da hesap açtırabilirsiniz. Bankaların kendi aralarındaki alış veriş transferinden de bu ortamlarda yararlanmak mümkün. Bazı ülke bankalarında da ikamet zorunluluğu olsa da bütün ülkelerde bu geçerli değildir. Örneğin Fransa’da hesap açtırmak ikamet zorunluluğu istemeyen ve ücretsiz işlemler yaptırabileceğiniz mükemmel bir ülkedir. İsviçre ve Hollanda da hesaplarınız limit zorunluluğu vardır. Hollanda’da okuyorsunuz özel şirketler aracılığıyla ile iki hafta içinde hesabınızı aktif hale geçirebilirsiniz. Hemen hesaplarınızın aktif olabileceğiniz düşünmeyin. Çünkü biraz zaman alacaktır. Giderken yanınızda götüreceğiniz bir miktarınız olmalıdır.

Bağımsız olarak çalışan bankalar için sadece hesap açtırdınız şubelerde işinizi yaptırabilirsiniz. Ülkemizdeki bazı bankalar farklı isimler ile yurt dışı bağlantılı olarak çalışmaktadır. Yurt dışında nasıl banka hesabı açılır sorusuna bu bankalar ile çalışarak daha kolay bilgiler alabilirsiniz. Türkiye’de başka isimle kurulmuş olsalar da bu ülkelerde geçerliliği olan bankalar vardır.

Yurt dışında hesap açtırmak için belirlenen ücretler bankadan bankaya fark etmektedir. Türkiye’deki gibi ücretsiz hesap açtıran ülkeleri de üniversite seçimi yaparken göz önünde bulundurulmalısınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1