Yurt Dışında Döviz Çekme Komisyonu Ve Paranın Bloke Olması

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Eğitim aldığınız ülkede para çekmek istediğinizde komisyon kesilmesi canınızı sıkacaktır. Zaten belirli miktarlarda yurt dışına çıkan öğrenciler çalışamadıkları içinde paralarının 1 lira bile düşmesine gönülleri olmayacaktır. Bu durumda yurtdışına çıkmadan önce hesap açtırdınız banka ile anlaşarak komisyon kesip kesmediğini öğrenmelisiniz. Türkiye’de birkaç banka dışında diğer bankalarda hesaptan para çekme konusunda mutlaka komisyon alınmaktadır. Komisyon değeri çekeceğiniz paranın miktarına göre yükselip alçalma gösterecektir. Bankaların internet şubelerine girerek ayrıca bir para ödeyip ödemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Günümüzdeki bankalar artık yabancı ülke bankaları ile ortak çalıştıkları için eğer onların çalıştıkları ülkelere gitmiş iseniz komisyon miktarı göz önünde bulundurulmayabilir. Döviz artışı nedeni ile yükselen komisyonlar sizin için fazla gelebilir. Türk lirası ile yurt dışına çıktığınızda paranız dövize çevrildiğinde bir miktar düşecek aynı zamanda da komisyon kesilerek daha da az hale gelebilir. Seçici olarak kullanacağınız banka hesabınıza bütün bankaların ayrıcalıklarını inceleyerek kullanmanız yerinde olacaktır.

Bankalar işlem başına Türk lirası ile en az 6 TL den başlayan bir ücreti kesmektedir bu her bankaya göre farklılık gösterir. Bazen bu değerleri sabit tutsalar da çoğunlukla tutar miktarınca komisyon %1 veya iki %2 olarak alınır. Komisyon artışını sabit tutabilen bankalar öğrenciler tarafından seçilmektedir. Komisyonsuz hiçbir hesabı yönetemezsiniz. Kur farkı da bankalarda her zaman gözlenecektir. Gidilecek ülkede para birimi olarak bizim paramız geçmediğinden Türk liranız azalabilir. Bankalarda kur hesabı değişebilecek kur artışını görebilen bankalarda paranızın bir bölümünün bloke edilmesi ile güvenli hale getirilmektedir. Burada bankalar sizden çok kendilerini güvence altına almaktadır. Blokenin kaldırılması zamanı iki hafta olabilir.

Yurt dışında döviz çekme komisyonu ve paranın bloke olması

öğrenciler için oldukça meşakkatli bir konudur. Yurt dışına çıkan her öğrenci bu ülkeye geçme hakkını alabilmek için bankaya belirli bir miktarda teminat bırakmak zorundadır. Yurt dışına çıkarak tekrar gelecek kişilere uygulanan bu talimatlarda bloke olan para çekilemez ve kullanılamaz. Yurt içinde Kredi çekmekte teminat olarak gösterilen paranın bloke olması Ticaret Bakanlığı’nın vermiş olduğu izinle tekrar kaldırılabilir. Bu aynı zamanda kredi çekilmiş kredinin ödenmesi ile de mümkündür. Yurt dışına çıkan ve devlete herhangi bir şekilde vergi borcu olan kişilere de

yurt dışında döviz çekme Komisyonu ve paranın bloke olması talimatı verilmektedir.

Yurtdışında döviz çekme komisyonu ve paranın bloke olması

internet aracılığıyla veya telefon bankacılığı ile öğrenmeniz mümkündür. Dünyanın her yerinden öğrenebileceğiniz bu konuya temkinli olarak yaklaşmalısınız. İnternet sayesinde görebileceğiniz banka hesaplarınızı müşteri hizmetleri ile de öğrenmeniz mümkündür. Blokeli paranız harcanamadığı gibi bankanızda da bekletilmektedir. Karşılığı geldiğinde direk olarak bloke kalkacak ve aynı paranız sizin hesabınızda geçerli olacaktır. Bu hesaplarda faiz uygulanmaz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1