Yurt Dışında Döviz Satışı

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Döviz satışı yapabilmeniz için çok miktarı olan satışlarda dört yol izleyebilirsiniz. Ülkemizde Türk Lirası kullanılması nedeniyle mecburen yurtdışında paranızı dövize çevirmek zorundasınız. Zaten günümüz şartlarında da ülkemizde döviz alışverişi oldukça yaygınlaşmıştır. Kıyafetlerde mal ve taşınamaz malların alımında kira ödemelerinde döviz kurları gözetilerek satışlar yapılmaktadır. Yurt dışı eğitimlerinde üniversite fiyatlarında kura bağlı olarak yükselip alacağından öğrenciler zor durumlarda da kalabilmektedir. Türk lirası ile arasında oldukça yüksek bir kayıp olduğundan öğrenciyi sıkan ödeme durumları yaşanabilir.

Bu yollardan birincisi banka şubeleridir. Yurtdışında döviz satışını öğrenciler banka şubelerinden gerçekleştirebilirler. Satışta en adil ve güvenilir yol olarak bilinmesi gereken banka şubeleri hesap açtırabildiğiniz bankalarda kolaylıkla yapılabilir.

Yurt dışında döviz satışı

işlemlerinde ikinci bir yöntem olarak da döviz satış büroları da bu konuda hizmet vermektedirler. satış bürolarındaki aynı iniş ve çıkışı olmayan kurlar nedeniyle paranızın değerini tam olarak alamayabilirsiniz. Burada Öncelikle paranızın değerini sorup ondan sonra döviz işlemlerinize başlamalısınız.

Yurt dışında döviz satışı

gerçekleştirmek için bir diğer yöntem de son günlerde gittikçe yaygınlaşan internet bankacılığıdır. İnternet şubelerinden Türk Lirası mevduat karşılığında döviz satışı gerçekleştirilebilmektedir. Aynı şekilde döviz karşılığında Türk Lirası mevduat da satın alınabilmektedir. Merkez Bankası efektif kuruna göre değerlendirilecek olan döviz fiyatları Türk lirasına çevrilebilir. Son olarak öğrenciler şehirdeki havaalanlarından da gerçekleştirebilirler. Fakat havaalanlarından alış satış arasındaki farkın daha yüksek olması sebebiyle döviz satışı esnasında öğrencilerin zarar etmeleri söz konusu olabilir fakat banka şubeleri ya da internet bankacılığı kullanarak yapılan döviz satış işlemlerinde alış satış arasındaki fark çok daha azdır. İnternetteki sayfalardan takip edebileceğiniz takip edebileceğiniz iniş ve çıkışları kendinizce hesaplayabilirsiniz. Kur piyasası internette güvenli gösterilen sayfalarda yapılmaktadır.

Her ülkede farklı para birimleri kullanıldığından bunların artış ya da düşüşleri Türk lirasını etkilemektedir. Genel olarak kullanılan Euro ve Dolar dışında İngiliz siterlini, Japon yeni, İsviçre frangı, Amerikan doları, Avustralya doları, Kanada doları gibi paralar dünya piyasasında ve kendi kurları üzerinden değerlendirilerek satılmaktadır. Dolarla para birimini gösteren küçük ülkelerde farklı isimlerde kullanılmaktadır. Kendi ülkemizden dövize çevirerek götürdüğünüz paralarınız ülkemizde kalacak paranız için değerli olacaktır. Euro ve doların yükselmesi Türk lirasının dışarıya çıkacak döviz miktarını azaltırken ülkemizde yabancı para değerlenerek alımı zorlaşmıştır. Yurt dışından gelenler için bu sevindirici bir haber olsa da yurdumuzdan giden kişiler için üzücü olmuştur.

Yurt dışında döviz satışı öğrencilerin küçük meblağları kullanarak yapacağından çok da zarar etmeyecekleri bir durumdur. Büyük firmalar döviz alım satımında devletin gösterdiği prosedürleri gerçekleştirmek zorundadır. Onlar için vergi kimlik numaraları ve kimlik bilgileri şarttır. Ancak sıradan vatandaşlar herhangi bir döviz yerinden ya da bankadan işlerini yaptırabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1