Defter Bedeli – Öğrenci

Öğrenci pasaportu cüzdan bedeli

Öğrenci Pasaportu Cüzdan Bedeli Hakkında

Öğrenciler gerek yurtdışı eğitim gerek turistik gezi yapmak amacıyla seyahat ederler. Yurtdışı seyahatleri günümüzde oldukça zorlaşmıştır. Oldukça fazla maliyeti olan bu işlemler son yıllarda düzenlenen uygulamayla kolaylık sağlar. Öğrenci pasaportunu 25 yaşını aşmamış ve eğitim hayatına devam eden herkesin yararlanabileceği bir haktır. 2016 yılında düzenlenen kanunla birlikte artık öğrenciler okulla alakalı bir sebep göstermeden harçsız pasaport alma hakkını kullanırlar. Yurtdışına çıkış sebebinin ne olduğuna bakılmaksızın öğrenciler bu haktan yararlanabilirler. Bu durumda öğrencilere harçsız pasaporta başvurmak için gerekli evrakları hazır etmek kalır.

Öğrenci pasaportu cüzdan bedeli

haricinde bir ücret ödemeden pasaporta sahip olmak mümkündür. Bordo rengindeki pasaport harç bedeli ödenmediği için diğer pasaportlarla kıyaslandığında çok daha uygundur.  2016 yılından önce harçsız öğrenci pasaportu eğitim, yarışma ve spor organizasyonları gibi sebeplerle yurtdışına giden öğrencilere veriliyordu.  Ancak böyle bir durum artık söz konusu değil. 25 yaşın altındaki her öğrenci hartan muaf olarak pasaport çıkarttırabilir. Böylece yalnızca seyahat amaçlı yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler toplam bütçeyi düşürerek daha uygun maliyetli yolculuklar yapabilir.

Açık öğretim fakültesinde okuyanlar içinde harçsız pasaport çıkartma hakkı geçerlidir. Lisan, Yüksek Lisans, Doktora vb. derecelerde eğitim alan herkes bu haktan yararlanabilir. Bu durumu da açık öğretim fakültesi öğrencilerde geçerlidir. Öğrenci pasaportunun ne kadar bir süre geçerli olacağı merak edilen konulardan bir tanesidir. Her öğrencinin bu haktan yararlanabileceği bilinen bir durumdur.  18 yaşından küçük olanlar dahi bu durumdan yararlanabilir. Ancak en beş senelik geçerli pasaport verilmektedir.  18 yaşından küçük oldukları için başvuru sırasında öğrencinin ebeveynleri de yanında bulunur.  Öğrenci olduğunu ispat etmek adına e devlet üzerinden veya okuldan öğrenci belgesi alınması gerekir.  Bu durumda 18 yaşından büyükler için geçerli değildir. 5 senelik pasaport süresi yerine 25 yaşına kadar geçerliliği olan bir pasaport verilir. Bu durum öğrenci 25 yaşından gün aldığı takdirde geçerliliğini kaybeder.  Örneğin 21 yaşındaki bir öğrenci 4 sene geçerli pasaport alabilirken 23 yaşındaki öğrenci ise 2 senelik geçerli pasaport alma hakkında sahiptir.  Öğrenci pasaportunu almaya hak kazandığını gösteren belgeler görevlilere verilerek başvuru süreci başlatılır. Genel olarak başvuru süreci diğer pasaport çıkartma işlemleriyle aynı şekilde işler. Cüzi bir miktar olan öğrenci pasaportu cüzdan bedeli haricince bir ücret ödemesi söz konusu değildir.

E okula kayıtlı bir okula giden her öğrenci harçsız pasaport çıkartma hakkında sahiptir. Bu duruma anaokulu öğrencileri de dahil olur. Ancak e okula kayıtlı değilse pasaport için harç ödemesi yapılır.

Öğrenci pasaportu cüzdan bedeli fiyatı günümüzde 108 TL’dir. Bu fiyat diğer pasaport çıkartma bedelleriyle karşılaştırıldığında oldukça cüzi bir miktardır. Ücret pasaport defter bedeli olarak da kayıtlara geçebilmektedir.

#öğrencipasaportu #pasaportcüzdanbedeli

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1