Pasaport İşlemleri Süresi

Pasaport Çıkarma Kaç Gün Sürüyor?

Pasaport Çıkarma Kaç Gün Sürüyor?

Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı pek çok kişi pasaport çıkartma işlemlerini yapar. Bu nedenlerin başında yurt dışı eğitim turistik ve iş seyahatleri yer alır. Gelişen teknolojiyle birlikte pek çok kişi eski tip pasaportlar yerine e-pasaportlar almayı tercih etmeye başlamıştır. Yeni pasaportlar hem daha kullanışlı hem de işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Ülkemizde de e pasaport sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Daha güvenli olan e pasaport sisteminin üzerinde bir çip yer alır. Çipin içerisinde kişiye ait olan özel bilgiler yer alır. Bu bilgiler pasaportların kontrol noktalarında hızlıca okutulabilir. Böylece işlemler çok daha kolay bir şekilde halledilir. E pasaportla birlikte başvuru esnasında saatler sıra bekleme sorunu ortadan kalmış olur.  Bu durumda pek çok kişinin aklına ‘’Pasaport çıkarma kaç gün sürüyor’’ sorusu gelir. Pasaport başvurusunun internet ortamından yapılmaya başlanmasıyla birlikte işlemlerde hızlanır.  Genellikle e pasaport başvuru işlemlerinin on dakika sürdüğünü söylemek mümkündür. E pasaportun resmi internet sitesinden vatandaşlar çok kolay bir şekilde pasaport başvurusunu yapabilirler.

E pasaportun resmi sitesine girdikten sonra vatandaşın karşısına dört seçenek çıkar. Bunlar sırasıyla başvurum var, yeni başvuru, başvuru hakkında genel bilgi almak istiyorum ve başvuru yaptım olarak yer alır. Seçenekler içerisinden başvurum var ve başvurumu yaptım tercih edilirse tc kimlik no ve referans numarasına ihtiyaç duyulur. Referans numarasıyla diğer işlemler takip edilir. İlk  defa pasaport başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar yeni başvuru seçeneğini tercih etmelidir.  Burada başvurunun nereden yapılacağıyla ilgi bir soru sorulur.

Hangi ülkeden yapılıyor doğru seçenek işaretlenerek diğer aşamaya geçilir. Bu aşamadan sonra 6 adet aşamanın yer aldığı bir seçenek yer alır. Bu aşamaların doğru bir şekilde sırasıyla yapılması önemlidir. Aşamalar TC kimlik bilgilerinin girilmesi, pasaport bilgilerinin yer alması, kişisel bilgiler, randevu bilgileri, e-posta gönderimleri, özet ve onay yer alır. Öncelikli olarak TC kimlik numaralarının doğru bir şekilde girilmesi gerekir. Bir  diğer önemli konu ise pasaport bilgilerinin yer aldığı sekmede randevu bilgilerine dikkat edilmesi gerekliliğidir.  Randevu saatleri göz önünde bulundurularak vatandaşın zamanında randevuya gitmesi gerekir. Emniyet müdürlüğü vatandaşların belirlediği randevu saatlerine göre işlerini ayarlar. Bunun dışında Emniyet Müdürlüğü randevusuz olarak gelen vatandaşları çok az bir sayıda kabul eder. Randevu saatinde gelmeyen yada geç kalan vatandaşlar mağdur olabilir. Pasaport başvuru işlemleri genellikle 5-10 dakika arasında sürer. Başvuruyu yapan vatandaşlar mutlaka randevu saatine uymalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra pasaportun kaç gün içerisinde çıktığı merak edilen bir husustur.

Pasaport çıkartma işlemlerinde yurt içi başvurular genellikle 5 ile 7 gün içerisinde onaylanır.  Çıkarılan pasaportlar PTT aracılığıyla adrese gönderilir.  Yurt dışı başvurular ise 7 ile 10 gün içerisinde onaylanır. Sonrasında pasaportla birlikte PTT tarafından adrese gönderilir.

#pasaportçıkarma #pasaportkaçgündeçıkar

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1