Pasaportumu uzatabilir miyim?

Pasaport Süresi Uzatma

Pasaport Süresi Uzatma?

Günümüzde artık hemen hemen her yerde çipli pasaport kullanılmaktadır. Ülkemizde de artık çipli pasaportlar verilmektedir. Yurtdışına çıkarken pasaport şartı koyan ülkelere gideceksek eğer muhakkak pasaport çıkarmamız gerekir. Aksi halde herhangi bir geçiş işlemi sağlamamız mümkün olmayacaktır. Elbette pasaportsuz gidilen ülkeler de mevcuttur. Ancak bu ülkelerin sayısı oldukça azdır ve her zaman tercih edilmeyebilirler.  Yurtdışına çıkmadan önce gerekli vakti ayırarak pasaport çıkarma işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda pasaportlar acil ihtiyaç duyulması halinde teslim süresinde indirim yapılarak kişilere sunulmaktadır. Ancak belirli bir zaman diliminde pasaportunuzu çıkarmak için başvuru yaparsanız hiçbir problem yaşamadan gezilerinizden önce elde edebilirsiniz. Pasaport süresi uzatma, yeni pasaport çıkarma ve birçok konu kafamızı fazlasıyla meşgul etmektedir. Hâlbuki pasaport çıkarma işlemleri sanıldığının aksine kişiyi zorlamamaktadır.

Yurtdışına çıkarken pasaportunuzun süresinin ne kadar kaldığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer gideceğiniz ülkede pasaportunuzun süresinden daha fazla kalırsanız bunun için bazı işlemler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Dilerseniz yurtdışına çıkmadan önce pasaport sürenizi yenileyebilirsiniz. Elbette yurtdışına çıktığınızda da pasaportunuzun süresini uzatmanız mümkündür. Ancak oluşabilecek bir zaman kaybından kurtulmak adına ihtiyatlı davranmak her zaman size fayda sağlayacaktır. Yurtdışına çıkmadan önce pasaport sürenizin azaldığını fark ettiğiniz anda yapacağınız işlemler yurtdışındakinden pek farklı sayılmamaktadır. Pasaport süresi uzatma bir nevi yeni pasaport alma işlemleri demektir. Süresini belirlerken yine pasaport harçlarını yatırmanız gerekir. Ayrıca defter bedelini ve gerekli evrakları da işleme koymanız gerekmektedir. Tekrar randevu alarak başvuru yapmanız gerekir. Bilindiği üzere pasaportlar artık Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Sizler de pasaportlarınız ile alakalı tüm işlemler için bu kurumdan randevu almalısınız.  Yurtdışında ise pasaport işlemleriniz ile T.C Konsoloslukları ya da büyükelçilikler ilgilenmektedir. Yurtdışındaki pasaport yenileme ve süre uzatma bedelleri bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de ödediğiniz pasaport harç bedellerinden de farklı olabilir. bu sebeple öncelikle Konsolosluklara başvuru yapmanız gerekir. Konsolosluklar da sizlerden belgeler istemektedir. Bu belgeleri eksiksiz bir biçimde toparlamanız çok önemlidir. Yurtdışında sizi tanıtacak belgelerin varlığı da önemlidir. Bu noktada pasaportunuzu kaybetmemeye de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pasaport süresi uzatma işlemlerini kişilerin kendisi yapmalıdır. Bu konu hakkında daha detaylı araştırma yapmak isterseniz pasaport.gov.tr adresinden bilgi edinebilirsiniz. Artık pasaport süresi uzatma işlemleri elinizde bulunan pasaportlar için uygulanmamaktadır. Pasaport süresini uzatmak yeni pasaport çıkartmak anlamına gelmektedir. Sizler de pasaport sürenizi uzatmak isterseniz yeni pasaport çıkarmalısınız. Yeni pasaport için Nüfus Müdürlükleri’nden randevu almanız gerekir. Aldığınız randevunun günü ve saatinde kurumda bulunmanız gerekir. Gerekli evraklarınızla birlikte yeni pasaport çıkarma işlemlerini yapabilirsiniz. Pasaportunuz 1 hafta içerisinde elinizde olacaktır. Acil pasaportlar 3 gün içerisinde teslim edilmektedir. Kuruma götürdüğünüz belgelerin arasında süresi geçmiş pasaportlarınızın da olması gerekmektedir. Süresi geçen pasaportunuzu işlemlerinizi yapan görevlilere teslim etmeniz gerekir.

#pasaportsüresiuzatma #pasaportsüresi

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1