Pasaportla nerelere gidilir? – Öğrenci

Öğrenci Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilir

Öğrenci Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Günümüzde pek çok öğrenci çeşitli nedenlerden dolayı yurtdışına seyahat eder. Bu seyahatlerin çoğu yurtdışı eğitim amaçlı olabilmektedir. Bu süreçte öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi ülkelerden vize almak olur. Avrupa bölgesindeki birçok ülkeye giriş yapabilmek için vize alma zorunluluğu bulunur. Bu durumda öğrencilerin aklına ‘’Öğrenci pasaport ile hangi ülkelere gidilir?’’ sorusu gelir.

Genellikle yurtdışında ki okullardan birinde dil eğitimi almak gibi girişimler kolaylıkla vize alınmasını sağlar. Ancak bunların dışında vize problemi problem olabilir.  Bu noktada vize istemeyen ülkeler öğrencilerin imdadına yetişir. Vizesiz giriş yapılarak gidip görülebilecek çeşitli ülkeler bulunur.  Bunun yanında yalnızca internet üzerinden kolaylıkla vize alınabilen veya sınırda vize uygulaması bulunan ülkelerde vardır.  Bundan dolayı sorun yaşamamak için ülkelerin giriş şartları araştırılmalıdır. Yalnıza öğrenci pasaportuyla giriş yapılabilen ülkelerin bir listesi çıkartılabilir. Öğrenci yurtdışına gitme isteğiyle alakalı çıkardığı listeden bir seçim yapabilir. Özellikle vizesiz gidilebilen ülkeler arasında dil eğitimini kaliteli bir şekilde veren okullar vardır. Bunlar arasından bir seçim yapılarak kolaylıkla dil eğitimi tamamlanabilir.

Avrupa da vizesiz gidilen ülkelerin başında Bosna-Hersek, KKTC, Makedonya, Moldova, Ukrayna, Kosova ve Arnavutluk gelir. Her ülkenin ziyaretçilerine vizesiz seyahat etme hakkı farklı sürelerde sunulur.Bosna-Hersek 180 günün içerisinde en fazla 90 gün süreyle vizesiz olarak gidilen ülkelerden bir tanesidir.  Makedonya için ise öğrenci pasaportuna sahip adayların 90 gün süreyle vizeden muaf olma durumu vardır. Ayrıca hususi, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip bireylerde bu haktan yararlanabilir.

Asya kıtasında da vizesiz girişi yapılabilecek pek çok ülke bulunur. Bunlar Filipinler, Hong Kong, İran, Singapur, Malezya, Katar, Güney Kore,  Japonya, Tayland ve Kazakistan’dır. Turistik gezi, dil eğitimi vb. sebeplerden dolayı yalnızca pasaportunu çıkarttıran öğrenciler kolaylıkla giriş yapabilirler. Azerbaycan yalnızca hizmet, diplomatik ve hususi pasaporta sahip bireyler için 90 gün süreyle vizesiz seyahat etme imkanı  sunar. Öğrenci pasaportu bulunan kişiler Azerbaycan’a gitmek  için vize almak durumundadır. Bakü Haydar Aliyev havaalanından kolaylık vize alınması mümkündür. Bunun dışından Azerbaycan’a gitmek için karayolunu seçenler ülkemizdeyken vizelerini almak durumunda kalırlar.  Bahreyn turistik amaçlı geziler düzenlenen bir ülkedir.

Öğrenci pasaportuna sahip bireyler bu ülkeye gitmek için vize almak durumundadırlar. Ancak diğer pasaport türlerine sahip bireyler 90 gün süreyle vizeden muaf tutulurlar. Tayland doğa üstü güzellikleriyle oldukça ilgi çekmektedir. Öğrenci pasaportuna sahip olanlar 30 gün süreyle vizeden muaf tutulabilirler. Böylece rahatlıkla Tayland’a gidip kültürel geziler yapabilirler.  Afrika kıtasında da vize istemeyen ülkeler bulunur. Bunlar Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Svaziland ve Tunus’tur. Öğrenciler pasaportlarıyla hangi ülkelere ne kadar süreyle vizesiz girişi yapabileceklerini önceden araştırmalıdır. Ülkelerin vizelerden muaf tutulma süresine bağlı olarak planlarını ayarlamalılardır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1