Yurt Dışında Eğitim İçin Askerlik Tecili Yılları

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Türkiye Cumhuriyeti 20 ve 40 yaş aralığında her Türk vatandaşının askere gitmesini zorunlu tutmuştur. Üniversite eğitimini tamamlamak isteyen gençler zaten devlet tarafından askerlik tecilleri gerçekleştirilmektedir. Üniversite bitimine kadar gösterilen bu tecil süresinde eğer ki kişi yurt dışında lisansını tamamlamak istiyor ise devlet yine buna tecil zamanı vermiştir. En fazla 7 yıl ve en az 3,5 yıl olmak üzere belirlenen sürede kişilerin yapmış olduğu araştırma ve eğitim durumları incelenmektedir.

Yurtdışında eğitim için askerlik tecilli yılları

dil eğitimi için yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere devlet 1,5 yıl tecil ettirme hakkı sunmuştur. Eğer ki ülkemizde okuyup yurtdışına dil öğrenmeye gitmek istiyorsanız 1,5 yıl daha askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Ön lisans eğitimlerinde bu süre 3,5 yıla uzamaktadır. İstediğiniz meslekte ilerleyebilmek için size gösterilen bu uzun süreçte hiç sınıfta kalmadan eğitiminizi tamamlamanız sizin için iyi olacaktır. Lisans eğitimlerinde 7 yıl süre gösteren askeri tecili kişilerin tam olarak mesleklerini ellerine aldıktan sonra askere gidebileceklerini öngörmektedir.

Doktora eğitimlerinde 6 yılı geçmemek şartıyla tecil işlemlerini gerçekleştirilir. Üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için uygun zaman dilimleri oluşturan Türk Silahlı Kuvvetleri öğrencilerinin kendilerini yetiştirilmesinde engel tanımamıştır. Zaten 6 ay gibi kısa bir sürede askerlik yapacak olan üniversite mezunları kendi işlerini kurmadan önce askerliklerini tamamlayarak ve işlerini kurduktan sonra askere gitme şansları tekrar doğacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sunmuş olduğu tek şart 29 yaşını geçmemektir. Ancak doktora yapan öğrenciler için bu yaş sınırı 33 yaş olarak uzatılmıştır. Master öğrencileri için de 3,5 yılı uygun gören silahlı kuvvetleri yurt içinde veya yurt dışında ki master öğrencilerine uygun görmüştür. Yurtdışında eğitim için askerlik tecili yılları ön lisans programlarından lisans programlarına geçmek isteyen öğrenciler için gerçekleştirilmektedir.

Yurtdışında eğitim için askerlik tecili yılları

belirlenen sürede tamamlanmalıdır. Dikey geçiş yapan öğrenciler, lisans tamamlayanlar doktora eğitimlerini tamamlayanların yapmaları gerekenler öncelikle kabul edildikleri üniversiteden onay almalarıdır. Bu öğrenciler almış oldukları öğrenci belgeleri ile birlikte eğer ki başka bir ülkedeyseniz Türkiye Başkonsolosluğuna başvurduklarında askerlik tecil işlemleri gerçekleştirilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurtdışı öğrenciliğin tanıma birimine yapmış olduğu başvuru sonucunda öğrenci olduğunuza dair kayıtlarınız daha kolay gerçekleşecektir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tanımış olduğu bu hakla özel öğrenci statünüz de gerçekleşir. Bu statü çerçevesinde toparlayacağını evraklarınız da askerlik tecilini yaptırmanız kolaylaşacaktır. Konsolosluklarımızın göstereceği özel öğrenci statüsü ülkeye giriş çıkışınızda da yardımcı olacaktır. Bu statü belirli sayıda öğrenciye verilmektedir.

Öğrencilik hayatında başarılar kazanmış ve not ortalaması yüksek öğrenciler il sıralarda yer almaktadır. Mülakatlar sonucunda buna uygun görülen öğrenciler, ülke yararına olacak işler yapabilecek zeki öğrenciler bakanlık nezdinde özel olarak nitelendirilerek eğitiminde kolaylık sunulacaktır.

#yurtdışındaskerliktecili #yurtdışındaskerliktecilsüreçleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1