Askerlik Tecili için Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

Erteleme işlemlerini hangi tarihte yapmalıyım?

Askerlik yaşı ülkemizde 20 olarak belirlenmiştir. Her Türk erkeği için kaçınılmaz vatan hizmetidir. Farklı nedenlere bağlı olarak askerlik tecil dönemleri ve süreleri de farklılık göstermektedir. Sağlık sorunu olanlar, engelli olanlar ve gelişiminde problem olanlar askerlik dönemleri geldiğinde tecil için istenen belgeleri milli savunma bakanlığına sunmak zorundadır. Muayeneleri askeri hastanelerde yapılan hu kişilere direkt tecil ve hatta askerlik yapamaz raporu verilir. Tecili başvuru zamanı askerlik yaşının gelmesi ile başlar. Önceleri yoklama gelirdi ve bu yoklamalarla tecil veya askere gitmek için başvuru yapılırdı. Bu yoklamalara cevap vermeyenler ise yoklama kaçığı olur. Günümüz teknolojisinde askerlik yoklama, tecil ve bütün başvuru ve bilgi için E-devlet üzerinden takip yapılabilmektedir.

Başvuru ne zaman yapılmalıdır?

Lise veya üniversiteye devam eden öğrencilerinde takipleri yine sistem üzerinden takip edilmektedir. Bazı üniversite ve liseler için özel olarak tecil ettirme gerekmez ve tecil işlemi otomatik olarak gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda tecil yaptırma zorunluluğu vardır. Örneğin lise eğitiminden sonra üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrenciler, tecil için zorunlu olarak başvuru yapmak durumundadırlar. Yaşı gelmiş ancak aşırı kilodan dolayı asker olma şartlarına uymayan erkekler de geçici olarak askerlik yaşları geldiği günden itibaren tecil için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Aslında askerlik erteleme başvurusu ne zaman yapılmalıdır sorusunun en doğru cevabı askerlik tarihi gelen herkes için hemen yapılmalıdır olacaktır. Lisede okuyan ancak askerlik yaşı gelmiş öğrenciler de askerliklerini tecil ettirmek durumundadır. Bunun için 3 yıl süre verilir ve bu süre zarfında hala lise bitmemişse askerlik tecil süreleri dolar. Ancak lise bitmiş ve üniversite sınavını kazanarak kayıt yaptırmışsa ek tecil süresi verilmektedir. Askerlik yoklama kâğıdından önce kayıt işlemlerinin yapılmış olması gerekir. Askerliğe çağrı yapıldıktan sonra yurtdışı ve yurtiçinde yapılacak kayıtlar tecil için geçerli olmayacaktır. Öğrencilerin ikinci bir üniversite için kayıt yaptırmalarında da tecil hakları bazı şartlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Örneğin okuduğu bölümle aynı içerikte ve denk bir bölüm veya bu bölümden daha aşağı puanlarda bir bölüm kazanırlarsa tecil hakkı gerçekleşmez.

Yani askerlik tecili için öncelikle asker kaçağı durumuna düşmemek gerekir. Eğer askerlik yapmanıza o süreç için bir engel varsa önceden tecil için başvurmanız gerekir. Örneğin lise bitince askerlik yaşınız gelmişse üniversite için tecil başvurusu yapılması gerekir. İki kardeşe aynı celp döneminde askerlik yoklaması gelmişse yine tecil hakkı vardır. İsteğe bağlı olarak bir kardeş yoklama geldikten sonra da tecil için başvuru yapabilir. Tüm Türk erkekleri için bazı nedenlere bağlı olarak tecil ettirme hakkı vardır. Ancak yoklama kaçağı ve asker kaçağı durumuna düşmeden tecil başvurusunu yapmaktır.

askerlik tecili başvuru

#askerliktecilisonbaşvuru #askerliktecilibaşvurutarihleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1