Askerlik Tecili Süresi

Askerliği ne kadar erteleyebilirim?

Askerlik tecili erteleme süresi kişiden kişiye e erteleme gerekçelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu gerekçe ve erteleme sürelerini tek tek anlatırsak; öncelikle askerlik tecili için en önemli gerekçe sağlık sorunları diyebiliriz. Askerlik yaşı ve yoklaması geldiğinde geçici olarak hastalık geçiren veya ameliyat olanlar sağlık soruları düzelene kadar askerlik tecili yani erteleme hakkına sahip olurlar. Bu sorunlar giderildiğinde ise tecil iptal olur. Bir evden iki kardeşin aynı dönem için askere çağrılması da erteleme ve tecil hakkını doğurur. Böyle bir durumda kardeşlerden birisi kendi isteklerine bağlı olarak askerliğini erteleyebilir. Diğer kardeş askerliğini bitirip döndükten sonra tecil iptal başvurusunda bulunmalıdır.

Askerlik tecili yani ertelemelerinde en önemli gerekçelerden birisi de yurtdışında veya yurt içinde eğitim alıyor olmalarıdır.  Askerlik tecili erteleme süresi bu kişilerin eğitim alma şekline göre farklılık gösterir. Örneğin lise için erteleme süresi 1,5 yıldır. Bu süre dolduktan sonra yeniden tecil uzatabilmeleri için üniversite sınavını kazanarak bölüm kaydını yaptırmasıdır. Lisans ve ön lisans için erteleme süresi ise 2 yıldır. Ancak 29 yaşını tamamlamamış olmak gerekir. Lisans ve doktora eğitimleri için tecil süresi 3,5 yıl ve eğitim tamamlandıktan sonra da 1 yıl askerlikten muaf tutulurlar. Tecil hakkı okullardan mezun olana kadar değil okulda okunacak bölümün eğitim süresi kadardır. Örneğin lisans süresi olan 1 yıl içinde başarısız olup bu bölüm bitirilmediyse askerlik tecili de iptal edilecektir.

Ülkemizi yurtdışında temsil eden bilim adamı, doktor veya akademisyenler için askerlik tecili erteleme süresi 36 yaşına kadar devam etmektedir. Lisanslı sporcular için de askerlik erteleme süresi 33 yıla devam etmektedir. Askerlik tecili erteleme süresi aşırı kilolu olanlar için de 1 yıl olarak belirlenmiştir. Sonraki süre zarfında kiloların verilmesi veya alınmasına göre ek süre veya tecil iptali yapılabilir. Tecil sağlık sorunlarından dolayı verildiğinde devlet tarafından belirtilen hastanelerde yapılan muayenelerle tecilin devamı veya iptali yapılır. Engelli ve tedavisi mümkün olmayan ve tedavi süresi uzun olan hastalar için tecil süresi sınırsızdır. Yani bu kişilerin askerlik yapamayacağı kararı alınmıştır.

Dışardan lise veya açık öğretim üniversite okuyan öğrenciler için tecil hakkı yoktur. Tecil için yasalarda belirtilen evrakların eksiksiz olarak hazırlaması ve gerekli mercilere sunulması gerekir. Hangi gerekçeler ile askerlik erteleme talep ediyorsa o durumunu ispatlayacak evrak ve belgelerin de dosyada bulunması gerekmektedir.

Yurtdışında vatandaşlık ve oturma izni alan vatandaşlarımız da 41 yaşına kadar askerlik tecili yaptırabilir. Bu sür içinde ilk 6 ay Türkiye’ye gelemez ve mecburi gelişlerinde de belli sürenin üstünde kalış yapamaz. Kısacası askerlik tecili yaptırmak için kanunda belirtilen durumlara uygun olmak gerekir. Bu durumlara göre erteleme süreleri de farklılık göstermektedir.

tecil erteleme süreleri

#askerliktecilkaçyıl #askerliktecilierteleme

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1