Pasaport İşlemleri: Kaç gün sürüyor?

Pasaport Yenileme Ne Zaman

Pasaport Yenileme Ne Zaman Yapılıyor?

Pasaport almak için pasaport türlerine göre işlem yapmanız gerekmektedir. Umumi pasaport olan bordo pasaport, hususi pasaport olan yeşil pasaport, gri pasaport ve çok özel kamu görevlilerine verilen siyah pasaportun başvuru şartları ile yenileme noktaları birbirinden farklıdır. En yaygın olan pasaport türü, kamu bünyesinde hizmet sunmayan, her sıradan T.C. vatandaşlarının aldığı umumi pasaporttur. Bu pasaportun geçerlilik süreleri farklı, diğer pasaportların ise farklıdır.

Yurtdışında eğitim alacak öğrencilerimizin hangi pasaport türlerini alabilecekleri, bunların geçerlilik sürelerini bilmeleri gerekmektedir. Öte yandan, pasaport yenileme ne zaman yapılıyor sorusunun cevabını da bilmelisiniz ki, buna göre hazırlıklarınızı pasaportunuzun süresi geçmeden yapabilesiniz. Pasaportun yenilenmemesi durumunda, elinizdeki pasaport geçersiz konumda olacaktır. Bu nedenle, giriş çıkışlarınızda sorun yaşamanız da söz konusu olacaktır.

Umumi pasaport olan bordo pasaport, kamu alanında özel görevleri olmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen pasaport türüdür. Yurtiçinde başvuracaklar için il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınmaktadır ve yurtdışında ise konsolosluklarımızdan alınmaktadır. Umumi pasaportlar en az 6 ay sürelidir ve en fazla olarak 10 yıl süre ile geçerlidir. Bu süreler içinde olan pasaportların farklı geçerlilik süreleri farklı şekilde harca tabi tutulmaktadır. Bu süre 18 yaşından büyük vatandaşlarımız için geçerlidir. 18 Yaşın altında olan küçükler için ise maksimum geçerlilik süresi beş yıldır. Bu süreler içinde pasaportlarınızın sürelerini seçerek buna uygun belgenizi kullanabilirsiniz. Pasaport sürelerini bilerek pasaport yenileme ne zaman yapılıyor? bunları ayarlayabilirsiniz.

Hususi pasaport olan yeşil pasaportun alım ve kullanım detayları biraz daha farklıdır. Yeşil pasaport için pasaport yenileme ne zaman yapılıyor sorusunun cevabı da farklı olacaktır. Bu pasaport, TBMM geçmiş üyelerine, bakanlara ve kanunda belirlenen derecelerde devlet memurlarına verilmektedir. Bu kişilerin eşleri ve 25 yaş altında olmak üzere çocuklarına da verilmektedir. Yeşil pasaport beş yıl süreli olarak kullanılmaktadır. Her beş yıl sonunda yeniden pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. Yeşil pasaportun yenilenmesi için il nüfus müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Gri pasaport hizmet pasaportudur, bu pasaport devletin yüksek kademelerinde hizmet sunan az sayıda bürokrata verilmektedir. Öte yandan, siyah pasaport olarak adlandırılan diplomatik pasaport ise büyük elçilik ve konsolosluklarda görev yapan diplomatların şahsına, yüksek mahkeme üyelerine verilen özel statü pasaportlardır. Bunların süreleri yasa ile belirlenir. Yenilenmesi de özel devlet kurumları tarafından, bir harç ödemesi olmadan gerçekleşmektedir.

Öğrencilerimizin elinde ya bordo olan umumi pasaport, ya da yeşil olan hususi pasaport olabilir. Yenilenme sürelerine dikkat ederek, pasaportunuzun bitmesine yakın hemen başvurularınızı yapabilirsiniz. Yurtdışında olan öğrencilerimiz konsolosluklardan da başvurularını yapabilirler. Üniversite eğitimi için bulunduğunuz ülkenin ve şehrin Türkiye konsolosluğunda pasaport yenileme işlemlerinin başvurusunu yapabilirsiniz. Bu şekilde, bir sorun yaşamadan yurtdışında rahat rahat eğitiminize devam edebilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1