İşe girme – Öğrenci Vizeleri

Öğrenci Vizesi İle Çalışmak

Öğrenci Vizesi İle Çalışmak Mümkün Mü?

sorusu birçok öğrencinin merak konusu olmaktadır. Öğrenci olarak yurtdışında bir okulda eğitim almaya gidiyorsunuz, fakat harçlık çıkarmak için veya ihtiyacınız olan şeyleri alabilmek için de çalışma gereği duyuyorsunuz. Sonuçta her seferinde ailenizden destek alamayabilirsiniz ki zaten aileniz belki bütün okul masraflarınızı karşılamıştır. Öğrenci vizesi ile çalışmak imkânsız değil, fakat gideceğiniz ülkeye ve çalışma yasası veya öğrencilerin çalışabilme yasasına göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple öncelikle gideceğiniz ülkenin öğrenci ve çalışma vize yasasını araştırmanız gerekiyor. Gerekirse konsolosluktan yardım alabilir veya gittiğiniz ülkede de araştırabilirsiniz. Örneğin Türkiye’deki öğrencilerin çalışma imkânlarından bahsetmek gerekirse, yabancı öğrenciler hem okuyup hem de yasaya uygun şekilde, kanunun belirlemiş olduğu saat ve gün sayısına göre çalışabiliyorlar.

Örneğin bir öğrenci part-time bir işte, haftada 20 saati, dolayısıyla bir günü geçmeyecek şekilde çalışabiliyor. Sonuçta öğrenci ve bütün saatini çalışmak için kullanmayacak. Dolayısıyla haftanın belirli günleri, 20 saati dolduracak şekilde part-time olarak çalışabiliyor. Öğrencilerin çalışmayı istemeleri çok normal bir durumdur, çünkü harçlıkları yetmeyebilir veya ekstra istedikleri bir şeyler vardır ve ailesinden sürekli para isteyemeyeceği için çalışmayı tercih eder. Öğrenci vizesi ile öğrencinin çalışmasına her ülke izin vermeyebilir. Bu yüzden hangi ülkeye gideceğinize göre bunun net ve detaylı araştırmasını yapmanız gerekiyor. Bazı ülkelerde öğrencilerin çalışmaları serbest olurken, bazı ülkelerde ise maalesef bu durum söz konusu bile değildir ve çalışan öğrenciler tespit edildiği takdirde, öğrenci vizeleri iptal edilerek deport, yani sınır dışı edilebiliyorlar.

İstediği kadar öğrenci çalışmak istesin veya paraya ihtiyacı olsun, bazı ülkeler der ki, eğer öğrenciysen ve öğrenci vizesi ile ülkemizde barınıyorsan, çalışamazsın. Öğrenci vizesi ile beraber çalışma vizesi alabilir miyim diye soracak olursanız, hayır, çünkü her bireyin bir tane vize alma hakkı vardır. Dolayısıyla öğrencilik vizeniz bittikten sonra, çalışacağınız yeri bulup çalışma vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Dünyanın hiçbir ülkesinde hem öğrenci hem de çalışma vizesi alabilme diye bir kanun yoktur veya daha çıkmamıştır. Sadece bazı ülkelerde, saat ve gün kanunu ile beraber, Türkiye’de de olduğu gibi, belirli şartlar altında yabancı öğrencilere çalışma hakkı tanınabiliyor. Bu kural ise aslında sırf öğrenciler kendi harçlıklarını, ailelerinden destek almaya gerek kalmadan çıkarabilsin diye konulan bir kanundur.

Yurtdışında bir öğrenci olmanın hem avantajları vardır, hem de dezavantajları. Dezavantajları aslında sadece aileden uzak olmak ve aynı zamanda yeni bir ortama alışmaktır. Dolayısıyla aslında dezavantajlar, avantaja çevirebileceğiniz durumlardır. Öğrenci vizesi ile gideceğiniz ülkede rahatlıkla gezip yeni yerler görüp keşif edebilir misiniz, tabii ki. Bazı ülkelerde öğrenciler, kafelerde veya restoranlarda part-time ya da akşamdan geceye kadar çalışarak harçlıklarını çıkarabiliyorlar. Bazı işletmeler öğrencilerle çalışmayı kabul edebiliyor. Dolayısıyla öğrenci olup çalışabilir misiniz, evet, görüşeceğiniz yere göre, fakat normalde öğrenci vizesi ile çalışmak mümkün müdür, gideceğiniz ülkenin öğrenci ve çalışma vizesi kanununa göre değişkenlik gösterir. Yurtdışındaki yaşama alışmak zor değildir. Sadece yeter ki siz isteyin ve aynı zamanda ülkenin dili konusunda kendinizi ifade edebilecek kadar hâkimiyetiniz olsun.

#öğrencivizesi #öğrencivizesiişlemleri #çalışmaizni #çalışmaiznişartları #öğrencicalışmaizni

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1